Site icon REWIND.sk

10 najlepších kriminálnych seriálov 21. storočia

Dexter, Better Call Saul, Sherlock

Zdroj: eonline.com, tomsguide.com, wikiquote.org

Reklama

Najlepšie kriminálne seriály 21. storočia

Asi všetci zbožňujeme to napätie a vzrušujúcu akciu predtým, než policajti dolapia nebezpečného vraha. Aj preto majú kriminálne seriály stále veľkú popularitu. Obľúbené sú pritom aj príbehy, ktoré tvorcovia rozprávajú z pohľadu záporných postáv.

Či už ide o učiteľa chémie, ktorý sa rozhodne variť drogy alebo sériového vraha s morálnym kódexom, isté príbehy nám navždy utkveli v pamäti. Už viac nehľadajte, toto sú jednoznačne najlepšie kriminálne seriály dneška.

Reklama

10. Mindhunter: Lovci myšlienok (2017 až 2019)

V tomto seriálovom hite od Netflixu sa vrátime v čase, aby sme zistili, ako sa kedysi tvoril profil sériového vraha. Práve na tom pracujú agenti Holden Ford a Bill Tench. Jeden z nich je otcom, ten druhý žije len svojou prácou.

Reklama

Obaja sa denne stýkajú s tými najhoršími zločincami, aby zistili, ako títo ľudia vlastne myslia. A hlavne prečo urobili to, čo urobili. Tvorcovia si však nevymýšľajú mená fiktívnych vrahov. Agentov posielajú za skutočnými sériovými vrahmi, akými boli Edmund Kemper či Charles Manson. Ich vypočúvanie patrí medzi tie najlepšie scény z celého seriálu.

9. Dexter (2006 až 2022)

Dexter je jednoznačne ten najobľúbenejší sériový vrah v dejinách USA. Ide o fiktívnu postavu Dextera Morgana, ktorý pracuje ako forenzný technik na policajnej stanici v Miami. To je však len jedna stránka jeho osobnosti. Tá druhá túži po zabíjaní ľudí.

Dexter to však robí inak ako ostatní psychopati. Riadi sa kódexom, ktorý mu vtĺkol do hlavy jeho nebohý nevlastný otec. Preto Dexter nezabíja nevinných ľudí, ale iba zabijakov podobných, ako je on sám. Napriek tomu, že seriál nemal uspokojivé finále, a to ani na druhý pokus, dodnes si drží status kultového a zbožňovaného seriálu.

Reklama

8. Peaky Blinders (2013 až 2022)

Seriál, vďaka ktorému sa stal Cillian Murphy ešte väčšou hviezdou. Dovtedy sme si ho pamätali z filmov Christophera Nolana, ako sú Temný Rytier či Počiatok. Avšak po úspechu tohto britského fenoménu ho každý divák pozná ako Tommyho Shelbyho, vodcu gangu Peaky Blinders.

Seriál Stevena Kinghta sa zakladá na skutočných udalostiach, je však tiež plný vizuálneho lesku, skvelých scenáristických perličiek a kvalitných hereckých výkonov.

7. Better Caul Saul (2015 až 2022)

Úspech kultového seriálu Breaking Bad zabezpečil tvorbu tohto spin-offu, v ktorom sa bližšie pozrieme na život právnika bez morálnych zásad Saula Goodmana. Ešte predtým, ako sa zo Saula stal právnika Waltera Whitea, to bol Jimmy McGill. Ten bol takpovediac čiernou ovcou rodiny, aspoň v porovnaní s jeho bratom Chuckom. Ten bol zase hviezdou advokátskej komory.

Reklama

Divákom sa páči to, že k Saulovi si našli cestu skôr ako k Walterovi Whiteovi, ktorý v poslednej sérii úplne stratil svoj sympatický charakter. Samozrejme, k úspechu tohto spin-offu dopomohli skvelými výkonmi Rhea Seehorn, Giancarlo Esposito či Michael Mando.

6. Fargo (2014 až 2023)

Fargo je jedným z najviac oceňovaných seriálov všetkých čias. Tvorcovia sa inšpirovali čiernou filmovou komédiou bratov Coenovcov, ktorá si získala svojich fanúšikov.

Seriál s rovnakým názvom sa taktiež odohráva vo fiktívnom vesmíre a skvostne prepája čiernu komédiu s dramatickým trilerom. V seriáli si zahralo množstvo hviezd, vrátane Martina Freemana, Billyho Boba Thorntona, Kirsten Dunst či Ewana McGregora.

Reklama

5. True Detective (2014 až 2024)

Tento dramatický seriál sa preslávil hlavne vďaka prvej sérii, ktorú mnohí diváci označujú za prakticky dokonalú. V nej si dvoch detektívov zahrali herci Matthew McConaughey a Woody Harrelson. Chémia medzi nimi bola dokonalá, za čo zrejme môže aj fakt, že v skutočnom živote sú najlepší priatelia.

Seriál však zaujal aj svojím veľmi pochmúrnym štýlom, ktorý svojou atmosférou divákom pripomínal filmy ako Sedem či Mlčanie jahniat. Po úspechu prvej série sa True Detective dočkal ďalších dvoch sérii s hereckými esami ako sú Rachel Mcadams či Mahershala Ali.

4. The Wire (2002 až 2008)

Seriál The Wire pri svojom uvedení nezískal žiadne ocenenie a takisto mal len priemerné hodnotenie od divákov. Ako čas pokročil, k seriálu si však našlo cestu čoraz viac divákov, hlavne vďaka realistickému poňatiu vyšetrovania. Diváci tak po prvý raz videli, koľko problémov detektívom narobí byrokracia a politika.

Reklama

Seriál bez väčších hereckých hviezd dnes sociálni politológovia považujú za dokonalo presnú kópiu fungovania skutočných policajných orgánov.

3. Sherlock (2010 až 2017)

Medzi tie najlepšie kriminálne seriály rozhodne patrí aj tento počin zo stanice BBC. V tomto modernom poňatí si najslávnejšieho detektíva všetkých čias zahral Benedict Cumberbatch. Ten vďaka svojmu excelentnému prevedeniu získal aj pozornosť Hollywoodu, a preto ho dnes poznáme ako Doctora Strangea zo série MCU.

Svojich fanúšikov si však našiel aj jeho verný kolega, Dr. Watson, ktorého stvárnil Martin Freeman. Ten si takisto zahral v sérii MCU, ale tiež aj vo fantasy sérii Petera Jacksona Hobit, v ktorej stvárnil hlavnú postavu. V seriáli Sherlock sa rozoberajú dnes už klasické diela Arthura Conana Doylea a takisto je hlavným Sherlockovým nepriateľom James Moriarty.

Reklama

2. Sopranovci (1999 až 2007)

Seriál, ktorý odštartoval vlnu tvorby dramatických seriálov. Tým pádom môžeme povedať, že hlavne vďaka Sopranovcom dnes poznáme takmer všetky vyššie uvedené seriály.

Hlavnú postavu mafiána Tonyho Soprana si zahral James Gandolfini. Ten ako vodca talianskej mafie súperí s nielen inými šéfmi, ale takisto so svojim vnútorným strachom, ktorý sa snaží vyriešiť na sedeniach s psychologičkou Jennifer Melfiovou (Lorraine Bracco). Tvorcovia seriálu sa dotýkali množstva citlivých tém, ako sú rodové úlohy v živote mužov a žien, taliansko-americká kultúra či psychické zdravie.

1. Breaking Bad (2008 až 2013)

Mnohí diváci označujú Breaking Bad za vrchol seriálovej tvorby. Seriál má na portáli IMDb neuveriteľné hodnotenie 9,5/10 a na Rotten Tomatoes si tvorcovia vyslúžili hodnotenie až 96 %. Samozrejme, k tomu vo veľkej miere prispeli priam vynikajúce výkony hlavných aktérov, Bryana Cranstona (Walter White) a Aarona Paula (Jesse Pinkman).

Reklama

Breaking Bad je však najviac zaujímavý svojim štýlom rozprávania príbehu. Scenáristi sa nikam neponáhľali, prerod hlavnej postavy sme sledovali pozorne a od samého začiatku, až po jeho koniec. Takisto sa hlavný tvorca seriálu Vince Gilligan, ktorý stojí aj za tvorbou seriálu Akty X, sústredil hlavne na detaily, ktoré sú v tomto seriálovom hite na tej najvyššej úrovni.

Toto sú podľa kritikov či divákov tie najlepšie kriminálne seriály dneška. Ktorý skvelý seriál tu podľa vás chýba? Odstránili by ste niektorý z tohto zoznamu? Napíšte nám do komentárov.

Exit mobile version