PZP pre elektrické kolobežky bude aj na Slovensku: Od tohto dátumu je pre vás povinné

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Povinné poistenie pre elektrické kolobežky

Už niekoľko mesiacov sa diskutuje o tom, že povinné zmluvné poistenie bude potrebné aj pre elektrické kolobežky. Vyplýva to z návrhu Európskej únie, ktorú majú postupne prijať všetky členské štáty. Pred niekoľkými dňami však vládny zákon prešiel do druhého čítania a teraz sa dozvedáme dátum, odkedy vlastníkom elektrokolobežiek táto povinnosť čaká. O téme píše na svojom blogu Vladimíra Vančová.

Zákon hovorí o zmene definície všetkých vozidiel, ktoré budú musieť mať PZP. Ide o všetky elektrické kolobežky, ale aj segwaye či golfové vozíky, ktoré dosahujú rýchlosť nad 25 km/h. Týkať sa to bude aj takých, ktoré dosahujú maximálnu rýchlosť nad 14 km/h, ale ich hmotnosť prekračuje 25 kg.

elektrická kolobežka
Zdroj: Kugoo

Vyššie pokuty za chýbajúce PZP

Úpravou zákona sa zvyšujú aj maximálne poistené krytia a až do limitu 6 450 000 € za škody na zdraví (či usmrtnie) a 1 300 000 za škody na majetku. Spolu s ňou sa však zvyšujú aj pokyty za neplatné PZP. Pôvodné rozpätie od 16,60 eura do 3 319,40 eur sa zvyšuje na minimálnu čiastku 50 eur a maximum 5000 eur.

Odborníci však pri povinnosti uzatvorenia poistenia pre elektrokolobežky vidia nedostatky. Kolobežky totiž nie sú evidované a nevydáva sa na ne technický preukaz, a preto bude ťažké identifikovať, na ktorú je poistenie uzatvorené. Riešenie poskytuje napríklad Kristína Baluchová, hovorkyňa poistovne Union, ktorá hovorí o evidovaní výrobných čísel kolobežiek.

elektrická kolobežka
Zdroj: Bolt

Odkedy bude povinnosť platiť?

Vyjadrenia poskytli aj zástupcovia viacerých spoločností. Svoje portfólio sa chystá rozšíriť aj Uniqa či Generali, stále sa však očakáva definitívny výsledok. S cenotvorou a jej špecifikáciami (napríklad či sa bude cena odvíjať práve od rýchlosti) tak prídu až po definitívnom schválení zákona.

Rovnaký zákon už vstúpil do platnosti v susednej Českej republike od 1. apríla. Ako informuje portál peniaze.sk, po schválení by mal u nás platiť od 1. augusta 2024.

Myslíte si, že je povinné zmluvné poistenie pre elektrické kolobežky je dobrý nápad alebo v ňom vidíte nedostatky? Mali by mať podľa vás vlastníci podobný tip ochrany? Dajte nám vedieť v komentároch.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -