Apple skúša našu trpezlivosť. iPhone 16 bude zaostávať za Androidmi za 200 €

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Najčítanejšie za 7 dní

iPhone 16 bude zaostávať za lacnými Androidmi, Apple mu nedá kľúčovú funkciu

Apple v septembri minulého roka predstavil nový iPhone 15. Tak ako každá generácia, ani táto „rodina“ smartfónov od technologického giganta sa nevyhla kontroverzii. Tentokrát ich bolo viac, niektoré čisto kozmetické, iné devastujúce, s dopadom na samotnú funkčnosť zariadenia. Jazvy po problémoch tejto generácie sa ešte stále nezahojili, pritom sme sa nedávno od Naver Blog dozvedeli, že iPhone 16 nebude mať kľúčovú funkciu. Majú ju pritom v dnešnej dobe už aj lacné Android telefóny za 200 eurApple ju však odmieta dať do telefónu za takmer 1000 eur.

Hneď po vydaní v septembri nový iPhone sklamal svojou odolnosťou. Jerry Rig Everything po skúške vyhlásil, že „iPhone 15 Pro Max praskol abnormálne rýchlo,“ keď sa ho pokúsil ohnúť. Apple taktiež mnohých „pobavil“ kurióznym blednutím farby iPhonu, ktoré je, ako treba podotknúť, iba dočasné a dá sa vyriešiť vyčistením povrchu.

Serióznejšie už boli problémy ohľadom portu USB-C, ktorý po dlhých rokoch umožňuje nabíjanie iPhonu 15 aj inými káblami – napríklad tými, ktoré ste bežne používali na nabíjanie Android smartfónov. Pri použití nesprávneho kábla však hrozilo trvalé poškodenie batérie v dôsledku prehrievania. Aj preto Apple naďalej odporúča telefón nabíjať len originálnymi káblami. Všeobecné problémy s prehrievaním v dôsledku softvérových chýb sa už, našťastie, podarilo opraviť aktualizáciou.

iphone 15 problem test
Zdroj: YouTube (JerryRigEverything)

Odmysliac od týchto problémov, iPhone 15 je serióznym kusom hardvéru. Výkonný čip umožňuje aj hranie AAA hier ako Resident Evil Village a špičková kamera je lepšia ako kedykoľvek predtým. Je však veľký rozdiel v tom, ktorý variant si vyberiete. Obyčajný iPhone vs. Pro modely sú aj tentokrát pomerne odlišné.

Najväčší rozdiel medzi obyčajným iPhonom a „Pro“ modelmi

Rôzny výkon alebo absencia dodatočného teleobjektívu je odpustiteľná pri lacnejších iPhone 15 a iPhone 15 Plus. Trochu pozoruhodnejšie je však to, že Apple sa rozhodol do týchto modelov zasadiť iba 60 Hz displej (Pro modely majú 120 Hz panel). Je pravda, že ak ste nikdy nepoužívali zariadenie s vyššou obnovovacou frekvenciou, pravdepodobne si to ani neuvedomíte. Ak sa však zamyslíte nad tým, že nové Android smartfóny za 200 eur už mávajú 120 Hz displej, je to pomerne vtipné. A v kontexte 949-eurovej cenovky iPhonu 15 aj dosť smutné.

Apple prvýkrát predstavil svoj 120-hertzový Pro Motion displej v modeloch iPhone 13 Pro a 13 Pro Max. Už vtedy spoločnosť čelila kritike, že sa tak rozhodla spraviť až koncom roka 2021. Pritom napríklad vlajkové lode Samsungu majú 120 Hz zobrazovací panel už od začiatku roku 2020, od vydania modelu Galaxy S20. Dnes je toto porovnanie ešte horšie, pretože obdobné obrazovky si svoje miesto našli už aj v strednej a nízkej cenovej kategórii smartfónov. iPhone však ostáva výnimkou, pričom najbližšiu dobu sa to nezmení.

iphone 16 apple
Zdroj: Apple, Twitter / S. Hossain

Príde to až v roku 2025

Známy informátor o Apple novinkách odhalil prostredníctvom čínskeho Naver Blogu, že aj iPhone 16 bude mať len 60 Hz displej. V roku 2024 Apple vydá smartfón s cenovkou okolo tisíc eur, pričom svoj Pro Motion displej vloží exkluzívne do drahších Pro modelov.

Táto poburujúca správa je aspoň v niečom pozitívna. Zároveň sme sa totiž dozvedeli, že to bude naposledy a svojou 17. generáciou dá iPhone navždy zbohom 60 Hz displejom. Až v roku 2025 dá Apple do všetkých modelov 120 Hz Pro Motion displej. To nám taktiež naznačuje, že spoločnosť v tom čase opäť vylepší panely na Pro modeloch, aby ich opäť odlíšil od nižšej, lacnejšej a menej prémiovej rady iPhonov.

Aký máte názor na to, že Apple aj v roku 2024 dá iPhonom 16 len 60 Hz displej? Beriete to ako totálny výsmech zákazníkom, alebo si na obnovovacej frekvencii nepotrpíte? Napíšte nám do komentárov, čo si o situácii myslíte.

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -