Site icon REWIND.sk

Dodnes sa nám zastavuje rozum. Tieto výborné filmy nezískali ani jedného Oscara

Vykúpenie z väznice Shawshank, Zelená míľa

Zdroj: themoviedb.org

Reklama

Skvelé filmy, ktoré nezískali ani jedného Oscara

Akadémia filmových umení a vied (AMPAS) každý rok oceňuje filmy, ktoré sú podľa ich názorov tie najlepšie. Oceňujú pritom ako herecké výkony, tak aj réžiu, kostýmy, vizuálne efekty a takisto vyhlasujú aj najlepší film roka. Mnohé úžasné filmy, ako sú Forrest Gump (1994) či Schindlerov zoznam (1993) získali mnoho ocenení. No sú tu aj ďalšie filmy, ktoré mali síce mnoho nominácii, no bez úspechu. Dnes sa práve na tieto snímky pozrieme. Toto sú totiž skvostné filmy, ktoré nezískali ani jedného Oscara.

10. Rivali (2013)

Skutočný príbeh dvoch jazdcov F1 Jamesa Hunta a Nikkiho Laudu sa v roku 2013 rozhodol sfilmovať slávny režisér Ron Howard (V srdci mora). Hlavné postavy si zahrali Chris Hemsworth (James Hunt) a Daniel Brühl (Nikki Lauda). Obaja predviedli vynikajúci výkony.

Reklama

Takisto na vysokej úrovni boli aj réžia či scenár. K tomu všetkému vytvoril ikonický skladateľ Hans Zimmer pre tento film úžasný soundtrack. Ani to všetko nestačilo na to, aby film Rivali získal čo i len nomináciu na Oscara. Škoda.

Reklama

9. Smrtonosná pasca (1988)

Legendárny herec Bruce Willis sa preslávil práve úlohou odvážneho policajta Johna McClanea, ktorý zastaví bandu nemeckých zlodejov pod vedením Hansa Grubera (Alan Rickman). Film sa takmer ihneď po uvedení stal kultovým. Diváci veľmi ocenili všetky aspekty tohto akčného diela.

Akadémia tvorcom udelila 4 nominácie na Oscara, bohužiaľ to na zisk zlatej sošky nestačilo. Smrtonosná pasca je pritom klenotom akčného žánru a diváci by sa určite nečudovali tomu, ak by sa nejaká soška ušla Willisovi či Rickmanovi.

8. Sedem (1995)

Režisér David Fincher patrí medzi najobľúbenejších tvorcov filmovej histórie. A práve film Sedem s Bradom Pittom a Morganom Freemanom je tým najlepším v jeho kariére. Film o dvoch vyšetrovateľov, naháňajúcich psychopatického vraha, ktorý vraždí svoje obete podľa siedmich smrteľných hriechov sa stal celosvetovým hitom.

Reklama

Akadémia však ocenila len jeden aspekt tohto diela, a to nomináciou za najlepší strih. Pričom kvalita snímku spočíva hlavne na režisérovi Fincherovi, ktorého štýl vedenia filmu divákov uchvátil.

7. Kult hákového kríža (1998)

Jeden z najznámejších filmov o rasizme bol taktiež takmer úplne odignorovaný na Oscaroch. Treba však uznať, že v tom roku bola konkurencia dosť silná. V technických kategóriách totiž vyhrával ikonický film Stevena Spielberga Zachráňte vojaka Ryana (1998). Lenže ani tento film nevyhral v kategórii najlepší film roka. Oscara totiž získali tvorcovia filmu Zamilovaný Shakespeare (1998).

Ak ste tento dobový romantický film nevideli, je to v poriadku, veľa skalných fanúšikov nemá. Každopádne čo sa Kultu hákového kríža týka, Akadémia ocenila nomináciou aspoň Edwarda Nortona v úlohe Dereka Vinyarda.

Reklama

6. Gran Torino (2008)

Clint Eastwood je vo svete filmov veľkým pojmom. Začal ako herec v tých najkvalitnejších westernoch, neskôr sa však prepracoval až na režiséra a producenta. Pod jeho záštitou vznikol aj kultový film Million Dollar Baby (2004). Tento film si Akadémia všimla a tvorcom udelila 4 Oscary.

To už sa však nedá povedať o nesmierne kvalitnej dráme Gran Torino. Napriek tržbám nad 270 miliónov dolárov a skvelým ohlasom od divákov sa Eastwood ďalších nominácií nedočkal. V tom roku totiž oscarovému večeru kraľoval film Milionár z chatrče (2008). (ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE.)

5. Neľútostný súboj (1995)

Akčná kriminálna dráma s Al Pacinom a Robertom De Nirom patrí do zlatého fondu kinematografie. Režisér Michael Mann pracoval na tvorbe tohto snímku dlhých 10 rokov. Scenár tak bol „vypiplaný“ do posledného detailu. Ani úžasný scenár, precízna réžia a fantastické herecké výkony pre nominácie na Oscara nestačili.

Reklama

V tom roku sa o zlaté sošky uchádzal aj úžasný vojnový film Mela Gibsona Statočné srdce (1995). Chápeme, že Neľútostný súboj by v tomto „súboji“ o Oscarov neobstál, ale nominácie v mnohých kategóriách si tento kvalitný snímok určite zaslúžil.

4. Prekliaty ostrov (2010)

Psychologický triler Prekliaty ostrov bol fanúšikmi aj kritikmi prijatý veľmi kladne. Legendárny režisér Martin Scorsese si s týmto príbehom poradil bravúrne. A rovnako bravúrne boli aj výkony hercov a to Leonarda DiCapria a Marka Rufalla. DiCapria však mohol tešiť fakt, že v tom istom roku hral ešte v ďalšom kasovom trháku s názvom Počiatok (2010).

Tento kultový film režiséra Christophera Nolana získal 4 Oscarov. Každopádne to, že film Prekliaty ostrov nezískal ani jednu nomináciu, je naozaj diskutabilné.

Reklama

3. 96 hodín (2008)

Film, ktorý definoval kariérnu cestu Liama Neesona. V akčnom trháku 96 hodín si zahral bývalého špióna Bryana Millsa, ktorý toho má za sebou veľmi veľa. V súčasnosti by sa však chcel venovať svojej 17-ročnej dcére Kim. Napriek tomu, že mal výhrady voči jej výletu po Európy, kvôli faktu, že nikdy nebol príkladným otcom ju napokon pustil. Bola to však chyba. Už v Paríži ju totiž unesú členovia albánskej mafie. Bryan to však rozhodne neplánuje nechať na francúzsku políciu a uteká zachrániť svoju dcéru.

Tento akciou nabitý príbeh vzišiel z mysle kultového tvorcu Luca Bessona, ktorý sa postaral o vznik kinohitov ako sú Leon (1994) či Taxi (1998). Napriek úžasným diváckym ohlasom sa tvorcovia nedočkali žiadnych nominácií na Oscara. Pritom samotný film je pokladaný za jeden z najlepších v rámci žánru.

2. Zelená míľa (1999)

Zelená míľa patrí medzi vôbec najuznávanejšie filmy všetkých čias. Tvorcovia sa môžu chváliť vynikajúcimi výkonmi od Toma Hanksa či Michaela C. Duncana.

Reklama

Príbeh sa odohráva vo väznici, ktorej zelená chodba dala podnet väzňom a dozorcom na to, aby ju volali zelená míľa. Druhým faktorom tejto väznice je to, že sú v nej väzni odsúdení na smrť. Práve tí budú po tejto míli kráčať. Jedným z týchto väzňov je aj John Coffey. Toho odsúdili za vraždu dvoch malých dievčat, ale mohol by niečo také spáchať človek, ktorý sa bojí spať po tme?

Fantastická dráma podľa románu Stephena Kinga a v réžii Franka Darabonta sa navždy zapísala do sŕdc miliónov divákov. Citlivý prístup k rozprávaní príbehu a naozaj pôsobivé výkony hlavných aktérov prispeli k tomu, že sa diváci k Zelenej míli vždy veľmi radi vracajú. Tvorcom sa podarilo získať 4 nominácie na Oscara, lenže ani jedenkrát sa im nepodarilo v daných kategóriách vyhrať.

1. Vykúpenie z väznice Shawshank (1994)

No a napokon tu je film, ktorého odignorovanie na Oscaroch diváci Akadémii dodnes vyčítajú. Ešte pred Zelenou míľou natočil Frank Darabont film taktiež podľa románu Stephena Kinga a taktiež sa odohrával vo väzení. Tentokrát to na svojich pleciach bravúrne utiahli Morgan Freeman v úlohe väzňa zvaného Red a Tim Robbins ako nevinný Andy Dufresne. Práve jemu sa tento príbeh venuje.

Reklama

Celkovo je tento film na skrz prešpikovaný úžasnými dialógmi, hudbou a réžiou. A tvorcovia sa pri informácii o nomináciách mohli tešiť, pretože ich získali až 7. Lenže už horšie to pre nich bolo pri odovzdávaní. V tom roku totiž o sošky súperili s titulmi ako Forrest Gump (1994) a Pulp Fiction (1994) Quentina Tarantina. Najviac Oscarov pritom získali tvorcovia Forresta Gumpa, pričom Tarantino si odniesol sošku za najlepší scenár.

Tvorcom jedného z najlepších filmov na svete zostali tak oči pre plač. Tešiť ich však môže neustála divácka priazeň. Ani po 30 rokoch od uvedenia tohto diela nevznikol film, ktorý by mohol ohroziť postavenie Vykúpenie z väznice Shawshank v histórii kinematografie. A to je dôležitejšie ako hociktoré filmové ocenenie.

Toto sú famózne filmy, ktoré nezískali ani jedného Oscara. Dúfame, že tento rok to pre nominované filmy dopadne dobre. Ktorému snímku držíte tento rok na Oscaroch palce?

Reklama
Exit mobile version