Elon Musk žaluje OpenAI. Už nepomáha ľudstvu a zišla z cesty

Nenechajte si ujsť

Najčítanejšie za 7 dní

Elon Musk žaluje OpenAI

Elon Musk podal žalobu na spoločnosť OpenAI, ako i jej spoluzakladateľov Sama Altmana a Grega Brockmana. Obviňuje ich z porušenia pôvodných zmluvných dohôd, ktoré nedodržali tým, že sa snažia dosahovať zisky namiesto pôvodnej misie neziskovej organizácie. Tou mal byť rozvoj AI v prospech ľudstva, informuje Financial Times.

Musk ako spoluzakladateľ a raný podporovateľ OpenAI tvrdí, že Altman a Brockman ho presvedčili, aby v roku 2015 pomohol založiť a finančne podporoval startup. Podmienkou však bolo, že tento startup bude neziskový a zameraný na čelenie konkurenčnej hrozbe od Google. Zakladateľská dohoda vyžadovala, aby OpenAI sprístupnila svoju technológiu verejnosti, tvrdí žaloba.
chatgpt
Zdroj: Redakcia

Stal sa z neho moloch

Žaloba, podaná vo štvrtok večer na súde v San Franciscu, uvádza, že OpenAI ako najcennejší startup v oblasti AI na svete, prešiel na ziskový model zameraný na komercializáciu po partnerstve s Microsoftom. Technologický gigant mal do OpenAI investovať približne 13 miliárd dolárov.

„V skutočnosti sa však OpenAI, Inc. premenila na de facto uzavretú dcérsku spoločnosť najväčšej technologickej firmy na svete: Microsoftu. Pod svojou novou správnou radou nielenže vyvíja, ale skutočne zdokonaľuje AGI na maximalizáciu ziskov pre Microsoft, namiesto prospechu ľudstva,“ dodáva žaloba.

Musk, ktorý už nie je členom správnej rady OpenAI od roku 2018, odmietol akceptovať akýkoľvek podiel v komerčnej vetve organizácie, zdôrazňujúc svoje etické výhrady. V súvislosti s touto zmenou uviedol, že spustil konkurenčnú platformu Grok prostredníctvom svojej spoločnosti X (bývalý Twitter), ktorá bude schopná konkurovať ChatGPT od OpenAI.

openai
Zdroj: medium.com

Chce ho pre verejné dobro

V žalobe tiež spomína, že aktuálne vedenie OpenAI, vybrané Altmanom, nemá adekvátne technické ani etické predpoklady pre riadenie AI výskumu, čo je v rozpore s pôvodnou víziou spoločnosti.

Musk tiež tvrdí, že OpenAI a Microsoft nesprávne licencujú GPT-4, ktorý by mal byť považovaný za pokročilú formu AGI (stupeň umelej inteligencie so schopnosťou učiť sa), a to v rozpore s duchom pôvodnej dohody OpenAI. Tá mala zabezpečiť, že takéto technológie budú slúžiť ľudstvu. Jeho žaloba si kladie za cieľ prinútiť OpenAI vrátiť sa k pôvodnému zámeru OpenAI a zastaviť komerčné využívanie vývoja, ktorý bol pôvodne určený pre verejné dobro.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -