Herný priemysel sa otriasa v základoch. Google prehral zásadný súd s vývojármi Fortnite

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Google prehral zásadný súd, herný priemysel čakajú veľké zmeny

Google aj Apple majú obrovský problém. Ako technologické spoločnosti zodpovedné za vývoj dvoch najpopulárnejších operačných systémov pre smartfóny majú kontrolu aj nad aplikáciami, ktoré si ľudia môžu sťahovať do svojich smart zariadení.

Prostredníctvom App Store a Google Play Store kontrolujú, obmedzujú a zdierajú vývojárov, tvrdia mnohé organizácie. Okrem toho, že si berú niekoľko desiatok percent zo všetkých predajov aplikácií, zamedzujú rozšíreniu nezávislých platforiem z appkami. A práve to sa môže čoskoro zmeniť, informuje The Verge. Google totiž práve prehral zásadný súd.

Herná spoločnosť Epic Games je známa najmä ako vývojár celosvetového fenoménu Fortnite. Práve s týmto titulom sa dostali do problémov so spoločnosťami Apple a Google v roku 2020. Ako sme už spomínali, technologickí giganti si od vývojárov berú podiel (15 až 30 %) za predaje aplikácií.

Zdroj: Samsung, Epic Games

To zahŕňa aj transakcie, ktoré používatelia vykonajú priamo v appke. Medzi takzvané in-app-purchases patria rôzne prémiové členstvá, dodatočné funkcie a okrem iného aj nákup hernej meny V-Bucks vo Fortnite.

Štúdio Epic Games sa v roku 2020 rozhodlo vyhnúť sa tejto „dani“ na Google Play a App Store, ktorá ich oberala o 30 % zisku z hry Fortnite na platformách iOS a Android. Vydali preto aktualizáciu, ktorou používateľom dovolili nakupovať hernú menu priamo prostredníctvom platobnej brány Epicu – bez vedomia prevádzkovateľov.

Spoločnosti Google a Apple reagovali tým, že Fortnite odstránili zo svojich obchodov s aplikáciami. Hráči si dnes môžu hru stále zahrať na svojich smartfónoch, no len prostredníctvom alternatívnych spôsobov (Samsung Galaxy Store na Android, cloud gaming na iOS). Jedným z dôsledkov boli aj nasledujúce súdne spory.

Epic totiž obidve spoločnosti zažaloval za nekalé praktiky a monopolnú činnosť. A aj keď Apple svoj súd vyhral, druhý technologický gigant také šťastie nemal.

Zo súdu prišiel verdikt: Google Play je ilegálny monopol

Vývojári aplikácií teraz môžu oslavovať, po vyše 3 rokoch totiž prišiel verdikt z dôležitého súdu medzi Epicom a Googlom. Porota dala za pravdu hernému štúdiu a po preskúmaní dôkazov došla k záveru, že Google Play a platobná služba Google Play Billing sú nelegálnymi monopolnými prostriedkami spoločnosti Google.

google logo
Zdroj: Wikimedia / Google

Epic Games oslavuje výhru, ktorá od základov otrasie celým herným a technologickým priemyslom. Na svojom oficiálnom blogu napísali:

„Dnešný verdikt je výhrou pre všetkých vývojárov aplikácií a konzumentov po celom svete. Dokazuje, že praktiky Googlu sú nelegálne a [spoločnosť] zneužívajú svoj monopol na vymáhanie prehnaných poplatkov, brzdenie konkurencie a redukciu inovácií.“

Ešte nepoznáme všetky následky tohto verdiktu. Google sa podľa slov viceprezidenta Wilsona Whitea určite odvolá, no je nepravdepodobné, že by priniesli k stolu niečo, čo by súd prinútilo zmeniť svoje stanovisko.

Pre Epic ide o jednoznačne výhodnú výhru. Ak sa budú môcť vyhnúť poplatkom za nákup vo svojich aplikáciách, zarobia tým o stovky miliónov až miliardy viac, povedal generálny riaditeľ štúdia Tim Sweeney.

Výsledok súdu však môže mať oveľa ďalekosiahlejšie následky ako zlepšenie finančnej situácie jednej súkromnej spoločnosti. Minimálne sa nastavil nový precedens, ktorý ďalším firmám ukáže, že si môžu „trúfnuť“ na Google. Do budúcna sa tým otvárajú dvere aj zníženiu alebo úplnému odstráneniu poplatkov, ktoré si účtujú prevádzkovatelia platforiem na sťahovanie aplikácií.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -