Nemajú chybu. Toto sú tie najlepšie filmové trilógie v histórii kinematografie

Nenechajte si ujsť

Ondrej Surmai
Ondrej Surmai
May the Dark Side be with you, Anakin!

Najlepšie filmové trilógie

Ktorá filmová séria je zo všetkých najlepšia? Na to je veľmi ťažké odpovedať. Filmové série skôr treba rozdeliť, napríklad na trilógie a franšízy. Dnes sa zameriame práve na trojdielne série a určíme, ktorá z nich má najväčšie kvality. Tá najlepšia trilógia by totiž mala byť konzistentná v tom, že každý diel posunul svoj príbeh smerom dopredu a divákom priniesol niečo nové. V tomto článku vám preto ukážeme tie najlepšie filmové trilógie všetkých čias, ktorým sa to podarilo.

10. Dannyho jedenástka/dvanástka/trinástka (2001 až 2007)

najlepšie filmové trilógie
Zdroj: themoviedb.org

Len ťažko by sme hľadali lepšiu „lúpežnícku“ sériu, ako je táto. A k tomu s takým hviezdnym obsadením. Hlavného zlodeja si zahrala charizmatický George Clooney, ktorému perfektne sekundovali Brad Pitt, Matt Damon či Julia Roberts.

Dej prvého dielu sa odohráva v Las Vegas. V tomto meste hriechu sa banda okolo Dannyho Oceana pokúsi obrať tri veľmi známe kasína Terryho Benedicta (Andy Garcia) a zinkasovať tak 160 miliónov dolárov. Celkovo však tento prvý diel zarobil ešte oveľa viac, a to presne 450 miliónov dolárov.

Nasledoval druhý, trochu menej kvalitný diel, ktorý však divákov taktiež oslovil. Režisér celej trilógie Steven Soderbergh to ukončil skvelým tretím dielom, v ktorom si zahrala aj filmová ikona menom Al Pacino. Odvtedy sa už Dannyho banda pobrala na dôchodok a to je len dobre. Každý ďalší diel by sa už svojmu predchodcovi asi nevyrovnal.

9. Bláznivá strela (1988 až 1994)

najlepšie filmové trilógie
Zdroj: themoviedb.org

Ak by sme mali povedať, ktorá paródia má vôbec najlepšie kvality, tak je to práve Bláznivá strela s legendárnym Lesliem Nielsenom v hlavnej úlohe. Poručík Frank Drebin je všetko, len nie skvelým policajtom. Aj keď samozrejme sa v každej situácií tvári ako drsný profesionál. Práve to divákov bavilo najviac.

Po úspechu prvého dielu prišli ešte dve pokračovania, pričom to tretie majstrovsky parodovali možno najlepší film na svete Vykúpenie z väznice Shawshank (1994).

Okrem Leslieho Nielsena si vo všetkých troch dieloch zahral dnes už nebohý herec a usvedčený kriminálnik O. J. Simpson a bývalá manželka samotného „kráľa“ Elvisa Presleyho, Priscilla Presley.

8. V zajatí démonov (2013 až 2021)

najlepšie filmové trilógie
Zdroj: themoviedb.org

V roku 2013 režisér James Wan poriadne zamiešal kartami v hororovom žánri, keď vytvoril film V zajatí démonov, z ktorého sa stal obrovský komerčný hit. Toto hororové dielo totiž v kinách zarobilo až 316 miliónov dolárov a zaradilo sa medzi najlepšie filmy roka. Podľa tvorcov sa príbeh opieral o skutočné hrôzostrašné udalosti, ktoré sa v 70. rokoch stali rodine Perronovcov.

Do hlavných úloh skutočných vyšetrovateľov paranormálnych javov – Eda a Lorraine Warrenovcov – režisér Wan obsadil Patricka Wilsona, s ktorým už spolupracoval pri sérií Insidious (2010 až 2023) a herečku Veru Farmigu. Tá si predtým zahrala v úspešnom horore Sirota (2009).

Úspech prvého dielu nasledoval aj ten druhý, ktorý sa odohrával v Anglicku. Za možno najslabší diel celej série by sme označili ten tretí, ktorému sa aj tak podarilo zachovať úroveň jednej najkvalitnejších hororových značiek.

7. Iron Man (2008 až 2013)

Iron Man
Zdroj: themoviedb.org

Bol to práve Iron Man, ktorý v roku 2008 naštartoval celú sériu MCU, ktorá je dnes vôbec najúspešnejšou filmovou franšízou všetkých čias. Slávneho komiksového hrdinu si zahral dnes už Oscarom ocenený Robert Downey Jr, pre ktorého predstavovala táto rola obrovský návrat do Hollywoodu. Prvé dva diely režíroval Jon Favreau (Kniha džungle), ktorý si v tejto sérií aj zahral ochrankára Happy Hogana.

Prvý diel zarobil až 585 miliónov dolárov a s týmto číslom určite nerátali ani samotní tvorcovia filmu. Nasledoval druhý, taktiež úspešný diel a po ňom prišla tretia časť, ktorá s tržbami nad 1 miliardu (1,2 miliardy) brutálne prevalcovala úspešnosť prvej a druhej časti. (ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE.)

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -