Batéria vydrží len 2 hodiny. Nový iOS likviduje iPhony, konkrétne čísla vás zarazia

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Najčítanejšie za 7 dní

Nový iOS 17.4 ničí výdrž iPhonov

Mala to byť najväčšia aktualizácia v histórii iOS. Miesto toho nová verzia 17.4 spôsobuje problémy s výdržou batérie, sťažujú sa používatelia na oficiálnych fórach. Aj na úplne nových zariadeniach a iPhonoch, ktoré doteraz nemali žiadny problém, ľudia hlásia rýchlo miznúce percentá batérie. Vyskytujú sa aj komplikácie pri nabíjaní.

Aktualizácia iOS 17.4 prináša okrem klasických vylepšení systému a bezpečnostných záplat aj jednu z najväčších zmien, ktoré kedy Apple predstavil. Od vydania novej verzie 6. marca bude možné sťahovanie aplikácií z alternatívnych platforiem mimo App Store. Od rovnakého dátumu majú prístup ku aktualizácii aj Slováci, pričom netrpezlivo čakáme na vydanie prvého nezávislého obchodu s appkami.

Na vývoji vlastných platforiem usilovne pracujú spoločnosti ako MobiventionEpic Games či MacPaw. Niektoré sú už teraz dostupné v beta prostredí iOS, v čase písania článku sa však žiadne nenachádzajú na verejnej verzii iOS 17.4. Svoj vlastný obchod s aplikáciami vyvíja aj Epic, herné štúdio stojace za hrou Fortnite, vďaka čomu si tento titul po rokoch opäť zahráme na iPhonoch.

iphone 15 predaje
Zdroj: Thai Nguyen / Unsplash

Používatelia sa sťažujú na horšiu výdrž

Okrem pozitívnych zmien sme sa však dočkali aj problémov. Ako sa sťažuje používateľ MEDxxiv na Apple fóre, jeho „batéria sa vybíja rýchlejšie po aktualizovaní iPhonu na iOS 17.4.“ Stojí za zmienku, že problém sa týka pomerne nového zariadenia iPhone 14 Plus, ktoré by vzhľadom na svoj mladý vek určite nemalo mať žiadne problémy s rýchlym vybíjaním.

Používatelia v komentároch pod príspevkom poukazujú na všeobecné zhoršenie životnosti batérie, no taktiež na bizarné, nárazové vybíjanie. Majiteľ iPhonu 14 s nickom kalman144 píše, že „prišiel o vyše 20 % batérie behom 30 minút,“ poukazuje pritom na fakt, že nehral žiadne hry ani nepoužíval náročné aplikácie. Susanfaustina teraz údajne musí svoj iPhone 14 Pro Max „nabíjať dvakrát do dňa“ a jashsom dokazuje, že imúnne nie sú ani najnovšie modely:

„Po aktualizovaní svojho iPhone 15 Pro Max na iOS 17.4 je vybíjanie batérie neúnosné. Padne o 5 až 10 % každých 10 minút, len pri scrollovaní Instagramu. Všimol som si tiež, že problém s prehrievaním je omnoho horší ako keď som si telefón zakúpil v septembri.“

Konkrétne čísla z testu

Samozrejme, pri identifikovaní problémov sa nemôžeme spoliehať len na svedectvá hŕstky používateľov a náhodné príklady. Aj preto sa Youtube kanál iAppleBytes rozhodol otestovať výdrž batérií rôznych iPhonov na novej verzii iOS 17.4 a porovnať ich s predchádzajúcimi operačnými systémami.

Z grafu nižšie vidíme jasný trend znižujúceho sa skóre batérie v teste Geekbench 4 za posledný rok, najmä u generácie iPhone 13. Aktualizáciou iOS 17.4 však tento model zaznamenal veľký prepad, zo 4100 na 3579 bodov (pokles o 13 %). Skóre batérie sa zhoršilo aj u najnovšej generácie iPhone 15, avšak len o 3 %. Niektoré zariadenia si aktualizáciou dokonca prilepšili, napríklad iPhone 12 je na tom lepšie až o takmer 7 %.

baterie
Zdroj: YouTube / iAppleBytes

Našťastie už Apple chystá aktualizáciu iOS 17.4.1, informuje Macrumors. Nová verzia by mala opraviť nedostatky aktuálneho operačného systému – dúfame, že medzi nimi bude aj napravenie problémov s výdržou batérie.

Stihli ste si už aktualizovať svoje zariadenie na iOS 17.4? Všimli ste si, že sa zhoršila vaša iPhone batéria, alebo sa vás problémy netýkajú? Napíšte nám do komentárov.

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

  1. Mám úplne nový iPhone 15 PRO 256 GB asi mesiac a po aktualizácii mi klesla životnosť batérie na 99% pričom počet cyklov mám 33 🤷‍♂️. Mám aj staré SE z 2017, kde mám teraz životnosť batérie 91%.
    Takže kde soudruzi z Apple udelili chybu 🤷‍♂️?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -