Zákrok ako zo sci-fi filmu. Chirurg operoval pomocou Apple Vision Pro, pozrite si video

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Operácia ako zo sci-fi filmu

Aktualizované 22. apríla 2024: Brazílsky doktor Bruno Gobbato v nemocnici Jaraguá vykonal chirurgický zákrok pomocou Apple Vision Pro. VR headset mu pomohol pri operácii pacienta s ortopedickým problémom ramena.

Atroskopická operácia ramena sa vykonáva pomocou kamery vnútri kĺbu a chirurgovia ju vykonávajú pri pozeraní na obrazovku,“ opisuje Gobbato daný zákrok. „S týmto zariadením som mohol vidieť obraz vo veľkosti filmového plátna vo vysokom rozlíšení, ako aj pacientove prehliadky a 3D modely v reálnom čase.“

Postupne sledujeme, ako začína mať Apple Vision Pro stále viac použití v medicínskom prostredí. Úryvky z priebehu operácie s týmto zariadením si môžete pozrieť na YouTube.

Pôvodný článok

Technológie otvárajú možnosti, ktoré sme kedysi považovali len za výplody predstavivosti autorov vedecko-fantastických príbehov. Občas totiž príde zariadenie alebo inovácia a všetko zmení. Kalifornský technologický gigant Apple dúfa, že VR okuliare Vision Pro sú kus elektroniky tohto kalibra – vyzerá to tak, že aj mali pravdu. Aj napriek vlne kritiky od bežných používateľov si Vision Pro našli uplatnenie v zdravotníctve. Doktori ich začali využívať pri operáciách.

Samotné zariadenie je dostupné od februára 2024 v USA. Na Slovensku ho zatiaľ zoženiete len neoficiálnymi cestami. Keď svoje predobjednané kusy začali dostávať prví zákazníci, Vision Pro aj napriek, ale čiastočne aj vďaka svojej vysokej cene vypálili ako fenomén.

Internet zahltili rôzne videá, v ktorých používatelia s Vision Pro cestujú vlakom, prechádzajú sa či dokonca šoférujú. Vo väčšine prípadov nešlo o plné využitie potenciálu tohto kúsku elektroniky za 3 499 amerických dolárov, ale skôr len o pokus natočiť virálny príspevok na sociálne siete.

Vision Pro sa stali centrom pozornosti väčšiny technologických nadšencov. Tí si rýchlo začali všímať aj nedostatky. Okrem vysokej obstarávacej ceny sa používatelia začali sťažovať na bolesť očí, hmotnosť okuliarov a obmedzené funkcie pre produktívnu prácu za počítačom. Jednoducho, Apple zatiaľ nedokáže touto novinkou plnohodnotne nahradiť počítače s fyzickými klávesnicami.

VR uľahčuje prácu doktorom

Možno sa skutočné využitie Vision Pro ukáže ako užitočné vo sfére, kde ľudia doteraz nemohli len tak ťukať do počítačalebo im to nedovoľovala situácia. Z potenciálnych kandidátov medzi prvými prejavili záujem zdravotnícke inštitúcie, konkrétne personál prítomný pri operáciách a iných zákrokoch.

V takejto situácii má chirurg čisté rukavice a potrebuje sa plne sústrediť na svoju prácu. Nemôže si teda len tak odskočiť od pacienta, sadnúť za počítač a zistiť si potrebné informácie pre zákrok. Čo však, keby ich mal vždy dostupné priamo pred očami? Práve to dovoľujú Vision Pro.

Zatiaľ sme sa nedostali tak ďaleko, aby doktori priamo operovali s použitím Vision Pro, no takáto realita je na dosah, ukazuje prax. Softvérová spoločnosť eXeX v tlačovej správe informovala, že zdravotnícky personál Nemocnice Cromwell v Londýne použil VR headset Apple počas dvoch operácií chrbtice.

apple vr
Zdroj: Apple

Plán operácie neustále na očiach

Spolupráca s eXeX na využitie Apple Vision Pro urobila obrovský rozdiel v tom, ako sa môžeme starať o svojich pacientov,“ povedal Syed Aftab, jeden z chirurgov, ktorý technologickú vychytávku používal počas zákroku.

Aftabov zdravotnícky personál bol prvým tímom v Európe, ktorý použil Vision Pro pri zákroku. Samotné okuliare mala nasadená zdravotná sestra počas pripravovania na operáciu a počas samotných zákrokov. Na VR okuliaroch si zobrazovala virtuálne obrazovky rozmiestnené po operačnom sále, na ktorých mohla sledovať priebeh procedúr a prehľad nástrojov, ktoré bude chirurg ďalej potrebovať. K dispozícii mala priamo pred očami celý plán operácie.

Zamedzí to ľudským chybám. Odstráni príležitosti na dohady,“ opisuje užitočnosť vždy prítomných informácií Suvi Verho, hlavná zdravotná sestra Londýnskej nezávislej nemocnice (9to5Mac).

V budúcnosti budú VR okuliare pri operáciách používať svetové nemocnice v stále väčšom rozsahu. Vďaka Apple Vision Pro nasadeným na hlave niektorých z asistentov chirurga sa môže zamedziť príležitostiam na nesprávny postup zákroku alebo nedostatočnú informovanosť o stave pacienta. Potenciálne tým zachránia životy.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -