Navždy zmení, ako používate svoj iPhone. Tejto novinky od Applu sa obávala konkurencia

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Apple nezaspal dobu, má tajné eso v rukáve

Zatiaľ čo firmy ako Google, Microsoft a OpenAI každou chvíľou ohlasujú novinky v ich modeloch umelej inteligencie, jeden veľký hráč na trhu je stále pomerne ticho. Apple síce o svojej AI takmer vôbec nehovorí, dozvedáme sa len útržky informácií prostredníctvom interných dokumentov a podobných správ. Lenže to neznamená, že na nej intenzívne nepracujú. A ako sme si už u tejto firmy zvykli, na ich verziu akéhokoľvek produktu sa oplatí čakať. Bude tomu tak aj s umelou inteligenciou? Správa MacRumors nasvedčuje, že áno.

Väčšina veľkých jazykových modelov (LLM) funguje podobne ako tie od ich konkurencie. Nerozlišuje ich pritom jeden dôležitý faktor: musíte mať prístup ku internetu.

Prakticky každá generatívna umelá inteligencia aktuálne funguje na veľkých výkonných serveroch. Vy ku nej v skutočnosti len pristupujete online a v reálnom čase zadávate úlohy a zobrazujete výsledky. Aktuálnym trendom v tejto sfére je však takzvaná lokálna AI, ktorá dokáže fungovať aj bez pripojenia k internetu. Všetky výpočty sa totiž dejú priamo na zariadení – lokálne.

Jednou z najrozšírenejších foriem takejto lokálnej umelej inteligencie sú niektoré funkcie Galaxy AI na najnovších Samsung telefónoch. Vlastné nástroje na spustenie lokálnej generatívnej AI má napríklad aj Nvidia. So svojimi vlastnými alternatívami postupne začína prichádzať aj spomínaný Apple, ktorý sa pripravuje na integráciu umelej inteligencie v iPhonoch.

apple zaloba
Zdroj: Unsplash, European Union

Malé jazykové modely môžu fungovať bez internetu

Výskumníci zo spoločnosti Apple zverejnili OpenELM, sériu štyroch malých jazykových AI modelov. Firma tvrdí, že táto umelá inteligencia je veľmi efektívna pri úlohách spojených s textom, ako napríklad pri písaní e-mailov a parafrázovaní obsahu.

Keďže tieto generatívne jazykové modely sa kategorizujú ako „malé“, majú aj obmedzenú funkčnosť – komplexnosť a úroveň napríklad GPT-4 nečakajte. Avšak takýto druh umelej inteligencie má aj jednu zásadnú výhodu: kvôli menším výpočtovým požiadavkám môže fungovať aj lokálne, vystačí si totiž s výkonom bežného telefónu alebo notebooku. V podstate ide o umelú inteligenciu „do vačku“.

Nie je to prvýkrát, čo výskumníci Apple vydali aplikácie súvisiace s umelou inteligenciou, aj keď na žiadnych zariadeniach výrobcu sa zatiaľ nenachádzajú. Ako upozornil The Verge, spoločnosť napríklad v decembri 2023 zverejnila framework MLX, ktorý zefektívňuje funkčnosť AI modelov na čipoch Apple. Firma teda zjavne smeruje k „dňu D“, kedy istú formu umelej inteligencie konečne prinesie aj na iPhone.

Už čoskoro vo vašom iPhone

Malo by sa tak stať už pri príležitosti vydania operačného systému iOS 18. Ako sme informovali už dávnejšie, okrem veľkých dizajnových zmien má nová verzia priniesť do Apple telefónov zabudované AI funkcie. Vylepšiť by mali hlavne hlasového asistenta Siri.

apple
Zdroj: Apple

Môžeme pravdepodobne očakávať aj rôzne funkcie zamerané na generovanie a úpravu textu a podobne. Zverejnené malé jazykové modely OpenELM pritom nasvedčujú, že pre jej využitie nebude potrebné pripojenie k internetu. Aspoň nejaká časť AI na iPhonoch by teda, podobne ako pri Galaxy AI a Samsungu, mala fungovať lokálne na zariadení.

Aj keď sa odhalenie iOS 18 nezadržateľne blíži (očakávame predstavenie v lete 2024), zatiaľ máme len veľmi obmedzené informácie. Nedávno dokonca vyšli na povrch informácie o tom, že Apple diskutuje o spolupráci s firmami Google a OpenAI, aby priniesla do svojich zariadení ich umelú inteligenciu.

Popritom však kalifornský technologický gigant pracuje na vlastných riešeniach. Môžeme teda očakávať, že výsledným produktom AI v iOS 18 bude kombinácia malých jazykových modelov od Apple (lokálne na zariadení) a generatívnych LLM od Google alebo OpenAI (online cez internet) pre komplexnejšie funkcie. Avšak, nič ešte nie je oficiálne a realita môže byť úplne iná.

Apple by mal predstaviť iOS 18 s umelou inteligenciou na konferencii WWDC 10. júna s následným vydaním počas septembra popri nových iPhonoch 16.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -