Pappa Mia! | Toto je môj foter RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Toto je môj foter RECENZIA – Filmov o stretnutí rodín či predstavení partnera rodičom sme videli niekoľko (a De Niro z nich má dokonca celú sériu). Preto je občas potrebné na ňu priniesť svieži náhľad, ktorý vybočí z koľají tradičnej americkej (romantickej) komédie. Podarilo sa to tentoraz režisérske Laure Terruso s asistenciou komika Sebastiana Maniscalca?

toto je môj foter recenzia
Zdroj: cine-max.com

Toto je môj foter RECENZIA

Ten bol spoluautor scenára, pri ktorom vraj vychádzal zo svojich vlastných skúseností (hlavnej postave ani nezmenil meno). Zahral si tu syna imigranta Salva, prišelca zo Sicílie, ktorý chcel svojmu synovi zabezpečiť (ako väčšina európskych otcov) lepší život. Odsťahovali sa tak do Chicaga, kde mal od 80. rokov vlasový salón. A povieme vám, takto sa omladzujú herci! Dajte Robertovi De Nirovi odfarbenú briadku a konský chvost.

V súčastnosti Sebastian stretáva dievča svojich snov – Ellie (Leslie Bibb). Konečne dostáva možnosť stretnúť jej rodičov na oslavách 4. júla v ich letnom dome. Áno, majú niekoľko domov, pretože ide o výstredných zbohatlíkov (majú dokonca za menami číslovky a to má predsa od Talianov len pápež!). Bude mať teda čo robiť, aby sa im zapáčil.

toto je môj foter
Zdroj: cine-max.com

Prostoreký holič v rodine zbohatlíkov

Aby sa veci ešte viac skomplikovali, musí zobrať aj svojho otca, aby si mohol novú rodinu „poriadne preklepnúť“. Tak nám môže byť jasné, že príde k celej rade trapasov a neočakávaných udalostí. Salvo je totiž obyčajným človekom, ktorý veci rád hovorí na rovinu a obracia každý dolár.

Samozrejme, tým pádom dostávame situácie, ktoré od podobného filmu čakáme. Je však vidieť, že si chce zachovať svoju originalitu a tak dostávame momenty, ktoré nás naplno rozosmejú alebo nechajú na našich tvárach počas celej scény hlboký úškrn. Krásnym príkladom je hranie tenisu za zvukov opery s bezkonkurenčným strihom.

toto je moj foter
Zdroj: cine-max.sk

Americká romanca inak a fungujúce popkultúrne odkazy

Originalita sa zachováva aj v samotnom žánri. Celý čas sa pozeráme na to, ako sa Sebastian snaží Ellie požiadať o ruku, až kým nepochopí, o čom vzťah naozaj má byť. A že to teda čakať nebudete! A možno bude na mieste aj nejaká tá slza na krajíčku.

Na prvom mieste je ale humor. Ten nepochádza len zo samotného prevedenia scén, ale aj dialógových prestreliek či ukazovania na stereotypy. Prekvapivo, dokonca tu nájdeme aj zopár odkazov na popkultúru („Vyzeráš ako vrah psa Johna Wicka“), ktoré však vyplynú prirodzene a nepôsobia vôbec nasilu. E-maily od africkej ženy žiadajúcej pomoc alebo záchrana sociálnymi sieťami sú už len príjemnými čerešničkami na torte (alebo tajnou ingredienciou v cestovinách?)

toto je moj foter
Zdroj: cine-max.sk

Trapasy však nemôžu chýbať

Na druhej strane, je pravda, že aj so svojou stopážou pod hodinu a pol sa film občas začne točiť v kruhu. Po ďalšom prežitom dni vo svete bohatých sa stále vraciame k rovnakej tematike – Salvo je trápny, nevie si užívať život a večne sa mračí. Povedať však, že má De Niro „resting bitch face“ je momentom, ktorý vás z toho absolútne vytrhne.

Okrem týchto hercov vo filme hviezdi aj Kim Cattrall známa zo Sexu v meste, ktorá je prísnou matkou (veď sa ešte aj volá Tigger!), ktorej pozornosť si treba získať. Skvele kombinuje obe stránky jej osobnosti – príjemne ľudská v pekných momentoch a poriadna šelma, keď ide do tuhého. A že to je v jej výstrednej rodine fakt treba!

toto je moj foter
Zdroj: cine-max.sk

Toto je môj foter RECENZIA – Zhrnutie

Toto je môj foter je filmom, ktorý sa nutne nedrží zaužívanej šablóny a dokáže z nej vybočiť. Nedrží sa od nej ale ďaleko a miestami staví viac na klasiku. Nevyhne sa tak niektorým klišé (iné z nich ale dokáže otočiť). Stále však neprináša dookola omieľanú americkú romancu, ale svieži kúsok, ktorý si dokážeme užiť. Zároveň nám vie ukázať aj prirodzenejším spôsobom ako dôležití sú ľudia okolo nás.

Niekoľkokrát pri nej nahlas vybuchnete smiechom, čo sa (bohužiaľ) pri veľa komédiách modernej doby nestáva. Svižne nás uvedie do tematiky a už úvod je tak pútavo spracovaný, že sa vám nebude chcieť pozerať mimo. Nie je to kúsok, ku ktorému by ste sa vrátili okamžite, ale dať si raz za čas reprízu po náročnom dni by mohlo byť príjemné. Odnáša si tak od nás hodnotenie 6,5/10 (pol boda dole, lebo zo všetkých klasických talianskych odrhovačiek chýbalo Bella Ciao).

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -