Toto vám Apple zatajil o iPhone 15. Jednoduchým káblom si môžete trvalo poškodiť nový telefón

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Hardvérová zmena pre Apple iPhone 15 prináša riziko

Apple prednedávnom predstavil iPhone 15, najnovšiu generáciu najpopulárnejšieho smartfónu na planéte. Neprešiel ešte ani mesiac a na internete sa objavilo už mnoho problémov so zariadeniami, pričom o ďalšom z nich informuje Gizmochina. Tento raz hrozí majiteľom nového telefónu trvalé poškodenie batérie. Dôvodom je použitie nesprávneho kábla.

Už štandardne sme sa v septembri dočkali mnohých inkrementálnych vylepšení procesora, displeja a kamier iPhonu. Tento rok nás však technologický gigant nadchol aj hardvérovými zmenami. Modely Pro a Pro Max sú vyrobené zo zliatiny titánu, ktorá je pevnejšia a ľahšia ako doteraz používané materiály. Spočiatku vyzeralo, že pôjde o skvelé vylepšenie. Ako však odhaľujú prvé informácie z reálneho používania zariadení, titán možno nebol až tak správna voľba. A problémy sa len hromadia.

iphone 15 problem test
Zdroj: YouTube (JerryRigEverything)

Ako sme písali v predchádzajúcom článku, nový iPhone 15 Pro Max pohorel v teste odolnosti. JerryRigEverything na margo neúspešnej skúšky ohybnosti povedal, že „iPhone 15 Pro Max praskol abnormálne rýchlo.“ Nový titánový rám smartfónu je taktiež náchylnejší na vizuálne zmeny v dôsledku používania.

Nielen titán, aj USB-C je problémové

Okrem titánového rámu nás Apple príjemne prekvapil ďalšou veľko hardvérovou zmenou. Všetky modely iPhone 15 vymenili archaický Lightning konektor za univerzálne USB-C. Samozrejme, nešlo o dobrovoľnú zmenu. Ako píše BBC, technologický gigant bol k tejto zmene prakticky donútený Európskou úniou novou legislatívou. Používatelia to však tak či onak oceňujú.

Konektor USB-C prišiel na trh v roku 2014. Ako uvádzajú oficiálne dokumenty, formátovo ide o jednoduchší dizajn oproti jeho predchodcovi Micro USB. Zároveň je obojstranný a taktiež ponúka vyššie prenosové rýchlosti.

Okrem toho, že v dnešnej dobe ho používa drvivá väčšina Android smartfónov, je zdrojom napájania aj pre mnohé tablety, smart zariadenia a notebooky. Dokonca aj Thunderbolt konektor na Apple MacBookoch používa konektor formátu USB-C. Oficiálny príchod USB-C do iPhone 15 bol teda finálny krok k zjednoteniu nabíjacích konektorov pre väčšinu nových zariadení na trhu.

Nepoužívajte Android kábel, varujú Apple obchody

Najväčším pozitívom tejto zmeny mala byť možnosť nabíjať všetky svoje zariadenia prostredníctvom jedného kábla. Technologická utopia sa však nekoná. Ako informuje portál Gizmochina, Apple obchody v Číne začínajú varovať zákazníkov, aby nepoužívali USB-C Android káble na nabíjanie iPhonu 15.

Jedno z prvých varovaní prišlo od Apple obchodu v meste Foshan v guangdonskej provincii Číny. Ako píšu v obrázkoch vyššie, informovali, že nabíjanie iPhonu 15 pomocou Android káblov môže spôsobiť problémy s prehrievaním kvôli mierne rozdielnej architektúre formátov USB-C.

Nejde pritom o ojedinelú správu. Podobné varovania začali dávať svojim zákazníkom aj ďalšie čínske obchody s Apple zariadeniami, ktoré upozorňujú, že prehrievanie pri nabíjaní môže spôsobiť trvalé poškodenie batérie. Ako popisuje organizácia ecoATM, „Keď vaša batéria znáša vyššie teploty, urýchľuje to proces starnutia, čo spôsobí, že váš telefón sa vybije rýchlejšie.“

Čo by ste mali robiť?

Apple k celej situácii zatiaľ neposkytol oficiálne stanovisko. Na internete sa už stihli objaviť teórie, že ide o zámerný krok spoločnosti, ktorý má zákazníkov donútiť aj naďalej kupovať len oficiálne príslušenstvo.

Nech už je realita akákoľvek, mojím osobným odporúčaním je používať oficiálny Apple kábel na nabíjanie iPhonu 15. Na jednu stranu je fakt, že tým nevyužijete jednu z najväčších výhod nového formátu USB-C, a to zdieľanie jedného kábla pre viacero zariadení. Na druhú stranu si však nemyslím, že pri kúpe smartfónu za vyše 1 000 eur sa neoplatí riskovať trvalé poškodenie batérie v dôsledku prehriatia, aby ste ušetrili 20 eur.

Zdroj: gizmochina.com,

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -