Mrazivá atmosféra v kine Vám nedovolí sa nadýchnuť! | Muž v temnote (recenzia)

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Pokiaľ potrebujete peniaze na to, aby ste ušli z mesta za lepším životom, dám Vám radu. Chodte na brigádu, nájdite si prácu, prinajhoršom vykradnite banku. Ale nikdy, ešte raz, NIKDY nechodte vykradnúť dom starému slepcovi. Je tu totiž vysoká pravdepodobnosť, že zrovna narazíte na Daredevila na dôchodku. Veľmi brutálneho Daredevila na dôchodku. To sa podarilo trom protagonistom filmu Muž v temnote. Pre mňa najlepšiemu hororu desaťročia.

Fede Alvarez. Meno človeka, ktorý pred pár rokmi zažil menší trapas s jeho remakeom na film Evil Dead. Nemal tak dobré hodnotenia ako sa očakávalo. No s jeho najnovším filmovým počinom sa to všetko mení.

Muž v temnote (Don’t Breathe) prekonal všetky očakávania. Na Rotten Tomatoes svieti krásne číslo a to 88%.

Fede nám predviedol, že ku úspešnému hororu netreba žiadne duchariny ani démonov. Stačí uveriteľný a zaujímavý príbeh, ktorý bude dobre spracovaný. A taký presne Muž v temnote je. Budete sa báť, potiť sa, no čo hlavne, nedýchať.

Lupiči zatiaľ nevedia čoho je slepec schopný
Lupiči zatiaľ nevedia čoho je slepec schopný

Čo nám film Muž v temnote ukáže?

Traja kamaráti Alex, Money, a jeho frajerka Rocky vykrádajú domy. Tento biznis im celkom ide, pretože Alexov otec pracuje v bezpečnostnej službe, a tak majú prístup ku veľa domom. No malé sústa im nestačia. Chcú sa presťahovať do Kalifornie, a na to potrebujú veľký balík peňazí. A tak dostanú tip, že v jednom dome na úplne „mŕtvej“ ulici býva slepý vojnový veterán, ktorý má vraj doma ukrytý poriadny balík peňazí. Lákavý úlovok, však? No trojica však netuší, čoho je slepec schopný. Netrvá však dlho, a prídu na to. Tou najhoršou možnou cestou.

Money, Rocky a Alex
Money, Rocky a Alex

Budete lapať po dychu

Do kina som šiel s celkom malými očakávaniami, aby sa mi horor zapáčil, musí ma držať v napätí a vystrašeného. To sa už nejaký čas žiadnemu hororu nepodarilo. No tento film to zmenil. Film sa celkom rýchlo a zaujímavo rozbehol, ani som sa nenazdal a už sme sa nachádzali v dotyčnom dome. Prvá polovica filmu ubehla ako voda. Kamera ladne prechádza chodbami a izbami domu, pričom vždy nasleduje hlavné postavy. Celý čas ma to držalo v napätí, stále som čakal jumpscare. Za celý film uvidíme jumpscares len pár krát, a aj to veľmi dobre spracovaný. Čož som veľmi rád. Nemám rád horory založené na nútenom sa zľaknutí po tom, čo to aj tak vždy očakávam. Do druhej polovice filmu som sám nevedel, ktorej strane fandiť. Či teenagerom, ktorí chcú žiť lepší život, alebo chudákovi slepému starcovi.

Druhá polovica filmu je ešte intenzívnejšia

V druhej fáze filmu sa to však všetko vyjasní. Slepec s jeho veľkým balíkom peňazí nieje jediná vec, ktorá Vás vo filme prekvapí.  A tak Vás druhá polovica filmu privedie do stavu, v akom ste pri horore ešte neboli. Objavíte v sebe skrytú klaustofóbiu a verte mi, keď postava vo filme zadrží dych, spravíte to aj vy. Preto sa film v originálnom názve volá „Nedýchaj“. Keď spolu s postavami zadržíte dych, budete počuť ako rýchlo Vám bije srdce. Ó áno, toto je ten horor na ktorý sme tak všetci čakali. Vo filme budete dúfať, aby sa našim hlavným protagonistom konečne podarilo uniknúť. Čo ma prekvapilo ďalej je to, že pri filme mi prišlo pár krát zle.  Film ma udržiaval v strachu a v pocite bezmocnosti. 

Alex pochopil, že to nieje len tak obyčajný slepec
Alex pochopil, že to nieje len tak obyčajný slepec

Spracovanie filmu je výborné

Ako som už písal vyššie, kamera bola zvládnutá na výbornú. Vždy nás udržovala v centre diania, a hra so svetlom bola krásna. Keď sa vyplo svetlo, prišlo slepcovo kolo. Z plátna nespustíte oči ani keby ste chceli. Herecké výkony boli taktiež bravúrne. Slepca si zahral Stephen Lang. Ten využil skúsenosti hrania agresívnej postavy v Avatarovi. Síce sa nedokázal pozerať tak do blba ako Charlie Cox v Daredevilovi, ale to vôbec nevadí. Rocky si zahrala krásna Jane Levy, ktorá bola už aj v remakeu na Evil Dead. Nečudujem sa prečo ju Alex (Dylan Minette) Moneymu (Daniel Zovatto) závidel. Príbeh nemal žiadne hluché miesta a bol zaujímavý od začiatku až do úplného konca.

Nádherná Jane Levy ako Rocky
Nádherná Jane Levy ako Rocky

Celkové hodnotenie Muža v temnote

Ako som už písal, film ma celý čas držal v napätí a strachu. Snímok je nechutný a zvrátený, a presne tak má horor vyzerať. Pre mňa sa tento film stáva jedným z najväčších prekvapení tohto roka. A bezpochyby najlepším hororom všetkých čias. Už dlho som z kinosály po horore nevyšiel taký vystrašený a zároveň šťastný. Z nákupného centra som vyšiel s tým, že sa môžem konečne poriadne nadýchnuť čerstvého vzduchu. A práve toto je to, čo robí tento horor takým výnimočným. Bez dlhšieho rozmýšľania dávam 8/10. A dúfam, že to nieje posledný horor svojho druhu. Masterpiece.

 

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Ako som už písal, film ma celý čas držal v napätí a strachu. Snímok je nechutný a zvrátený, a presne tak má horor vyzerať. Pre mňa sa tento film stáva jedným z najväčších prekvapení tohto roka.Mrazivá atmosféra v kine Vám nedovolí sa nadýchnuť! | Muž v temnote (recenzia)