Google Waymo sú taxíky, ktoré sú niečím nečakaným špeciálne

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Zapojiť sa do diskusie ohľadom taxíkov je v dnešnej dobe celkom odvážne. A to je dobre. Napätie medzi zamestnancami taxi služieb a ľuďmi, ktorí rozvážajú zákazníkov cez Bolt alebo Uber, nie je len na Slovensku. Ale áno, u nás je toto napätie dosť vyhrotené. Google taxíky Waymo však ponúkajú riešenie, ako túto hádku obísť. Ako to spravili?

Google taxíky waymo
Zdroj: logolynx.com

Google taxíky Waymo sú niečím špeciálne…

Projekt Waymo, zastrešovaný spoločnosťou Google, funguje už dlhší čas. Ide o jednoduchú taxi službu, ktorá má jednoduchý tagline: nikto nešoféruje.

Respektíve nešoféruje človek. Volantom totižto v Google taxíkoch Waymo neotáčajú fyzické ruky, ale zabudovaný počítač.

Auto
Zdroj: curbed.com

Nech už vám to znie nepredstaviteľne strašideľne alebo ako z toho najkrajšieho sna, nejde o novinku. Google (dnes Alphabet inc.) na tomto nápade aktívne pracuje už zhruba desaťročie.

Dôležitým míľnikom je však testovanie v meste Phoenix, Arizona. Tam Google taxíky Waymo premávajú bežne, pričom si ich spokojne využíva mnoho ľudí. Ako sa im teda darí uspieť na presýtenom trhu?

Čo robia pre úspech?

Niekomu stačí už len myšlienka, že pôjdu sami v aute. Za volantom nebude žiadny šofér, ktorý by sa chcel so zákazníkom nedajbože rozprávať. Google Waymo však oslovuje aj iných ľudí ako zarytých introvertov.

Google taxiky waymo
Zdroj: forbes.com

Služba po novom začne ponúkať zadarmo Wi-Fi na „palube“, čo je určite niečo, čo ocení dnešná on-the-go populácia. Navyše si budú môcť zákazníci Waymo bez fyzického pripojenia cez AUX kábel púšťať hudbu cez reproduktory auta. Avšak, fungovať to bude iba cez Google Play.

Google taxíky Waymo sú nepochybne budúcnosť prepravy. Aké katastrofálne následky to môže mať na už tak umierajúcu profesiu taxikára? To sa neodvážim predpovedať. Čas ukáže.

Zaujímavosti o Waymo

  • 25 miest, v ktorých bola služba doteraz testovaná
  • 300 metrov dosah laserových senzorov, ktoré skenujú okolie auta
  • 10 miliónov míľ najazdených koncom roka 2018
  • 1 miliarda dolárov minutá na predobjednávky áut od výrobcu Jaguar Land Rover
  • 100% autonómne bez potreby zásahu človeka
Google taxiky waymo
Zdroj: techcrunch.com

Boli by ste otvorený tomu, keby autonómne taxíky bez šoféra jazdili aj po Slovensku? Dočkáme sa toho v blízkej budúcnosti? Napíšte nám do komentárov, čo si myslíte.

Zdroj: wikipedia.org, engadget.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -