Love, Death + Robots, ale v Hviezdnych vojnách | 2. séria Star Wars: Visions RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

2. séria Star Wars: Visions RECENZIA – 4. máj je fanúšikom Hviezdnych vojen už dobre známym dátumom. Je dňom ich osláv, v ktorý sa nás Lucasfilm rozhodol tento rok potešiť druhou sériou animovaného seriálu Visions na Disney+. Tentoraz však od základov zmenili štýl, akým je vedený. Namiesto („iba“) anime prinášajú deväť rôznych príbehov od deviatich animátorských štúdií s deviatimi rozdielnymi štýlmi animácie.

star wars visions 2
Zdroj: empireonline.com

2. séria Star Wars: Visions RECENZIA

Hneď úvodom nás víta španielske štúdio El Guiri, ktoré prichádza s príbehom jednoducho pomenovaným Sith. Má pomalší rozbeh, ktorý sa skvele hodí na navodenie atmosféry, doháňa ho však nádherným artistickým štýlom, aký sme ešte nevideli. Zaoberá sa dualitou moci a tým, že nemusí existovať nutne Svetlá alebo Temná strana.

To je častý motívom, ktorý sa tu opakuje aj vo viacerých príbehoch. Dostávame ho aj v  epizóde Journey to the Dark Head od juhokórejského štúdia. Takýmto spôsobom sa dá aj zaujímavo sledovať, ktorá krajina alebo spoločnosť lepšie spracováva rovnaké či podobné idey. Zároveň si každá z nich pridáva aj niečo z vlastnej mytológie, čím vznikajú pútavé scény, ktoré však skvele zapadajú do príbehu (ako kreslenie histórie v príbehu In the Stars).

star wars visions 2
Zdroj: digitalmafiatalkies.com

Tvorcovia Piesne mora aj Wallaca a Gromita

Rozličné štýly samozrejme prinášajú aj rozličné žánre. Tak sa napríklad aj časť od štúdia Cartoon Saloon (Pieseň mora) môže stať až takmer hororovou či s alegóriou na biblické motívy (a pritom to funguje perfektne aj s neskutočným zvratom). Pár častí na to môžeme dostať ľahkú komédiu na odhahčenie od tvorcov Wallaca a Gromita.

Tiež skvele zapadne aj dráma o sile ľudskej súdržnosti či špiónsky triler s veľkolepými tanečnými vystúpeniami. Pozrieme sa aj ako by mohol vyzerať svet praďalekej galaxie, keby bol inšpirovaný Indiou (v celej sérii vidíme dvoch Inkvizítorov, tento je značne odlišný). A keď uvidíte poslednú časť s handrovými bábikami, nedajte sa oklamať – ide o kúsok, ktorý vás pri srdci zahreje najviac.

star wars visions
Zdroj: youtube.com

Dráma, komédia, špiónsky triler aj horor

Antológiou tak dostávame podobnú kombináciu rozličných príbehov, ako to poznáme napríklad pri Love, Death + Robots. Veľmi dobré je, že si pri viacerých štýloch animácie dokáže každý nájsť ten svoj a podobne je to aj žánrovo. Zároveň nám dokážu z viacerých smerov ukázať zlo a skazu, ktoré Impérium po sebe zanecháva. Tu by som však možno uvítal aspoň jeden, ktorý by sa sústredil na obyčajných ľudí namiesto na Silu citlivých jedincov.

To by mohlo byť jediným problémom tejto antológie – aj keď je príbehov deväť, niektoré sa na seba dejovo značne podobajú. Vo viacerých nájdeme kyberkryštály (aj keď je ich problematika zobrazovaná úplne inak) či súboje medzi rytiermi Jedi a Sithmi (aj keď nemusia byť tak jednoznačne stanovené strany).

star wars visions
Zdroj: polygon.com

Vychutnajte si časti jednotlivo

Preto by som odporúčal seriál dávkovať postupne a nezhltnúť ho na jedno sedenie. Tak dokážete individualitu jednotlivých epizód viacej oceniť a lepšie si ju nechať uležať v hlave. Nechať si až detailné ťahy štetcom z úvodu prestriedať nečakaným strachom z následnej epizódy a nevrhať sa hneď do príbehov rebelov bojujúcich proti Impériu.

Niektoré epizódy však majú aj hodnoty, pre ktoré si ich budete chcieť pozrieť znovu. Jeden príklad za všetky – The Spy Dancer. Aj s očakávaným zvratom v nej chcete stále nachádzať nové a nové prvky. Pri nej (avšak nie tejto jedinej) by ste si dokonca priali, aby mohla pokračovať a my sme videli viac.

star wars visions
Zdroj: slashfim.com

2. séria Star Wars: Visions RECENZIA – Zhrnutie

Celkovo je tak druhá séria Visons skvelým prídavkom do sveta Star Wars. Nájdeme v nej kreatívne prevedenie viacerých štýlov, žánrov a príbehov, ktoré by mohli šikovne dopĺňať známy lore. Ak ju hodnotím ako celok, odnáša si hodnotenie 7/10. Ak by som mal hodnotiť jednotlivé časti a potom známku spriemerovať, dokázalo by sa vyšplhať aj vyššie.

P.S.: Meno Bichan pre Sitha je pre slovenské publikum dosť úsmevné.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -