Site icon REWIND.sk

Majstrovské dielo Quentina Tarantina? | Vtedy v Hollywoode RECENZIA

Vtedy v Hollywoode recenzia

Zdroj: gq.com.au

Reklama

Vtedy v Hollywoode RECENZIA – Legendárny režisér Quentin Tarantino prichádza so svojím 9. filmom. Po jeho celovečernom režisérskom debute v roku 1992 filmom Gauneri (Reservoir Dogs) a ďalším počinom Pulp Fiction (1994) začal byť celosvetovo uznávaný ako jeden z najlepších žijúcich režisérov. My dnes opäť otestujeme jeho povesť a pozrieme sa na to, či znova uspel… Ako teda zobrazil koniec zlatej éry Hollywoodu?

Zdroj: gaurani.almightywind.info

Vtedy v Hollywoode RECENZIA

Príbeh nás zavedie do roku 1969 v meste anjelov, srdcom búrlivého šoubiznisu. Búrka sa však má čoskoro zmeniť silným úderom blesku. Našimi hlavnými postavami sú Rick Dalton (Leonardo DiCaprio) a Cliff Booth (Brad Pitt) – televízny herec a jeho dlhoročný kaskadér.

Reklama

LA, Hollywood už nie je to, čo býval. Koniec zlatej éry ešte umocnil nepríjemný pocit irelevantnosti starého Ricka, ktorého kariéra začala upadať. Osud skúša našu titulnú dvojicu, ktorá sa rozhodne ešte naposledy zatnúť zuby a opäť sa presadiť vo filmovom priemysle. To však ešte ani zďaleka netušia, akým spôsobom sa do toho zamotá herečka Sharon Tate (Margot Robbie), Charles Manson (Damon Herriman) a jeho kult nebezpečných mladých dievčat…

Reklama
Zdroj: vanityfair.com

Kúsok histórie

V zvyčajnom štýle Quentina Tarantina sa pri sledovaní opäť budeme zahrávať s miešaním fikcie a skutočných udalostí. Ako hovorí každý kúsok propagačného materiálu filmu Vtedy v Hollywoode, príbeh sa točí okolo vražedného kultu Charlesa Mansona, ktorý v roku 1969 skutočne zabil herečku Sharon Tate.

Jasné vody histórie však mútia fiktívne postavy DiCapria a Pitta. Práve prostredníctvom nich spoznávame tento hviezdami žiariaci, no zároveň spaľujúci svet Hollywoodu. Ako nás teda môže baviť sledovať dej, ktorého záver sa stal 50 rokov dozadu? Nuž… poviem vám len, že ak dobre poznáte Tarantina, prekvapený nebudete. Ak ale čakáte to, čo si myslíte, že máte čakať, možno budete koniec koncov nechápavo civieť na plátno. Nekomplikujme to však…

Zdroj: vanityfair.com

Milujem ťa! PS: Nenávidím ťa.

56-ročná legenda, pochádzajúca z východného srdca USA, Tennesse, je známa svojou láskou zlatej éry Hollywoodu. Tarantino už miliónkrát rozprával svoj dojímavý príbeh, ako sa vďaka filmom z 50. a 60. rokov zamiloval do filmárstva. Niet preto divu, že konkrétne tento projekt pojal ako „Love Letter“ – jeho osobný milostný odkaz umeniu, ktoré sa rodilo zhruba vtedy, keď sa narodil on sám.

Reklama

Prečo ho však tak milujeme ako rozprávača príbehov? No predsa preto, lebo s ním nie je nič tak jednoduché, nič tak jednotvárne. Svojím deviatym filmom totižto vyjadruje nielen lásku ku Hollywoodu, ale aj svoju nenávisť voči istým aspektom života hviezdy, producenta či niekoho, kto sa len túla po pľaci, dúfajúc, že šéf nechytí amok a nevyhodí ho.

Zdroj: vanityfair.com

Viac ako „Love Letter“ alebo, nedajbože, „Hate Letter“, je Vtedy v Hollywoode predovšetkým absurdným zobrazením sveta šoubiznisu. Ako môže jeden drieť a nezaslúžiť si nič, zatiaľ čo druhý sa opíja vlastným žiaľom, aj keď sa má lepšie, ako si kedy mohol priať. A ako môže jeden zlomový večer postaviť celý svet na hlavu. No aj vtedy – keď zavládne chaosmôže prísť absurdnosť a všetko dať znova do poriadku.

Ako zápalka, ktorá horí z druhej strany

Vtedy v Hollywoode má dĺžku 165 minút, čo z neho robí 3. najdlhší film Quentina Tarantina. O tretie miesto sa, mimochodom, delí s Divokým Djangom, ktorý má identickú minutáž. Pôsobí však veľmi, veľmi dlho, a to hlavne tým, ako pomaly sa veci dejú a ako veľa času je naša pozornosť smerovaná na scénu, ktorá mohla byť 10-krát kratšia. Prečo teda kratšia nebola?

Reklama
Zdroj: hollywoodreporter.com

Akosi mi to príde veľmi podozrivé. Keď predsa Cliff ide svojmu kamarátovi / nadriadenému / kolegovi Rickovi opraviť anténu, potrebujeme sa 2 minúty pozerať na to, ako ide po diaľnici? Nie, my nie. Ale Tarantino áno. On totižto vie, čo nás čaká.

A ako opisuje moja metafora so zápalkou vyššie, Tarantino vedel, že čím dlhšie nás bude naťahovať – aj keď to niektorých divákov odradí – tým jasnejšia bude chvíľa, keď sa oheň preplazí cez drevo ku špicu zápalky zo síry a vzbĺkne vo chvíli jasnej absurdnosti. V strižni mohli film bezproblémovo skrátiť o pol hodinu, ale nespravili to. Podľa mňa schválne.

Zdroj: ew.com

Kde bolo, tam bolo, bol raz jeden Hollywood

Čo som z ostatných strán počul o konci, viacerým divákom sa nepáčil radikálny kontrast medzi poslednými 30 minútami a zvyškom filmu. Predsa len však ide o rozprávku. A aj rozprávka musí byť zakončená súbojom s drakom, ktorý chrlí oheň. Oheň sa chrlí aj tu, a to doslova. Ak vás zaujíma, ako sa takáto symbolika dostala do tarantinovky – nuž, asi budete musieť ísť do kina, pretože ja vám zážitok z prvého pozretia neskazím.

Reklama

Príbeh filmu Vtedy v Hollywoode by sa dal vyjadriť Tarantinom, ktorý číta rešerš o závere 60. rokov filmárskeho priemyslu, popri čom sa sám seba pýta: „Čo ak?“, „Čo keby?“, „Čo keby nie?“, no a zo svojich odpovedí na tieto otázky natočí film.

Zdroj: ign.com

Naozaj nie je spôsob, ako by som vám to lepšie opísal bez toho, aby som vám prezradil dôležité časti z príbehu. Musíte to jednoducho vidieť na vlastné oči. Avšak, dopredu upozorňujem: Vtedy v Hollywoode nie je film pre každého. Ak sa nie ste ochotní prilepiť ku sedačke, je možné, že dej vám príde príliš pomalý a ukecaný. Odporúčam však čítať medzi riadkami Tarantinovho scenára. Práve tam sa skrýva skutočná podstata love–hate vzťahu medzi filmárom a šoubiznisom.

Si fetišista?

Ak máte začínajúci či plne vyvinutý fetiš na ženské chodidlá, Tarantino je váš človek. Vašim človekom však je aj vtedy, ak milujete úžasnú réžiu. Aj jeho novinka opäť ukazuje, že sa mal narodiť s kamerami miesto rúk…

Reklama
Zdroj: businessinsider.com

K tomu primiešajte neuveriteľný produkčný dizajn a kostýmy, ktoré vás vtiahnu do konca 60. rokovéry Hippies. Pravého fanúšika síce prekvapí občasné povolenie jednoduchších príbehových vysvetliviek pre mainstreamového diváka, no na oplátku ho nadchne ohromné množstvo odkazov na kultúru klasického Hollywoodu. Primiešajte remasternuté hudobné hity a je to tak, pozeráte sa na Tarantinov nový hit.

Zvyčajní podozriví ohľadom chvály hereckého talentu sú aj tu. Margot Robbie je správaním a vzhľadom ako sestra Sharon Tate. Brad Pitt hrá imidž Brada Pitta, no poriadne vtipne. Je tu aj Al Pacino, ktorý, ako inak než úžasne, stvárňuje cynického producenta. Kurt Russell je vo svojej menešej úlohe tiež skvelý. No a Leonardo DiCaprio, ten si ide po nomináciu na Oscara.

Zdroj: esquire.com

ZHRNUTIE – Vtedy v Hollywoode RECENZIA

Vtedy v Hollywoode je dušou aj spracovaním čistá tarantinovka. Technické spracovanie je viac-menej bezchybné, pričom akékoľvek pripomienky by mohli byť maximálne vec vkusu. Príbeh sa rozbieha pomaly, počas čoho stíha Tarantino podávať svoj obraz absurdného Hollywoodu, ktorý z jednej stránky miluje, ale z druhej nenávidí.

Reklama

Hviezdne herecké obsadenie je legendárne už len ako zoznam mien, nieto talentom, ktorý vo filme predviedli. Nezvyčajné finále je samozrejmosťou a výsledkom rozprávkovej otázky, ktorou sa nás filmár pýta: „Čo ak by to bolo takto?“, „Bolo by to správne?“. Šoubiznis si obete vyberá, no na Cielo Drive sa dá vraždiť aj inak… Film Vtedy v Hollywoodu zo všetkých dôvodov dostáva hodnotenie 9/10.

Exit mobile version