Je to podvod, hromžia diváci. Novú Dunu si pozriete už len v oklieštenej verzii

Nenechajte si ujsť

Najčítanejšie za 7 dní

Duna na Blu-ray disky nepríde v prémiovom formáte

Duna: Časť druhá divákov stále ohuruje v kinách a nie je pochýb o tom, že sci-fi Denisa Villeneuva sa zaradí medzi najveľkolepejšie filmy tejto dekády. Leví podiel na tom má audiovizuálna stránka, ktorá je vizuálne grandiózna a zvukovo ohlušujúca. Svoje by o tom vedeli rozprávať návštevníci IMAX, ktorých film vďaka širokouhlému obrazu i majestátnemu zvuku prikoval do sedačky.

Veľkovýpravného sci-fi sa používatelia dočkajú aj na Blu-ray diskoch, pričom vydanie sa očakáva v máji tohto roka. Už teraz však mnohí fanúšikovia nad diskovou edíciou vyjadrujú sklamanie. Podobne ako v prípade prvého filmu, ani Duna: Časť druhá nebude na Blu-ray vydaná v prémiovom IMAX formáte.

Zdroj: TMDB

Blu-ray vyjde bez IMAX

Správa prichádza ako prekvapenie, keďže širokouhlý IMAX formát spoločne s prémiovou kvalitou obrazu naznačil aj Denis Villeneuve. Fanúšikovia na Reddite však dostali odpoveď zo štúdia Warner Bros. Pictures, ktorá potvrdzuje, že IMAX scény na Blu-ray budú iba v tradičnom širokouhlom formáte 2.39:1.

Formát 2.39:1, známy aj ako Cinemascope alebo širokouhlý formát, pri prehrávaní vytvára čierne pruhy nad a pod obrazom, pretože väčšina televízorov má pomer strán 16:9. Diváci síce stále vidia celý obraz bez orezania, je však o niečo menší a sprevádzajú ho čierne pruhy.

Na druhej strane, IMAX na Blu-ray je prispôsobený tak, aby maximalizoval kvalitu obrazu a sledovací zážitok aj na domácich televízoroch. Znamená to, že pri sledovaní IMAX filmu na Blu-ray divák vidí obraz bez čiernych pruhov, je o niečo väčší a teda tiež detailnejší. Výsledkom je autentickejší zážitok pri sledovaní.

film duna 2
Zdroj: TMDB

Vraj je za tým snaha ryžovať

Pomerne diskutovanou témou je aj kvalita obrazu. Filmy vydané v IMAX na Blu-ray sú často masterované s vyšším rozlíšením a majú lepšiu kvalitu obrazu a zvuku. Vidieť to napríklad aj na formáte IMAX Enhanced, ktorý pri časti svojich filmov ponúka služba Disney+. Niektorí diváci však argumentujú, že rozdiel na väčšine obrazoviek v domácnosti takmer nebadať.

Filmoví fajnšmekri napriek tomu nad rozhodnutím Warnerov vydať Blu-ray bez IMAX záberov krútia hlavou. Viacerí hovoria, že ide len o snahu spoločnosti zarábať dvojnásobne, keďže v budúcnosti môže vydať špeciálnu edíciu, v ktorej už prémiový formát môže byť zahrnutý.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -