Hviezda Marvelu ostro kritizuje komiksové filmy

Nenechajte si ujsť

Ondrej Kačkoš
Ondrej Kačkoš
Volám sa Ondrej, mám 23 rokov a na vysokej škole študujem marketingovú komunikáciu. Filmy, seriály a knihy ma sprevádzajú mojim životom odmalička. Keď netrávim čas v škole, s kamarátmi alebo s rodinou, určite ma nájdete pri pozeraní filmov.

V čom je problém?

Sláva obľúbenej herečky vzrástla v 90. rokoch vďaka filmom ako Talentovaný pán Ripley alebo Zamilovaný Shakespeare, za ktorý získala aj Oscara. Väčšina si ju ale bude zrejme pamätať ako Pepper Potts z filmov od štúdia Marvel. Aj napriek tomu, že jej práve komiksové filmy priniesli veľkú slávu, sa ich Gwyneth Paltrow rozhodla nedávno kritizovať.

Herečka dostala najviac priestoru v MCU vo filme Iron Man a jeho ďalších dvoch pokračovaniach, kde si zahrala po boku Roberta Downeyho Jr. Menšiu rolu ale mala aj v niektorých iných Marvel filmoch. Paltrow sa posledné roky ale herectvu venuje už pomenej a zameriava sa skôr na podnikanie. Aj napriek tomu sa ukázala v zatiaľ poslednej epizóde programu Hot Ones.

Tvrdí, že dobrých komiksových filmov sa dá urobiť iba istý počet

V tomto formáte moderátor Sean Evans diskutuje s celebritami na rôzne témy, to ale popri tom, ako jedia štipľavé kuracie krídelká. Evans v epizóde s herečkou vytiahol časť ďakovnej reči Corda Jeffersona, ktorú mal pri preberaní Oscara za najlepší scenár za film Americká fikcia: „Namiesto toho, aby sa nakrútil jeden film za 200 miliónov dolárov, skúste natočiť 20 filmov za 10 miliónov dolárov.

Paltrow priznala, že úplne rozumie tomu, prečo si to myslí. Poznamenala, že ľudia dávajú veľa peňazí do komiksových filmov a chcú, aby mali čo najväčšiu návratnosť investícií – teda aby boli ziskové:

„Ale myslím si, že ak sa pozriem na priemysel ako celok, toto veľké tlačenie do filmov o superhrdinoch… môžete nakrútiť len niekoľko dobrých, ktoré pôsobia skutočne originálne, a napriek tomu sa stále snažia osloviť čo najviac ľudí, čo niekedy bráni kvalite alebo špecifickosti alebo skutočnému pohľadu.“

Herečka si zároveň zaspomínala na to, že keď on vyrastala, robila filmy najmä so stredným rozpočtom a keď sa teraz pozrie naspäť, myslí si, že niektoré z jej filmov z 90. rokov by sa dnes už nenatočili. Tiež si myslí, že filmy, ktoré toho majú v stávke menej, sú viac umelecky rozmanité a ľudia sa pri nich môžu viac vyjadriť a natočiť príbeh tak, ako chcú. Takéto snímky sú dokonca podľa nej zvučnejšie.

Komiksovky nedávno kritizoval aj Paul Dano

Herečka ale nie je jediná, ktorá si myslí že spôsob, akým sa robia komiksové filmy, nie je správny. Proti filmom o superhrdinoch dlhodobo vystupujú aj iní filmoví tvorcovia a herci, napríklad Martin Scorsese, Taika Waititi či Paul Dano. Ako Waititi, ktorý režíroval posledné dva Thorove filmy, tak aj Dano si v komiksovom filme zahral. Waititi mal ale iba vedľajšiu rolu, zatiaľ čo Dano sa ukázal ako hlavný záporák filmu Batman (2022).

Lúzri z Wall Street
Zdroj: Itafilm

Aj napriek tomu ale Dano ešte začiatkom tohto mesiaca pre The Independent povedal, že cíti, že za prepad Marvelu a DC v minulých rokoch môže preváženie kvantity nad kvalitou.

„Je to zaujímavý moment, keď si každý musí povedať: ‚Dobre – a čo teraz?‘ Dúfajme, že do toho niekto buď vdýchne nový život [komiksovým filmom], alebo rozkvitne niečo iné, čo nie sú superhrdinovia. Som si istý, že tu ešte nejaké dobré prídu, ale myslím si, že je to celom vítaný moment.“

Podľa herca je problém na globálnejšej a väčšej úrovni a netýka sa len komiksoviek. Verí, že všetko sa zmenilo v momente, keď sa do televíznej a filmovej tvorby dostalo slovo „obsah“, čo znamenalo, že sa uprednostnila kvantita pred kvalitou. Podľa neho ide o veľký prešľap a on osobne to nepotrebuje ani ako divák, ani ako umelec.

Majú podľa vás herci pravdu s tým, že komiksové filmy sú skôr továrňou na obsah než kvalitnými projektami?

Zdroj: hollywoodreporter.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -