Tvorca Duny sa s ničím nebabral. Odstránil z filmu dve postavy a zabil nádej na špeciálnu edíciu

Nenechajte si ujsť

Dočkáme sa režisérskeho zostrihu Duny?

Duna: Časť druhá aktuálne valcuje kiná a fanúšikov od návštevy kina neodrádza ani dlhšia stopáž, ktorá v prípade filmovej novinky predstavuje až 2 hodiny a 46 minút. Väčšina divákov sa zhoduje, že film im utiekol ako voda, o čo sa zaslúžil predovšetkým Denis Villeneuve.

Kanadský režisér pre Collider vysvetlil, že nakrúteného materiálu, ktorý chcel použiť, bolo omnoho viac, nakoniec ho však musel pre dobro filmu odstrániť. Ak ste dúfali, že si vystrihnuté scény budete môcť pozrieť v podobe bonusov na Blu-ray, zostanete sklamaní. Nič podobné sa totiž nechystá a Denis Villeneuve má k téme jasný postoj – ak je to raz vystrihnuté, je to mŕtve.

duna 2 sardukari
Zdroj: TMDB

Je to príliš bolestivé, hovorí režisér

Tvorca Duny vysvetľuje, že nie je fanúšik žiadnych rozšírených edícií a žiadne zo zostrihaných materiálov zverejňovať neplánuje. Ani na streamovacích službách, ani na Blu-ray diskoch. Je to pre neho príliš bolestivé a k vystrihnutým scénam sa nechce vracať.

„Som silne presvedčený, že ak to nie je vo filme, tak je to mŕtve. Niekedy odstránim zábery a hovorím si, ‚Nemôžem uveriť, že toto dávam preč.‘ Cítim sa ako samuraj, ktorý sa bodol do brucha. Je to bolestivé, preto sa nemôžem vrátiť, vytvoriť Frankensteinovo monštrum a pokúšať sa oživiť veci, ktoré som zabil. Keď je to mŕtve, je to mŕtve a je to mŕtve z určitého dôvodu. Ale to je moja práca. Film má vždy prednosť a v strižni som preto nekompromisný. Nemyslím na svoje ego, myslím len na film. Zabíjam skvelé veci a je to pre mňa bolestivé.“ odpovedal režisér portálu Collider na otázku, či vydá vystrihnuté scény z filmu na Blu-ray. „

Kompletne odstránil aj dve postavy

Režisér Duny v tomto prípade ani trocha nezavádza. Do sveta sa totiž dostali informácie o tom, že v Duna: Časť druhá kompletne vystrihol dve postavy. Prvou z nich je Thufir Hawat, mentat a matematický génius, ktorý sa objavil v prvom filme. Išlo o vrchného radcu rodu Atreidov, ktorý mal napríklad dohliadnuť na bezpečnosť sídla po príchode na Arrakis.

mentat
Zdroj: TMDB

Herec Stephen McKinley, ktorý ho v prvom filme stvárnil, bol potvrdený aj pre pokračovanie, nakoniec sa v ňom však vôbec neobjavil. Villeneuve pre Entertainment Weekly vysvetlil, že v tomto prípade sa s oznámením McKinleyho aj v pokračovaní trocha unáhlil a nakoniec v rozprávaní zvolil iný smer.

Nezahrnúť ho do filmu bolo jedným z najťažších rozhodnutí. Je to postava, ktorú zbožňujem, ale hneď na začiatku nakrúcania som sa rozhodol, že spravím adaptáciu z pohľadu Bene Gesserit. Znamenalo to, že mentati nebudú prítomní v takej miere, v akej by mali byť,“ vysvetlil režisér.

Do finálnej verzie Duna: Časť druhá sa vôbec nedostal ani herec Tim Blake Nelson. V tomto prípade malo ísť o celkom novú postavu, ktorá bola z filmu úplne vystrihnutá. Nelson povedal, že vystrihnutie jeho postavy mu zlomilo srdce, no chápe, prečo to Villeneuve urobil. Naznačil tiež, že sa nevie dočkať ďalšej spolupráce s režisérom Duny, ktorá podľa neho určite príde.

tim blake nelson
Zdroj: TMDB

Fanúšikovia špekulujú, že Nelson mal vo filme stvárniť grófa Hasimira Fenringa, vysoko inteligentného a nebezpečného zabijaka, ktorý bol blízkym radcom Imperátora. Zároveň bol manželom Lady Fenringovej, ktorú v Duna: Časť druhá nakrátko stvárnila Léa Seydoux ako členka Bene Gesserit.

Fenring má veľkú rolu aj v ďalšej knihe Spasiteľ Duny, je teda možné, že herec narážal na práve túto spoluprácu. Villeneuve je totiž odhodlaný natočiť aj tretí film, ktorý sa bude inšpirovať práve touto knihou. Jeho potvrdenie sa však bude odvíjať predovšetkým od tržieb aktuálneho filmu.

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -