Pripravte sa na zdražovanie. V roku 2024 porastú ceny smartfónov, výrobcovia nestíhajú

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

V roku 2024 porastie cena flash pamäte

Počas roka 2023 sa po prvý raz po dlhšom čase udialo niečo nečakané – klesla cena flash pamäte. Výrobcovia čipov mali dostatok komponentov na pokrytie všetkých potrebných produktov, tento pozitívny trend sa však nepodarilo udržať. Ako informovala analýza od spoločnosti TrendForce, počas posledného štvrťroku opäť prišlo k zásadnému nárastu ceny. Čo je však horšie, počas roka 2024 sa bude ešte viac zvyšovať.

Spoločnosť informovala, že od októbra narástol počet pamäťových komponentov do elektroniky o 8 % oproti predošlému štvrťroku, v novembri už to bolo až 13 %. Ide pritom primárne o moduly eMMC (čo je lacnejší variant SSD) a UFS, ktoré zaznamenali nárast o 10-15 %.

samsung eUFS pamäť
Zdroj: Samsung

Drahšie môžu byť až o 50 %

Situácia je spôsobená hlavne zvýšeným dopytom používateľov, ktorému sa nestíhajú prispôsobiť výrobcovia. Analytická spoločnosť odhaduje, že v prvom štvrťroku 2024 môžu ceny pamäte narásť o 18 až 23 %. Novší model, ktorý vydali v posledných dňoch však hovorí ešte o hrozivejšej verzii. Podľa nej by mohli výrobcovia navýšiť ceny až o 50 %, aby sa dokázali vyrovnať zvýšenému dopytu.

Problémom je, že UFS (alebo eUFS) model využíva väčšina dnešných smartfónov. Ešte 19. decembra TrendForce predpokladalo, že spoločnosti, ktoré aktuálne vyrábajú alebo vlastnia najviac čipov, budú chcieť využiť paniku a predávať za zvýšenú cenu. Táto vízia sa naplnila, čo potvrdili aj v svojej najnovšej správe.

podiel čipov flash pamäte
Zdroj: TrendForce

Najväčší hráči situáciu využívajú

Spoločnosť Samsung už počas septembra zvýšila počet vrstiev, ktoré používajú v pamäťových čipoch na 128. Práve tento juhokórejský technologický gigant mal od tretieho kvartálu 2023 najväčší podiel na trhu medzi digitálnymi elektrickými obvodmi flash NAND. Bolo to až 31,4 %. Druhé miesto zaujal konglomerát SK Group, pod ktorý patrí aj spoločnosť Solidigm zaoberajúca sa primárne výrobou SSD diskov.

Ďalšie miesta si držia americké Western Digital či japonská Kioxia. Hrozivou ukážkou je, že všetky ostatné spoločnosti držia dohromady iba 4,6 % trhu. Práve tí najväčší hráči priemyslu si tak môžu určovať trendy medzi cenami čipov. Samsung je toho jasným príkladom. Kým počas tohto roka museli cenu stabilizovať, aby mohli vyprázdňovať sklady, počas budúceho roka si ju môžu dovoliť zvýšiť. Len u nich je predpokladaný nárast až o 40 %.

Myslíte si, že zvýšená cena flash pamäte bude mať vplyv na cenovku smartfónov? Čo hovoríte na tento nárast v rukách najväčších hráčov? Dajte nám vedieť v komentároch.

Zdroj: trendforce.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -