10 najlepších kriminálnych seriálov 21. storočia

Nenechajte si ujsť

Ondrej Surmai
Ondrej Surmai
May the Dark Side be with you, Anakin!

Najlepšie kriminálne seriály 21. storočia

Všetci milujeme to napätie, tú vzrušujúcu akciu, keď policajt chytá nebezpečného vraha. Kriminálne seriály majú dodnes obrovskú popularitu. Či už ide o učiteľa chémie, ktorý sa rozhodne variť drogy alebo sériového vraha s morálnym kódexom. Každopádne toto sú najlepšie kriminálne seriály dneška.

10. Mindhunter: Lovci myšlienok (2017 až 2019)

V tomto seriálovom hite od Netflixu sa vrátime v čase, aby sme zistili, ako sa kedysi tvoril profil sériového vraha. Práve na tom pracujú agenti Holden Ford a Bill Tench. Jeden z nich je otcom, ten druhý žije len svojou prácou.

Obaja sa denne stýkajú s tými najhoršími zločincami, aby zistili, ako títo ľudia vlastne myslia. A hlavne prečo urobili to, čo urobili. Tvorcovia si však nevymýšľajú mená fiktívnych vrahov. Agentov posielajú za skutočnými sériovými vrahmi, akými boli Edmund Kemper či Charles Manson. Ich vypočúvanie patrí medzi tie najlepšie scény z celého seriálu.

9. Dexter (2006 až 2022)

Dexter je jednoznačne ten najobľúbenejší sériový vrah v dejinách USA. Ide o fiktívnu postavu Dextera Morgana, ktorý pracuje ako forenzný technik na policajnej stanici v Miami. To je však len jedna stránka jeho osobnosti. Tá druhá túži po zabíjaní ľudí.

Dexter to však robí inak ako ostatní psychopati. Riadi sa kódexom, ktorý mu vtĺkol do hlavy jeho nebohý nevlastný otec. Preto Dexter nezabíja nevinných ľudí, ale iba zabijakov podobných, ako je on sám. Napriek tomu, že seriál nemal uspokojivé finále, a to ani na druhý pokus, dodnes si drží status kultového a zbožňovaného seriálu.

8. Peaky Blinders (2013 až 2022)

Seriál, vďaka ktorému sa stal Cillian Murphy ešte väčšou hviezdou. Dovtedy sme si ho pamätali z filmov Christophera Nolana, ako sú Temný Rytier či Počiatok. Avšak po úspechu tohto britského fenoménu ho každý divák pozná ako Tommyho Shelbyho, vodcu gangu Peaky Blinders.

Seriál Stevena Kinghta sa zakladá na skutočných udalostiach, je však tiež plný vizuálneho lesku, skvelých scenáristických perličiek a kvalitných hereckých výkonov.

7. Better Caul Saul (2015 až 2022)

Úspech kultového seriálu Breaking Bad zabezpečil tvorbu tohto spin-offu, v ktorom sa bližšie pozrieme na život právnika bez morálnych zásad Saula Goodmana. Ešte predtým, ako sa zo Saula stal právnika Waltera Whitea, to bol Jimmy McGill. Ten bol takpovediac čiernou ovcou rodiny, aspoň v porovnaní s jeho bratom Chuckom. Ten bol zase hviezdou advokátskej komory.

Divákom sa páči to, že k Saulovi si našli cestu skôr ako k Walterovi Whiteovi, ktorý v poslednej sérii úplne stratil svoj sympatický charakter. Samozrejme, k úspechu tohto spin-offu dopomohli skvelými výkonmi Rhea Seehorn, Giancarlo Esposito či Michael Mando.

6. Fargo (2014 až 2023)

Fargo je jedným z najviac oceňovaných seriálov všetkých čias. Tvorcovia sa inšpirovali čiernou filmovou komédiou bratov Coenovcov, ktorá si získala svojich fanúšikov.

Seriál s rovnakým názvom sa taktiež odohráva vo fiktívnom vesmíre a skvostne prepája čiernu komédiu s dramatickým trilerom. V seriáli si zahralo množstvo hviezd, vrátane Martina Freemana, Billyho Boba Thorntona, Kirsten Dunst či Ewana McGregora.

Mohlo by sa ti páčiť

2 COMMENTS

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -