Elon Musk po Tesle a SpaceX rozbieha ďalšiu ambicióznu firmu. Už teraz má hodnotu 18 miliárd

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Nová ambiciózna firma Elona Muska

Meno Elon Musk vám asi nemusím predstavovať. Je mnoho dôvodov, prečo je tento človek známy, hlavne je to však vďaka jeho megaúspešným technologickým firmám. A teraz sa k nim pridáva ďalšia, informuje portál Tech Crunch. Okrem automobilového priemyslu a vesmíru chce teraz dobyť sféru umelej inteligencie.

Jeden úspešný projekt za druhým

Prvým obrovským úspechom v podnikateľskej kariére vizionára Elona Muska bol PayPal, ktorý vznikol spojením jeho firmy so službou Confinity. V roku 2002 ju majitelia predali spoločnosti eBay za 1,5 miliardy amerických dolárov, z čoho sa značne veľká časť ušla aj samotnému juhoamerickému podnikateľovi.

Musk použil 100 miliónov dolárov z toho, čo zarobil predajom PayPalu na založenie SpaceX v roku 2002. S touto firmou mal ambície poskytovať služby letov do vesmíru a akokoľvek šialene to pred vyše 20 rokmi znelo, dnes je to realitou. Firme SpaceX sa podarilo priniesť viacero revolučných technológií so zameraním najmä na opakovateľné použitie rakiet, čo môže značne znížiť náklady na vesmírnu prepravu. Z tohto projektu sa neskôr zrodil aj Starlink, služba zameraná na poskytovanie satelitného internetového pripojenia.

elon musk twitter
Zdroj: Twitter, Wikimedia

Teslu nezaložil, ale dobyl

V roku 2004 investoval do firmy Tesla (ktorú nezaložil) a behom nasledujúcich rokov upevňoval svoju pozíciu v rámci tejto automobilky zameranej na elektromobilitu, až kým sa z neho nestal generálny riaditeľ. Dnes Musk vlastní 20,5 % Tesly (Yahoo Finance) a v podstate samostatne rozhoduje o jej ďalšom smerovaní.

Podnikateľ v súvislosti s automobilkou Tesla rozbehol ďalšie dve spoločnosti, a to konkrétne Tesla Energy (predtým SolarCity) a The Boring Company (firma zameraná na výstavbu tunelov v metropolitných oblastiach).

Elon Musk sa v roku 2016 stal spoluzakladateľom Neuralinku, technologického startupu, ktorý len pár rokov po svojom vzniku implantoval čip do mozgu človeka. Dnes prvý pacient pomocou implantátu v mozgu od Neuralinku dokáže na diaľku ovládať počítač len pomocou mysle, aj keď je ochrnutý.

Jednou z najčerstvejších Muskových eskapád bola akvizícia sociálnej siete Twitter, ktorú neskôr premenoval na X. Podnikateľ v súvislosti s týmto krokom priznal svoje chyby, ale stále si stojí za rozhodnutím vytvoriť platformu, kde bude zaručená sloboda reči.

tlacidlo smartfon
Zdroj: Unsplash

Musk a jeho komplikovaný vzťah s OpenAI

Potom je tu jeho komplikovaný vzťah so spoločnosťou OpenAI, ktorá patrí medzi lídrov vo vývoji umelej inteligencie. Aj napriek podpore projektu v rannej fáze sa od neho začal postupom času dištancovať, čo vyústilo až v žalobu OpenAI a Sama Altmana, spoluzakladateľa a generálneho riaditeľa.

Musk ako spoluzakladateľ a raný podporovateľ OpenAI tvrdí, že Altman a Brockman ho presvedčili, aby v roku 2015 pomohol založiť a finančne podporoval startup. Podmienkou však bolo, že tento startup bude neziskový a zameraný na čelenie konkurenčnej hrozbe od Google. Zakladateľská dohoda vyžadovala, aby OpenAI sprístupnila svoju technológiu verejnosti, tvrdí žaloba.

Od leta 2023 má vlastnú AI firmu

Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa Musk v roku 2023 rozhodol založiť spoločnosť xAI. Má ísť o priameho konkurenta OpenAI a aj keď zatiaľ neukázala nič, čo by prekonalo ChatGPT, vieme, aký rýchly spád úspešnosti môžu mať miliardárove podnikateľské aktivity.

Aktuálne je Musk vo fáze zháňania investícií pre xAI. Hľadá financie vo výške 6 miliárd amerických dolárov, ktoré podľa informácií Tech Crunch umiestňujú predpokladanú hodnoty firmy na hranicu 18 miliárd dolárov.

Elon Musk OpenAI
Flickr / Unplash

Len pred pár dňami podnikateľ poveril Jareda Birchalla, aby informoval potenciálnych investorov o 15-miliardovej hodnote xAI a priestore na investíciu 3 miliárd dolárov. Začalo sa však ozývať až toľko záujemcov, že ponuku museli zvýšiť. „V podstate sme všetci dostali e-mail, v ktorom sa písalo: ‚Teraz je to 6 miliárd ku 18 miliardám, nesťažujte sa, lebo má záujem veľa ďalších ľudí.’“

Investorov je kvantum, celkovo rozdávajú 25 % xAI

Záujemcov strmo nastavená ponuka zjavne nevadí. Anonymný zdroj Tech Crunch uvádza, že napríklad investičné firmy Sequoia Capital, Future Ventures, Valor Equity Partners či Gigafund (ktorých majitelia sú Muskovými priateľmi) už chystajú financie na podporu xAI výmenou za spoluvlastnícky podiel. Dokopy si investori výmenou za 6 miliárd dolárov rozdelia štvrtinové vlastníctvo spoločnosti.

Musk sľubuje so spoločnosťou xAI rýchly nástup na trh, hlavne vďaka jeho ostatným spoločnostiam. Podnikateľ sa netají tým, že pri vývoji svojho AI modelu Grok používa dáta z Tesly a sociálnej siete X (predtým Twitter). Automaticky tak má obrovskú konkurenčnú výhodu, keďže už teraz disponuje gigantickou databázou dát na trénovanie umelej inteligencie.

V budúcnosti dokonca plánuje prepojenie s autonómnym systémom na riadenie áut Tesla. Aktivity xAI chce taktiež úzko prepojiť so samotnou sociálnou sieťou X, ktorá si už v AI firme zabezpečila spoluvlastnícky podiel.

xai grok
Zdroj: snímka obrazovky / xAI

Existuje mnoho online služieb, kde sa môže X stať zákazníkom spoločnosti xAI – firmy, v ktorej má sociálna sieť samotná podiel.

Bude xAI podobne úspešná ako Tesla alebo SpaceX?

Spolu s veľkým potenciálom na rýchly vývoj s dostupnými dátami, ambíciami budúceho prepojenia s existujúcimi Muskovými projektmi a veľkým záujmom investorov môže byť xAI skutočne veľkou konkurenciou nielen pre OpenAI, ale aj Google a Microsoft. Teda aspoň vo sfére umelej inteligencie.

Muskov vzťah so Samom Altmanom začal škrípať hlavne v súvislosti s rozhodnutím OpenAI nezdieľať so svetom všetko, čo vyvinuli. Tým podľa excentrického miliardára firma porušila svoj sľub open-source vývoja.

Elon Musk už teraz v tomto smere tromfol OpenAI. Firma xAI v marci 2024 zverejnila celý zdrojový kód AI modelu Grok-1, čo znamená, že ktokoľvek si ho môže stiahnuť, prezerať a upravovať. Aj týmto krokom dal Musk jasne najavo, v čom sa chce odlíšiť od OpenAI.

Teraz mi teda ostávajú už len dve otázky: Dokáže xAI naozaj dobehnúť konkurenciu? A nepôjde Musk v šľapajách Altmana a taktiež neotočí vo svojej radikálnej open-source rétorike, keď uvidí plný komerčný potenciál umelej inteligencie? Neostáva nám nič iné len ďalej sledovať jeho kroky.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -