Čip v mozgu funguje. Neuveríte, čo najnovšie dokáže ochrnutý pacient Elona Muska

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Najčítanejšie za 7 dní

Ochrnutý človek získal nové schopnosti od Neuralinku

Aktualizované 24. 3. 2024: Neuralink zverejnil ďalšie videá, na ktorých ukazujú, čoho všetkého je schopný ich pacient Nolan Arbaugh. Ochrnutý človek na nich dokáže vďaka čipu v mozgu od spoločnosti Elona Muska hrať hry, o ktorých sa mu predtým ani len nesnívalo. Vďaka čipu mohol po dlhej dobe hrať napríklad šach či Civilization VI. „Už som sa zmieril s tým, že si tú hru nezahrám,“ povedal Arbaugh.

Na najnovšom videu vidíme, ako Arbaugh dokonca hrá obľúbenú konzolovú hru Super Mario Kart.

not just chess, also mario cart already! neuralink noland arbaugh
byu/Mammoth-Material-476 insingularity

Pôvodný článok

Mozgové implantáty a čipy, vďaka ktorým sa telepatia stane realitou? Toto nie je sci-fi film, ale skutočné video, na ktorom je vidieť čip spoločnosti Neuralink v praxi. Za technologickou firmou stojí Elon Musk, ktorý so svetom zdieľal novú vzrušujúcu ukážku tohto prelomového vývoja.

Neuralinku sa nedávno podaril veľký skok vpred v tejto stále novej, a pre niektorých desivej sfére mozgových počítačov. Ako informoval na sociálnej sieti X (predtým Twitter) samotný Musk: „Pokrok je dobrý a zdá sa, že pacient sa plne zotavil. Pacient je schopný hýbať s myšou po obrazovke len svojím myslením.”

elon musk
Zdroj: NORAD and USNORTHCOM Public Affairs / Voľné dielo

Správa prišla len chvíľu potom, čo Neuralink v januári implantoval čip prvému človeku. Firma vyvíja mozgové implantáty už dlhé obdobie, pričom prvú verziu mali na stole už v roku 2022. Doteraz však čakali na povolenie Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA), aby mohli začať s klinickými štúdiami na ľuďoch.

Pozrite sa na názornú ukážku na videu

Vývoj napreduje raketovým tempom, pričom Elon Musk konečne ukázal ovocie svojej snahy. Na svojej sociálnej sieti X zdieľal video spoločnosti Neuralink, ktoré zobrazuje muža hrajúceho šach na počítači. Program pritom ovláda len pomocou mozgového implantátu, respektíve mysľou.

Musk podľa NDTV World tvrdí, že spoločnosti Neuralink v budúcnosti pomôže mnohým ľuďom trpiacim fyzickými obmedzeniami. Predstavte si napríklad čiastočne ochrnutých ľudí alebo pacientov s rôznymi ochoreniami. Čip v hlave im v budúcnosti dovolí ovládať počítač aj bez fyzického ohybu, ktorý pre niektorých ľudí môže byť bolestivý či nemožný.

Na videu vyššie sa objavuje Nolan Arbaugh, práve jeden z takýchto ľudí. Arbaugh trpí kvadruplégiou a vďaka čipu Neuralink si mohol po dlhej dobe zahrať šach alebo hru Civilization VI. „Už som sa zmieril s tým, že si tú hru nezahrám,“ povedal Arbaugh.

Pacientovi čip „zmenil život,“ pričom dodal, že samotná „operácia bola veľmi „ľahká.“

Neuralink ľuďom vráti život

Použiteľnosť podobných čipov sa pritom v budúcnosti neobmedzuje len na hry. Keďže žijeme v digitálnej dobe, prostredníctvom počítača môžeme už aj pracovať, komunikovať a vzdelávať sa. A práve táto technológia dovolí ľudom podobným Arbaughovi opäť vykonávať tieto činnosti.

Mozgové čipy nevyvíja len Muskov Neuralink, toto zariadenie však obsahuje viac elektród ako ktorékoľvek iné dostupné riešenie. Vizionársky podnikateľ tým naznačuje, že jeho čip bude mať v budúcnosti ešte viac využití ako len ovládanie počítača na diaľku pomocou mysle. Musk plánuje pomocou Neuralinku aj obnoviť zrak svojim pacientom.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -