Windows už možno nespustíte. Aresívna nová stratégia sa vás može naplno dotknúť

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Windows už možno nespustíte

Microsoft sa pomaly, ale isto pripravuje na nástup AI PC. Tento názov označuje počítače s dostatočným výpočtovým výkonom, ktoré umožnia plnohodnotné využitie umelej inteligencie vo Windowse. Aj preto technologický gigant postupne navyšuje hardvérové požiadavky ich najnovšieho operačného systému. Nový Windows 11 vo verzii 24H2 podľa informácií Tom’s Hardware nebude výnimkou a zapríčiní, že množstvo ľudí ho už vôbec nespustí.

Nie je to nič nové. Odkedy pred pár mesiacmi Microsoft „uzákonil“ pojem AI PC, komunikovali, že minimálnou požiadavkou v budúcnosti budú čipy s výkonom neurónovej jednotky cez 40 TOPS. Jedným z prvých takýchto procesorov je aj nedávno ohlásený Qualcomm Snapdragon X1 Elite, respektíve Plus, ktorých kompatibilitu má zaistiť práve nová verzia Windowsu 11. Avšak modernizácia má aj isté nevýhody.

Pribúdajú obmedzenia

Ako si všimli používatelia, ktorí sa hrabali v zdrojovom kóde verzie Windows 11 24H2, pribudla požiadavka pre SSE 4.2 a POPCNT. Ide o sety inštrukcií, ktoré sú zabudované vo všetkých novších procesoroch, chýbajú však v starších čipoch. Konkrétne napríklad generácia AMD Barcelona už nebude podporovať Windows 11.

microsoft logo mwc
Zdroj: redakcia REWIND.sk

Ide o dodatočnú požiadavku navyše. Aktuálne operačný systém vyžaduje napríklad podporu Secure Boot, TPM a procesory novšie ako Intel Kaby Lake z roku 2017.

Treba podotknúť, že tieto nové obmedzenia sa teda dotknú len obmedzenej skupiny používateľov. Len veľmi malé percento technologických nadšencov spúšťa Windows 11 na takto starom hardvéri, ide primárne o entuziastických modérov, ktorí už tak museli obísť existujúce hardvérové obmedzenia.

V podstate všetky počítače, ktoré natívne podporujú Windows 11 dnes, budú vedieť spustiť aj novú verziu 24H2.

Chystajú ďalšie požiadavky

Microsoft však do budúcna chystá ďalšie kruté požiadavky. Jednou z podmienok pre AI PC bude minimum 16 GB RAM, čo je už pomerne vysoká hranica. Ide o štvornásobok hardvérovej požiadavky Windowsu 11, ktorý vyžaduje na fungovanie minimálne 4 GB RAM.

copilot
Zdroj: Microsoft

Ako sme už spomínali, AI PC bude vyžadovať výpočtový výkon aspoň 40 TOPS. Prvou kompatibilnou platformou je Qualcomm Snapdragon X Elite, ktorá dosahuje potrebné hardvérové požiadavky (45 TOPS) pre Windows budúcnosti s plne integrovaným Copilotom.

Nasledovať má séria AMD Ryzen 8000, ktorá taktiež presiahne požadovanú hranicu 40 TOPS. Najnovšie čipy Intelu Meteor Lake z decembra 2023 ponúkajú len 34 TOPS, pre novú generáciu Windowsu teda nebudú stačiť. Nasledujúca generácia Intel Lunar Lake by však mala presiahnuť 40 TOPS do konca tohto roka.

Čo bude nové v obmedzujúcej aktualizácii?

Už viackrát sme vás informovali o nových funkciách vo Windowse. Táto verzia však bude skutočne prelomová, očakáva sa totiž plnohodnotné zavedenie (aspoň vizuálne) Microsoft Copilota do operačného systému.

Okrem toho, že AI asistent dostal vlastné fyzické tlačidlo na klávesniciach, pribudne ikona aj na paneli úloh. Microsoft taktiež opäť rozšíri jeho schopnosti, bude teraz vedieť pristupovať k ešte väčšej časti systému.

Mohlo by sa ti páčiť

4 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -