Site icon REWIND.sk

Nicolas Cage ako Superman a repelent na žraloky od Batmana. Najšialenejšie filmy od DC sú poriadne skvosty

Reklama

Marvelovky pred MCU boli skvosty, no DC filmy ešte väčšie

Rovnako ako Marvel, aj konkurenčný komiksový megakolos DC sa pokúsil uvariť obrovský zdieľaný vesmír pozliepaný z jeho komiksového rodinného striebra. Zatiaľ čo MCU spočiatku zbieralo nadšené ovácie, DCEU pokrivkávalo hneď v začiatkoch. Niet sa teda čomu diviť, že DCEU, ako ho poznáme, končí a nová posila James Gunn sa za nevydareným experimentom snaží urobiť hrubú čiaru.

Komiksového obra DC na striebornom plátne síce čaká čerstvý reštart, no v minulosti DC urobilo viacero krokov vedľa, a to nehovoríme len o DCEU franšíze, ktorá sa pasovala s naozaj kolísavou kvalitou.

Reklama

V tieni DC totiž, podobne ako pri Marveli, vznikli také filmové adaptácie, ktoré môžeme pokojne zaradiť medzi top bizáre kinematografie. Pripravte sa tak na také lahôdky ako Nicolas Cage v role Supermana, ktorý nikdy nevznikol, ikonické „batbradavky“ či basketbalová hviezda Shaquille O’Neal ako megadrsný superhrdina.

Reklama

Batman Adama Westa: Repelent na žraloky, či šialená akcia v elasťákoch

Asi najznámejším bizárom z veľkej rodiny vydavateľstva DC rozpohybovanej v televízii či filme sa týka ich komiksového klenotu. Zabudnite na časy, keď pomstiteľa z Gothamu v netopierom kostýme stvárňoval Michael Keaton, Ben Affleck, Christian Bale či najnovšie aj Robert Pattinson.

Televíznym 60. rokom kraľoval v šedých elasťákoch dnes už ikonický Batman Adama Westa. V tom čase na komiksového Brucea Waynea preháňajúceho sa po strechách prehnitého Gothamu ešte nepadal tieň gotickej estetiky, expresionistickej štylizácie a dospelých tém a pripomínal skôr pestrofarebné karnevalové číslo.

TMDB

Televíznu show so známymi komiksovými figúrkami mal pod palcom William Dozier a Lorenzo Semple Jr., Batmana si zahral už spomínaný Adam West a jeho parťáka Robina zase Burt Ward.

Reklama

„Batman tak rozšíril komiksové tradície prostredníctvom dialógov presýtených slovnými hračkami, farebnými kostýmami, rôznymi hračkami a mašinkami, teatrálnymi záporákmi a pestrými titulkami zvukových efektov, ako: Biff!, Zlonk!, Kpow!, ktoré explodovali na obrazovke, sprevádzané kakofóniou, ktorá pripomínala hluk, ako keby sa na sekciu dychových nástrojov orchestra Dukea Ellingtona zrútil strop,“ opísal šťavnato estetiku seriálu portál Vulture.

TMDB

Westov Batman sa tak stihol zapísať do análov televízneho a filmového bizáru viacerými scénami, ktoré sú tak katastrofálne mimo, až sú geniálne svojou absurdnosťou.

Určite sem patrí epizóda, v ktorej sa cesty Batmana s Robinom prekríži ďalšia superhrdinská dvojica, a to Green Hornet a Kato. Duo hrdinov v škraboškách si v minulosti taktiež odkrojili svojich 15 minút z televízneho koláča. Mladší diváci si komiksovú dvojicu pamätajú najmä z adaptácie z roku 2011, v ktorej si Green Horneta zahral Seth Rogen.

Reklama

V batmanovskej scénke tak dominuje šialená choreografia, v ktorej Batman používa Robina ako akúsi živú demoličnú guľu a hádže ho na nepripravených zloduchov.

Medzi ďalšie ikonické momenty televíznej show patrí už kultová scénka s repelentom na žraloky, surfujúci Joker, ale aj skeč s bombou. V ňom Batman nájde v plážovom bare bombu, a tak s veľkou komickou guľatou výbušninou na pleciach hľadá miesto, kde by sa jej mohol zbaviť.

Raz mu prekáža v ceste dvojica mníšok, zaľúbenci, dychová kapela či mamička s kočíkom. Explóziu tak vykryje vlastným telom a diváci si vo finále scény môžu vypočuť nezabudnuteľný dialóg medzi Robinom a Batmanom. „Ty si zabránil explózii vlastným telom, len, aby si zachránil bar?“ Pýta sa Dick Greyson a Batman odpovedá: „Sú to síce ľudia, čo pijú alkohol, ale sú to najmä ľudské bytosti.“

Reklama

Samotný West neskôr v množstve rozhovorov prezradil, že humor a bláznivé scény sa nedostali len do scenára show, ale poriadnu zábavu si užívali počas natáčania aj samotní herci.

TMDB

Ako prezradil v rozhovore pre Den of Week on sám mal počas natáčania akési prekliatie humoru a veľa momentov v scenári sa mu zdali bizarné a vtipné, no na pľaci hral s vážnou tvárou. Redaktor portálu sa televíznej superstar opýtal, čo by na show o Batmanovi zmenil, ak by mohol.

„Myslím, že by som chcel nejaké nové elasťáky – tie pôvodné ma dosť svrbeli. Na intelektuálnejšej alebo kreatívnejšej úrovni neviem, čo by som robil, okrem toho, že by som dal Bruceovi Wayneovi pár strán scenára navyše, aby som sa dostal z tej prekliatej kukly. Ale na to sa sťažoval každý, kto hral Batmana – na kostým,“ povedal West pre portál v roku 2008.

Reklama

Zabudnuté béčko majstra hororu

O čosi temnejšou sériou DC z dcérskej značky Vertigo je komiksovka o mužovi z močiara Swamp Thing. Niet sa teda čomu diviť, že s nápadom na originálneho antihrdinu prišla komiksová legenda Alan Moore, ktorý stojí za komiksami ako Watchmen, Liga výnimočných, ale aj postavou Johna Constantinea zo série Hellblazer. Práve v nej sa Swamp Thing pravidelne objavoval.

Za filmovou adaptáciou stojí známe meno filmovej hororovej scény, Wes Craven. Ten si tak v dobách najväčšej slávy mohol odškrtnúť vo svojom filmovom portfóliu klasiky žánru, ako napríklad Vreskot či Nočná mora z Elm street.

TMDB

Práve Bažináča natočil krátko pred snovým hororom s Freddym Kruegerom a po klasike Hory majú oči a Posledný dom naľavo. Swamp thing nie je v pravom slova zmysle bizárom, no v rámci Cravenovej tvorby je výrazne podceňovaný, a taktiež sa vymyká zo zoznamu klasických DC hrdinov.

Reklama

Hlavným hrdinom hororu, ktorý čerpá estetikou z klasických filmov o monštrách štúdia Universal, je vedec Alec Holland. Ten na vojenskej základni vyvíja v laboratóriu sérum, ktoré by vedelo stvoriť vojaka fungujúceho na báze rastlinných prvkov.

Po útoku teroristickej skupiny ale v laboratóriu dôjde k nehode a Alec v plameňoch padne do bažiny. Hlavný hrdina tak zmutuje do Bažináča, ktorý pripomína Hulka v akomsi močiarnom outfite.

TMDB

Catwoman: Film, ktorý zbieral vo veľkom Zlaté maliny

Zatiaľ čo Bažináč bol zaujímavý podceňovaný malý gotický horor, Catwoman z roku 2004 je kúskom, na ktorý by viacerí zabudli, a to vrátane herečky Hale Berry, ktorá stvárnila hlavnú hrdinku.

Reklama

Bizarným je už samotná identita filmovej Catwoman. Zatiaľ čo v komikse postava mačacej antihrdinky nesie meno Selina Kyle, režisér Pitof sa ju rozhodol premenovať na Patience Philips.

TMDBúCatwoman

Aj samotný dej DC prepadáku stojí za to. Patience totiž pracuje v kozmetickej firme, ktorá sa snaží predávať defektné výrobky a hlavná hrdinka príde na záškodnícke plány svojich šéfov. Už samotný vznik superhrdinky vo filme vyvoláva množstvo otáznikov.

Po tom, ako ju zo záporáckej továrne na škodlivú kozmetiku vyplaví obria rúra, obkolesí ju skupinka mačiek a jedna na ňu dýchne (čítate správne, to tam naozaj je) a Patience nadobudne superschopnosti mačacieho strihu.

Reklama

Amatérske CGI bol len začiatok

Okrem šeredných CGI miláčikov môžete čakať Halle Bery objavujúcu svoje schopnosti spôsobom, ktorý by viac ako fanúšikov DC, zrejme zaujímal odbornú psychiatrickú verejnosť.

Pre nezvládnutú klipovitú Pitofovu zbesilú réžiu, otrasný scenár, pitoreskné scénky či hrôzostrašné herectvo Halle Berry si tak film odniesol sedem anticien Zlatej Maliny.

Samotná Halle Berry, ktorá po oscarovke Ples príšer či X-Menoch mala našliapnuté na slušnú hereckú kariéru, si samotnú Malinu aj osobne prišla vyzdvihnúť. A jej prejav sa zapísal medzi ikonické momenty šoubiznisu.

Reklama
TMDBúCatwoman

„Môj bože, môj bože, nikdy vo svojom živote by som si nepomyslela, že sa tu raz ocitnem,“ s prehrávaným nadšením si tak Berry anticenu prevzala v kategórii Najhoršia herečka. Jej prejav v tom čase vyvolal obrovské ovácie publika.

„Taktiež by som chcela poďakovať množstvu ľudí, pretože Malinu nezískate bez pomoci toľkých ľudí. V prvom rade by som chcela poďakovať Warner Brothers, že ma obsadili do tohto kusu filmovej sr*ačky,“ pokračovala herečka na svojráznom galavečere.

Jej kariéra sa tak na čas pribrzdila, no časom sa začala opäť objavovať v hollywoodskych bijákoch. Naopak po Catwoman čakala kariérna stopka jedného zo scenáristov Joea Rogersa.

Reklama

Ten v roku 2018 ešte na sociálnej sieti Twitter priznal, že Catwoman pochovala jeho kariéru. Zároveň prezradil, ako pracoval samotný režisér Pitof, ktorý si na režisérskej stoličke po Catwoman v branži taktiež už neškrtol.

„Pitof mal oko na akciu, ale nikto vtedy nevedel, aký film ten človek vlastne chce,“ opisoval neskôr na sociálnej sieti neľahké dni natáčania jedného z najbizarnejších komiksových filmov vôbec.

Superman, ktorý zničil slávnu franšízu

Temné časy v 80. rokoch postihli aj ďalšiu ikonickú značku z klenotnice vydavateľského domu, a to posledného muža Kryptonu Supermana. Napriek tomu, že prvý film z roku 1978 režiséra Richarda Donnera a druhé pokračovanie boli kinotrhákmi, následne to s rozbiehajúcou sériou išlo dole vodou.

Reklama

Po treťom diele, ktorý už predznamenával pád legendy, prišlo to pravé filmové inferno v podobe štvrtého Supermana s podtitulom: Quest for glory, teda Súboj za mier. Pokračovanie „oslavovalo“ comeback superzáporáka Lexa Luthora s tvárou Genea Hackmana. Ten v štvorke zase priniesol na plátna novú nemesis Nuclear Mana.

Štvrtá časť originálnej filmovej série tak prekypuje naozaj bizarnými sekvenciami. Superman napríklad po zničení čínskeho múru Nuclear Manom škody opraví jednoducho. Len zrakom. V jednej z pamätných scén dokonca odsunie Mesiac zo svojej obežnej dráhy a zakryje ním Slnko.

Tvorcovia sa zhodli, že zhmotnenie vtedajšej aktuálnej hrozby Studenej vojny a nukleárneho arzenálu superveľmocí malo byť to pravé korenie filmu a malo priniesť akýsi humanitárny presah.

Reklama
TMDB/Superman IV

Superman IV, ale skončil pod taktovkou krachujúcej produkčnej spoločnosti Canon, a tá sa s komiksovou snímkou nebabrala.

Prvý knokaut spočíval v osekaní rozpočtu z 32 miliónov dolárov na 17 a druhú ranu pod pás komiksovej legende uštedrili strihačské nožnice. Pôvodných 134 minút totiž osekali o 45 minút. Štvrtý Superman sa tak stal najkratším filmom o Mužovi z ocele vôbec.

Škrty na viacerých frontoch sa tak odzrkadlili aj na samotných trikoch filmu, ktoré pôsobili aj oproti prvým častiam naozaj zastaralo.

Reklama

Pri záberoch letu, tak filmári používali počas snímky ten istý záber opakovane a pri súboji Supermana s Nuclear Manom vo vesmírnom vzduchoprázdne jasne vidieť, že herci stoja na čiernej podlahe.

Nicolas Cage ako Superman: Film, ktorý sa nikdy nenatočil

Po štvrtom Supermanovi tak produkčné spoločnosti ikonickú sériu na určitý čas doslova „zarezali“. V roku 1990 sa ale začali ozývať prvé hlasy o vzkriesení legendárnej superznačky.

Po úspechu sfilmovaného ďalšieho DC klenotu Batmana z roku 1989 štúdiá nesiahli po nikom inom ako po hororovom mágovi Timovi Burtonovi. Ďalšie zvučné meno si ale malo sadnúť aj za písací stroj, pretože scenáristom nového Supermana sa mal stať autor nezávislých kultoviek Kevin Smith.

Reklama

Ten o vzniku viackrát hovoril aj na svojich prednáškach. „Osobne si myslím, že ma oslovili preto, lebo niekto z Warner Brothers videl Flákačov a videli ako sa Brodie a TS bavia o kryptonitovom kondóme. A skrátka si asi povedali: Ten chlapík vie asi veľa o Supermanovi,“ spomínal Smith svojsky.

Narážal tak na dialóg v jednom z jeho filmov o tom, prečo by Muž z ocele kvôli svojim schopnostiam nemohol mať sex s Lois Laneovou.

TMDB/Superman Lives

Nový trhák o mužovi z Kyptonu tak mal niesť názov Superman Lives a Smith sa mal chopiť scenáristického pera. Ako vo svojom podcaste Fatman Beyond prezradil, ponuku od Warner Bros dostal v roku 1996 a štúdiá už vyrukovali aj s náčrtom toho, čo by chceli v snímke vidieť. Išlo o ultra záporáka Brainiaca, ktorého vesmírny koráb požiera celé mestá a planéty.

Reklama

Požiadavky vyšperkované do dokonalosti

Požiadavky, ako mal budúci blockbuster vyzerať, ale podľa Smithových slov vyšperkoval do absolútnej absurdnosti producent Jon Peters. Ten totiž od Smitha požadoval, aby Superman stratil svoje schopnosti, aby nenosil svoj ikonický kostým, a aby zviedol súboj s gigantickým pavúkom.

Peters ale so svojou guľometnou kanonádou nápadov nekončil a Smith tak pred rokmi napríklad prezradil, že producent od neho chcel, aby mal záporák Brainiac šteniatko a pobil sa s dvojicou polárnych medveďov.

TMDB/Superman Lives, Kevin Smith

Pre Wizard Smith prezradil, že keď dokončil scenár, mal aj predstavu, ktoré slávne hollywoodske tváre by do trháku obsadil. Meryl Streep a Rene Zellweger ako dva ľadové medvede síce napísal ako vtip, no Bena Afflecka ako budúceho Supermana myslel absolútne vážne.

Reklama

Affleck, ktorý sa neskôr ocitol v Batmanovom netopierom kostýme, sa spočiatku zdal ako jasná voľba aj preto, že herec mal k Smithovi blízko aj ľudsky a pravidelne ho obsadzoval vo svojich komédiách.

Čo robil Cage?

Burton ako budúci režisér si ale vybral vtedajšiu megahviezdu Nicolasa Cagea, ktorý si v tom čase uchmatol Oscara za Leaving Las Vegas. Ako upozornil portál Collider v dokumente The Death of Superman Lives: What Happened? Burton vysvetľuje, ako mal vyzerať jeho vysnívaný herecký ansámbel.

Úlohu spomínaného Brainiaca si mal zahrať legendárny Christopher Walken a Jimmyho Olsena komik Chris Rock. Poriadne kurióznym nápadom, ktorý predznamenával zdieľané komiksovo filmové svety, bola kameo rola Batmana Michaela Keatona v novom Supermanovi.

Reklama
TMDB/Superman Lives

Smitha na scenáristickom poste v roku 1997 vystriedal Wesley Strick, ktorý napísal Burtonovi scenár k druhému Batmanovi. Následne došlo k ďalšej obmene na tomto poste a v roku 1998 Warner Bross prišiel so správou, že produkcia sa načas odkladá. Podľa kuloárov bolo už jasné, že projekt je definitívne mŕtvy.

Kevin Smith v jednom zo svojich prednášok zaspomínal aj na obdobie po prácach na Supermanovi, keď sa už vedelo, že kinohit v tomto obsadení nikdy nevznikne.

„Tu prácu mi pripomenulo nasledujúce leto, keď som išiel do kina a videl som film, ktorý produkoval práve Jon Peters. Volal sa Wild Wild West. Sedím v tom kine a hovorím si to je teda poriadna sra*ka. Zrazu ale pozerám a na plátne sa objaví kure*sky gigantický pavúk,“ opísal Smith.

Reklama

V prepadáku s Willom Smithom sa totiž protagonisti postavili v boji proti obrovskému robotickému pavúkovi. Zaujímavosťou je, že Superman Lives s Nicolasom Cageom pod režisérskou taktovkou Tima Burtona síce nikdy nevznikol, ale zmienka o ňom sa dostala do jedného z nedávnych noviniek DCEU. Postava Supermana s tvárou Cagea sa totiž objavila vo filme Flash.

Keď basketbalové hviezdy bojujú proti zločinu

V časoch, keď sa basketbalové hviezdy ako Michael Jordan stávali aj popkultúrnymi ikonami a z ihriska sa ocitli pred svetlami reflektorov a hollywoodskych kamier, zrodil sa aj Steel.

Ide o adaptáciu menej známeho DC komiksu, podľa ktorého v 90-kach vznikol film, v ktorom si snažila uchmatnúť svojich 15 minút filmovej slávy aj ďalšie športová hviezda.

Reklama

Shaquille O’Neal tak v bizarnom superhrdinskom kúsku stvárňuje postavu vojaka a majstra metalurgie Johna Henryho Ironsa. Ten začne proti zločincom v uliciach svojej štvrte bojovať „handmade“ vysústruženým oceľovým high-tech brnením a obrím kladivom.

TMDB/Steel

Do zlatého fondu filmových kuriozít určite patria scény s Ironsovou exkolegyňou a kamarátkou Susan, ktorá po nehode v laboratóriu skončí na vozíku. Ten si ale postupne vyzbrojí futuristickými zbraňami rôzneho typu a veľkostí a kosí jedného záporáka za druhým. Obzvlášť zaujímavé sú scény, v ktorých využije na vozíku nainštalovaný turbo pohon.

S natáčaním sa tak spája aj niekoľko zaujímavých historiek. Napríklad tá, že filmári si počas písania dialógov nechávali dramaturgicky vypomáhať miestnymi deťmi, a to pre väčšiu autenticitu filmu.

Reklama

Vyberieme si tak napríklad jednu z týchto dialógových perál. Jednou zo Steelových schopností je, že na svoj oblek vie pritiahnuť kovové predmety. Jedna z postáv tak túto „superschopnosť“ okomentuje nasledovne: „Máš naozaj magnetickú osobnosť.“

TMDB/Steel

V jednom z rozhovorov aj samotný režisér Keneth Johnson priznal, že výber Shaqa do hlavnej úlohy nebol práve najlepší nápad. Nie je to herec. Áno, bol veľkou osobnosťou a veľkým vzorom pre deti a tak podobne, ale nie je to filmová hviezda,“ spomína citáciu portál Vice.

Batbradavky, Batkreditka či počítačová brada Henryho Cavilla

Asi by bolo nefér povedať, že DC nemal aj úspešné veľkofilmy ako napríklad kladne hodnotený Muž z ocele od Zacka Snydera, či batmanovskú sériu od Cjristophera Nolana. Po novom si urobilo DC lepšie meno aj sólovkou Joker či novým Batmanom s Robertom Pattinsonom.

Reklama

Zároveň zo stránok DC komiksov sa zrodili aj také trháky, ktoré doslova, ako v prípade štvrtého Supermana, roztrhali na kusy rozbehnutú franšízu. Najvypuklejším príkladom určite je Batman a Robin Joela Schumachera, ktorý miestami pripomínal zlý vtip či pekelnú reinkarnáciu Westovho televízneho Batmana.

Aj z tohto kúsku, za ktorý sa Schumacher po rokoch aj ospravedlnil, sa dajú vypichnúť malé-veľké bizarné detaily. Za zmienku stojí určite Batkreditka s netopierím logom, no vrcholom celého dielka sú určite „batbradavky“. Išlo tak o doplnok netopierieho kostýmu, ktorý by sa dali – spolu so zábermi na obtiahnuté pozadia batmanovskej „rodinky“ – označiť za bizár s veľkým B.

Prešľapy pokračujú aj do nedávnej minulosti. Za zmienku stojí určite aj scénka v Snyderovej Lige spravodlivosti, pri ktorej si asi takmer každý divák povedal: Čo to má, dočerta, s bradou? Išlo totiž o záber so Supermanom, ktorého hral Henry Cavill v úvode snímky.

Reklama

Scénku museli dotáčať a Cavill si už v tom čase nechal narásť fúzy pre nakrúcanie Mission Impossible. Filmári sa tak rozhodli problém vyriešiť šalamúnsky a Cavillov porast na tvári odstránili pomocou CGI, čo, povedzme, vo finálnom produkte nevyzeralo práve autenticky.

TMDB/Batman a Robin

Keď sme pri DC a nepodarených trikoch, bol by zrejme hriech ako finálnu bodku DC filmových bizárov nespomenúť kardinálny prepadák Green Lantern s Ryanom Reynoldsom. Toho filmári namiesto klasického kostýmu navliekli do CGI „zelenej- hmoty“, ktorá tak ako Cavillova brada vôbec nevyzerala uveriteľne.

Podobne, ako sme spomínali už v článku o Marvel filmových bizároch pred vesmírom MCU, podobné kuriozitky sa časom z fanúšikovského exilu môžu dostať do veľkofilmov hlavného prúdu.

Reklama

Aká je budúcnosť?

Tak ako pri MCU, Kevin Faige potvrdil, že všetko čo má značku Marvelu sa vďaka multivesmíru môže ocitnúť v MCU, podobný koncept zrejem môžeme časom čakať aj pri DC filmových adaptáciách.

Prvé náznaky sa už objavili v spomínanom filme Flash, kde vďaka ponoru do alternatívnych realít sa na striebornom plátne objavil Cageov Superman či Westov Batman. Ako podobné pohrávanie sa s mnohovesmírom a popkultúrnymi odkazmi chytí za pačesy James Gunn v reštartovanom DCEU, ukáže zrejme len čas a odtočené kinotrháky vo farbách DC.

Exit mobile version