Nová vlna hororu v Marvel univerze | Werewolf by Night RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Werewolf by Night RECENZIA – Hudobný skladateľ, ktorý má svoj režisérsky debut a komiksové univerzum, do ktorého sú privedené nadprirodzené hororové monštrá. Ako toto môže dopadnúť? Michael Giacchino, ktorý sa postaral napríklad o hudbu k Spider-Man: Bez domova, prináša špeciál, v ktorom predstaví úplne nový svet. Tu sa dozviete, ako dopadol tento odvážny experiment.

reakcie werewolf by night

Werewolf by Night RECENZIA

Rodina Bloodstone prišla o svojho patriarchu. Na jeho zámku sa zhromažďujú lovci príšer, ktorí môžu získať starobylý amulet, ktorý ako jediný dokáže monštrá oslabovať. Vracia sa však aj vypovedaná dcéra, ktorá si na rodinný poklad robí nárok. Jedna vec je jasná – aj ona musí ísť podľa pravidiel. Všetci musia v labyrinte loviť najdesivejšie stvorenie. Víťaz (a preživší) môže byť len jeden.

Už samotný začiatok nám navodzuje skvelú atmosféru a prináša pocit, ako by išlo o poctu klasickým filmom od Universalu. Frankensteinove monštrum tu síce nemusíme mať priamo, akúsi jeho verziu však vidíme stále. Prastarý zámok plný trofejí a amuletov je akoby priamo prenesený zo 40. rokov.

werewolf by night
Zdroj: denofgeek.com

Atmosféra starého filmu zvládnutá perfektne

Štylizáciu si tiež zvolili netradične – snímka je čiernobiela (až na malé výnimky a detaily). Takto ešte viac prináša efekt starého filmového pásu. Kreatívne nasvietené zábery či „škrvnka“ na kraji obrazu tomu ešte dodávajú na autentickosti. So svetlom sa naozaj vyhrali perfektne a kamera Zoe White je presne zapadajúcim kúskom.

Lovci si samozrejme idú po krku aj navzájom. Tak sa dočkáme niekoľkých veľmi kvalitne vytvorených bojových sekvencií a ešte lepších choreografií k nim. Tie tiež oceníme krátko pred záberom, keď si v rozhodujúcej scéne poviete len to klasické „pekne“. Pri tomto ma ale prekvapila miera násilia, ktorá dokázala tvorcom prejsť v stále dostupnom projekte.

werewolf by night
Zdroj: moviecontentplus.com

Hlavné postavy obsadené na výbornú

Hlavným hrdinom, titulným vlkolakom je tu Jack Russell. Ako čitateľ pôvodného komiksu aj hororu vo viacerých dekádach oceňujem jeho prevedenie aj výber herca do jeho úlohy. Gael García Bernal sa do úlohy nesmierne hodil. Jeho líčenie v obraze bez farieb pôsobilo ešte štýlovejšie a dostali sme postavu, akú si zaslúžime.

Skvele mu sekunduje aj Elsa Bloodstone, spomenutá nezdarná dcéra. Laura Donnelly jej úlohu zvláda špičkovo a to hneď v niektorých rovinách. Cynická chladnokrvná postava, ako ju vidíme na začiatku, sa vystrieda s dobrodružkou, ktorá sa nechce zastaviť pred ničím až po ženu, ktorej ide o život a strach z nej sála.

werewolf by night
Zdroj: agodread.com

Rušivé prvky sa predsa našli

Jednoducho, predstavte si tie najlepšie súčasti, ktoré ste mali radi z filmov o lovcoch upírov, vlkolakov či iných potvor. Teraz ich spojte s atmosférou klasického hororu, výbornej kamery a bravúrne zahraných postáv. Samozrejme, že nemôže chýbať ani kvalitný soundtrack, pre ktorý je tvorca známy. Navyše, toto dokázal vtesnať do stopáže okolo 50 minút.

Jediným rušivým prvkom dokázalo byť použitie CGI efektov, kde to prípadne nemuselo byť nutné. Jasné, priniesli nám aj klasické masky, hlavne pre titulného vlkolaka, tie však pôsobia až groteskne. Neviem či išlo o zámer, ale mierne mi to pokazilo zámer z ústredného nadprirodzeného tvora.

werewolf by night
Zdroj: backtobollywood.com

Werewolf by Night RECENZIA – Zhrnutie

Ak by sme nedostali na začiatku Marvel logo (ktoré je skvele prevedené a už od neho je vám jasné, že pôjde o niečo iné), tak by sme netušili, že to spadá do tohto univerza. Dokonca aj často pretláčané vtipy tu okresali iba na pár hlášok, ktoré však vyplynuli prirodzene. Darmo, aj v tomto svete sa otvárajú ďalšie nové dvere (pri ktorých dúfam, že sa len tak ľahko nezatvoria).

Prekvapil tak na viacerých frontoch, v ktorých sa zdal byť riskom. Po ňom mám ešte menšie obavy o ďalšie filmy, ktoré tiež plánujú mať dostupnosť od 13 rokov, ak to zvládnu takto majstrovsky. Tiež skvele navnaďuje na rozvíjanie sveta s monštrami (pričom Ted je úplné zlatíčko). Odnáša si preto hodnotenie 9/10.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -