Microsoft pridáva na klávesnice prvýkrát od roku 1994 nové tlačidlo

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Je potrebné kvôli umelej inteligencii

Technologický gigant Microsoft prichádza s prekvapivým krokom, ktorý po 30 rokoch prinesie na tradičné klávesnice pre PC úplne nové tlačidlo – týkať sa bude umelej inteligencie, ktorá prináša vo viacerých odvetviach ohromný skok vpred.

Microsoft intenzívne pracoval na implementácii generatívnych schopností AI do svojich služieb, čo napokon vyústilo aj so sprístupnením funkcie Copilot AI – asistentom pre operačné systémy Windows.

Čoskoro bude povinné

Novinkou na klávesniciach má byť práve tlačidlo pre systém Copilot, pomocou ktorého ho dokáže používateľ oveľa jednoduchšie otvoriť – podobne, ako funguje tlačidlo Windows. Na operačných systémoch podporujúcich túto umelú inteligenciu je možné Copilot otvoriť aj pri stlačení Windows + C, avšak dedikované tlačidlo tento proces ešte väčšmi zviditeľní a zjednoduší.

Zdroj: Microsoft

Copilot bude dostupný ako bočný panel na vašom počítači. Táto aplikácia začlení kontext a inteligenciu webu, vaše pracovné údaje a to, čo práve robíte na svojom počítači, aby vám pomáhala pri práci. AI asistent už je dostupný pre používateľov Windowsu 11 vo viacerých krajinách (Slovensko medzi nimi zatiaľ nie je).

Žiaľ, podľa prvých reakcií zatiaľ nie je až tak inteligentný, no to by sa postupom času mohlo zlepšovať. Teraz však Microsoft vykonal ďalší veľký krok vpred, pretože Copilota sprístupnil používateľom Android aj majiteľom iPhonmi.

Microsoft pre Ars Technica zároveň dodal, že v budúcnosti bude od výrobcov toto tlačidlo požadovať ako normu. Okrem iného tak ide o ďalší jasný dôkaz toho, aký ohromný vplyv má umelá inteligencia na technológie a zariadenia, ktoré denne používame a to aj napriek tomu, že ešte pred pár rokmi sa bežný používateľ s AI bežne ani len nestretol.

Microsoft naznačoval, že aplikuje umelú inteligenciu do svojho operačného systému už dlhšie a začal s tým, že ju kombinoval s inými službami. Začalo to len nedávno samotným Bing Chat, ktorý sa stal populárnou súčasťou Microsoft Edge. Konkurencii sa však vyrovnať nedokázal a šťastím pre Microsoft je, že najpopulárnejšia umelá inteligencia tohto typu patrí OpenAI, ktorá spadá pod samotný Microsoft.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -