EÚ dotlačila zahanbený Apple k bezprecedentnému kroku

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Najčítanejšie za 7 dní

Naozaj si zahráme Fortnite na iPhone?

Aktualizované 9. 3. 2024: Apple zablokoval vývojársky účet Epic Games, aby firme znemožnil vytvoriť vlastný obchod s aplikáciami na platforme iOS, vďaka čomu by sa vrátil Fortnite na iPhone. Ako teraz informuje vývojár prostredníctvom svojho blogu, Apple otočil a účet im opäť odblokoval.

Aktualizáciou iOS 17.4 Apple dovolil vývojár tvoriť vlastné, nezávislé obchody s appkami mimo App Store. K tejto zmene firmu dotlačili nariadenia Európskej únie, popísané v súhrne legislatívnych opatrení s názvom Digital Markets Act (DMA)

Zablokovaním účtu Epicu Apple podľa rozhodnutia Európskej komisie porušil DMA, vytvorené za účelom ochrany súťaže na otvorenom trhu. Firma musela odblokovať účet vývojárov Fortnite, vďaka čomu môžu naďalej pracovať na vydaní svojho vlastného obchodu s aplikáciami.

Napredujeme v našich plánoch spustiť Epic Games Store a opäť priniesť Fortnite na iOS v Európe,“ píše sa vo vyhlásení vývojárskeho štúdia.

apple
Zdroj: Apple

Pôvodný článok

Ako sme informovali v samostatnom článku, na Slovensko a do iných krajín Európskej únie dorazila jedna z najväčších aktualizácií systému iOS. Apple vo verzii iOS 17.4 sprístupňuje používateľom alternatívne obchody s aplikáciami. Vývojári takýmto spôsobom budú vedieť obísť mastné poplatky pre technologického giganta a ľudia sa dostanú aj ku aplikáciám, ktoré by na oficiálnom App Store neobstáli. Avšak, systém nie je dokonalý a už teraz sa objavujú praskliny.

Aktualizáciu nevykonal Apple s vlastného rozmaru, ale viac-menej bol k nej dotlačený nariadeniami Európskej únie, popísané v súhrne legislatívnych opatrení s názvom Digital Markets Act (DMA). Prístup ku alternatívnym platformám na sťahovanie aplikácií budú mať zatiaľ len používatelia v rámci .

Zahraničný portál The Verge informoval, že viacero organizácií chystá svoje vlastné platformy na sťahovanie appiek. Spoločnosti ako Mobivention, MacPaw a mnohé iné využijú príležitosť čo najskôr. Pre väčšinu ľudí najvzrušujúcejším obchodom s aplikáciami však mal byť Epic Games Store. Ako na svojom účte na sociálnej sieti X (Twitter) informovala samotná spoločnosť, vďaka DMA si ľudia v EÚ opäť zahrajú Fortnite na svojich iOS zariadeniach. Teda aspoň to sme si mysleli.

Epic a Apple sa už roky súdia

Spoločnosť Epic Games si „nesadla“ s Applom po fiasku, kedy sa snažila obísť pravidlá pre aplikácie v App Store. Vývojár pridal do Fortnite na iOS odkaz na nákup v aplikácii, kvôli ktorému by platba obišla samotný Apple a Epic Games by sa tak vyhol 30 % poplatku za každú transakciu v App Store. Technologickému gigantovi s nahryznutým jablkom sa to, pochopiteľne, nepáčilo a tak odstránili ikonickú hru zo svojho obchodu s appkami.

Epic Games už následne nehľadal spôsoby, ako vrátiť Fortnite na App Store. Firma jednoducho nebola ochotná tolerovať notoricky známu Apple „daň“ a hru sme si na iPhonoch odvtedy nezahrali. Legislatívne zmeny v rámci EÚ teraz oživili nádeje hráčov, no nebude to tak jednoduché. Apple totiž robí všetko preto, aby Epic Games nemohol zverejniť svoj alternatívny obchod s aplikáciami.

Vývojár nebude môcť zverejniť svoju vlastnú platformu

Ako informuje portál Gizmodo, firma Apple zrušila vývojársky účet Epic Games, čím znemožnila, aby pracovali na vydaní Epic Games Store na iOS. Dôvodom sú pokračujúce legálne ťahanice, ktorých predmetom sú vyššie popisované udalosti spred pár rokov.

hra fortnite
Zdroj: Epic Games

Spoločnosť Epic Games sa vyjadrila, že na podobný krok Apple nemá nárok, keďže tým ide proti legislatívnym nariadeniam DMA Európskej únie. Firma tým údajne opäť porušuje pravidlá voľného trhu a robí všetko preto, aby na operačnom systéme iOS neexistovala skutočná konkurencia pre App Store.

Apple si obhajuje právo znemožniť tretím stranám prístup do ich vývojárskeho systému. Zrušením účtu Epic Games podľa vyjadrení spoločnosti zamedzuje riziku pre používateľov. Hernú spoločnosti označili za „dokázateľne nedôveryhodnú“ a Apple sa obáva, že Epic „nebude dodržiavať zmluvné povinnosti.“

Firmy svojimi legálnymi súbojmi opäť zadupali sny hráčov, že si znova zahrajú Fortnite na iPhonoch. Aj napriek nádeji v podobe iOS 17.4 to zatiaľ nebude možné.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -