Používatelia iPhonov, dávajte pozor. Na Slovensko dorazila najväčšia zmena v histórii iOS

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Najčítanejšie za 7 dní

Najväčšia zmena v histórii iOS je dostupná na Slovensku

Aktualizované 6. 3. 2024: Používatelia iPhone na Slovensku už majú prístup ku novej verzii iOS 17.4, ktorá prináša najväčšie zmeny v štruktúre tohto mobilného operačného systému. Odteraz bude možné sťahovanie aplikácií z alternatívnych platforiem mimo App Store. Aktualizáciu si môžete stiahnuť priamo cez Nastavenia > Všeobecné > Aktualizácia softvéru.

ios 17.4
Zdroj: snímka obrazovky

Technologický gigant sa k tejto zmene neodvážil sám, no bol k nej dotlačený nariadeniami Európskej únie, popísané v súhrne legislatívnych opatrení s názvom Digital Markets Act (DMA). Prístup ku alternatívnym platformám na sťahovanie aplikácií budú mať zatiaľ len používatelia v rámci EÚ.

Svoje vlastné obchody s appkami chystajú spoločnosti Mobivention, Epic Games či MacPaw, informuje The Verge. Prvý z nich by mal byť dostupný už 7. marca. Znamená to taktiež, že používatelia iOS si už čoskoro opäť zahrajú Fortnite na svojich telefónoch, ktorý bude dostupný práve prostredníctvom separátnej platformy Epic Games Store.

Aktualizované 29. 1. 2024: Apple po rokoch otvoril systém a od verzie iOS 17.4 dovolí sťahovanie aplikácií z alternatívnych platforiem mimo App Store. Táto zmena však nebude bez kompromisov. Používatelia aplikácií z platforiem tretích strán sa budú musieť uspokojiť s oklieštenou funkčnosťou, prídu totiž o niektoré funkcie v rámci operačného systému, informuje MacRumors.

Pre takto stiahnuté aplikácie napríklad nebude fungovať obmedzenie nákupov alebo funkcia na zdieľané nákupy pre viacerých členov rodiny. V prípade problémov s platbou či predplatným a reklamácií v aplikáciách tretích strán sa taktiež nebudete môcť obrátiť na Apple, ale len na samotných vývojárov či manažment platforiem. Dôvod je taký, že všetky platby pôjdu mimo technologického giganta.

Pôvodný článok

Apple za posledné mesiace vykonal kedysi len nemysliteľné kroky. Technologický gigant z Kalifornie čoraz viac povoľuje uzdu na svojom oklieštenom ekosystéme, primárne kvôli tlaku regulátorov z Európskej únie.

Aj v dôsledku ich rozhodnutia musel nový iPhone 15 predstaviť vôbec po prvýkrát USB-C konektor, čím Apple definitívne pochoval svoj nekompatibilný Lightning Port. A teraz, ako informuje samotná spoločnosť, prichádza ešte väčšia revolúcia v softvéri.

Nech už preferujete Android či iOS, nikto nemôže spochybniť, že operačný systém od Google prináša viac slobody. Okrem často debatovaných tém ako miera prispôsobiteľnosti sa táto sloboda nikde neprejavuje viac ako v aplikáciách. Respektíve v spôsoboch, akými si môžete inštalovať aplikácie.

app store
Zdroj: Apple

Oba operačné systémy disponujú oficiálnymi obchodmi na aplikácie, kde si používateľ môže stiahnuť bezplatné či platené appky. Pre vlastníkov iPhonu je však App Store jedinou dostupnou voľbou. Používatelia Androidu sa narozdiel od nich môžu rozhodnúť nevyužiť oficiálny Google Play Store a miesto toho zamieriť do iných platforiem na distribúciu aplikácií, napríklad Samsung Galaxy StoreAmazon AppstoreHuawei AppGallery či dokonca aj app store tretích strán ako Aptoide. Dostupná je aj inštalácia priamo zo súboru v .apk formáte.

Alternatívne sťahovanie appiek už aj na iOS

Apple oznámil veľké zmeny v systéme iOS, prehliadači Safari a platforme App Store. Tie nevykonáva len tak, zo svojho rozmaru, ale kvôli nadchádzajúcemu súhrnu legislatívnych opatrení Európskej únie s názvom Digital Markets Act (DMA). Účelom DMA je chrániť férový trhový súboj medzi súkromnými spoločnosťami a okrem iného, chrániť spotrebiteľa v digitálnej sfére. Z toho vzišli aj konkrétne kroky, ako v EÚ rozbiť „monopol“ Applu.

Neférové trhové postavenie by sa malo vybalansovať celým radom zmien, vrátane noviniek ako „vyše 600 nových API, rozšírené analýzy aplikácií, funkcionalita pre alternatívne prehliadače a možnosti akceptovať platby a distribúcie iOS aplikácií,“ píše Apple.

apple dma
Zdroj: Apple

App Store nebude jediná cesta

Teraz je to oficiálne, už čoskoro budú môcť vývojári priniesť svoje alternatívne obchody s aplikáciami aj na iOS. V nich budú taktiež dostupné alternatívne platobné metódy, ktoré dozaista podrazia agresívne nastavenú províziu App Store (30 %).

Vývojárom na alternatívnych platformách ostane väčšie percento príjmov, je teda celkom možné, že viacero appiek a najmä množstvo hier sa presunie na alternatívne platformy na sťahovanie aplikácií. Jedným z ašpirantov je aj Fortnite, ktorý sa už v minulosti dostal do problémov s Applom aj Googlom za boj proti vysokým províziám.

Apple vo svojom oficiálnom príspevku taktiež komentuje rozhodnutie, ku ktorému ho dotlačila Európska únia, v kontexte bezpečnosti. Používatelia budú údajne prostredníctvom platforiem tretích strán vystavení väčšiemu riziku, spoločnosť však ubezpečuje, že robí všetko preto, aby nebolo narušené zabezpečenie iOS.

Spoločnosť informuje, že vývojári môžu začať testovať kľúčové zmeny v systéme ešte dnes v iOS 17.4 beta. Samotná verejnosť dostane možnosť sťahovať aplikácie zo zdrojov tretích strán už v marci 2024.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -