Site icon REWIND.sk

TOP 10 filmov od slávnych režisérov, ktoré boli totálnymi prepadákmi

filmy slavnych reziserov neuspechy

Zdroj: colinmcmahonauthor.com, kindpng.com

Reklama

TOP 10: Filmy slávnych režisérov, ktoré neuspeli

Hovorí sa, že aj majster tesár sa utne. Niekedy sa stane, že aj ostrieľaný tvorca vytvorí dielo, ktoré je absolútnym prešľapom. V tomto TOP 10 zozname nájdete filmy slávnych režisérov, ktoré sú presne tohto dôkazom a po premiére o ne nikto ani len nezakopol.

Nikto nečakal, ako zlé môžu tieto filmy byť. Zabrzdili, či dokonca zastavili kariéru ich tvorcov. Prepadáky sa nevyhli ani takým menám ako sú Roberto Benigni, súrodenci Wachovski či dokonca George Lucas. Kto každý sa však ukáže v tomto zozname, vás určite prekvapí…

Reklama

Jupiter na vzostupe (2015)

Súrodenci (v súčasnosti sestry) Wachovské nám priniesli nezabudnuteľnú sériu Matrix. Dokonca je na obzore jeho štvrtá časť, kde sa vráti pôvodná zostava. Okrem tohto nám priniesli aj veľmi kvalitný Atlas Mrakov a menej známu, ale zato tiež ešte pomerne vydarenú adaptáciu japonskej mangy Speed Racer.

Reklama

Rozporuplných reakcií sa dočkal aj ich Netflix seriál Sense8. Ale všetci sa jednoznačne zhodnú na tom, že ich posledným klincom do rakvy bol film Jupiter na vzostupe. Prehliadka sci-fi klišé s priemernými hereckými výkonmi. Bola tu cítiť snaha vytvoriť epický príbeh, avšak veľmi sa nevydarila.

Že skáčeme z planéty na planétu a vidíme viacero mimozemských rás ešte neznamená, že pocítime rozsah toho sveta. Mila Kunis sa do hlavnej role nehodila, o Tatumovi ani nehovoriac a nezachránil to ani prehrávajúci Eddie Redmayne. Iba v troch prípadoch v živote som ľutoval kúpu lístka do kina – toto je jedným z nich.

Showgirls (1995)

Paul Verhoeven, režisér holandského pôvodu, bol jedným z najžiadanejších filmárov Hollywodu v 80. a na začiatku 90. rokov. Priniesol hity ako RoboCop, Totall Recall a netreba zabúdať ani na Základný inštinkt. Všetko sa pre neho zmenilo vytvorením zmesi s označením „erotická dráma“, Showgirls.

Reklama

Film sa príliš spolieha na sexualitu, nahotu a násilie (vyslúžil si aj prístupnosť od 17 rokov). Tým a jeho na tú dobu prestreleným rozpočtom 45 miliónov si vyslúžil značnú vlnu negatívnej kritiky a film upadal. Áno, v súčastnosti si získal kultový status, pretože by sa dal zaradiť do kategórie „tak zlý, až si ho musíte pozrieť“.

To však nič nemení na fakte, že to na istý čas pochovalo Verhoevenovu kariéru a musel z USA odísť. Vďakabohu, ešte stihol priniesť Hviezdnu pechotu, kvalitné sci-fi ako stvorené pre videoherné adaptácie. V súčasnosti žije naspäť v Európe, kde stále tvorí.

Pinocchio (2002)

Áno, ďalšia z podôb známej drevenej bábky privedenej k životu, tento raz od talianskeho režiséra Roberta Benigniho. Film sám vytvoril, napísal si k nemu scenár a dokonca si aj zahral hlavnú úlohu. Vidieť ale dospelého herca stvárňovať malého chlapca, navyše ešte bábku, je jednoducho desivé. Aj to je dôvod, prečo má film 0 % na RottenTomatoes a získal zlatú malinu.

Reklama

Toto je práve jeden z prípadov, ktorý dal bodku režisérovej kariére. Aj keď sa pokúšal ďalej tvoriť, nikdy nedosiahol svoj niekdajší úspech. Zaujímavé je, že dokonca nanovo vytvoril aj Pinocchia v roku 2019. Jeho kariérny pád je smutný, nakoľko v roku 1997 ovládal odovzdávanie Oscarov svojou krásnou a precítenou vojnovou drámou Život je krásny.

Apokalypsa (2006)

Film s originálnym názvom Southland Tales sa snažil o úspešnú kombináciu komédie, thrilleru a drámy v štýle Pulp Fiction. Spája v sebe viacero najprv nesúvisiacich príbehov, ktoré spolu ale zapadnú. Je jasným dôkazom, že nie vždy sa to podarí, ak nie je nápad dostatočne dobrý. Do toho sa snažil pridať ešte apokalypsu, akciu a sci-fi prvky…

Prepadák je o to smutnejší, pretože ho vytvoril filmár Richard Kelly. Už predtým vytvoril film Domino v roku 2005, ktorý síce nebol zlý, ale režisér bol kritizovaný, že nedosiahol svoj predošlý úspech. Ten bol zabezpečený jeho najznámejším dielom Donnie Darko, ku ktorému sa vždy radi vracajú fanúšikovia psychologických filmov, drám aj sci-fi.

Reklama

Gigli/Láska s rizikom(2003)

Martin Brest bol známy ako režisér, ktorý vytváral hit za hitom počas takmer dvoch dekád. Počnúc Policajtom z Beverly Hills, cez Polnočný beh alebo Vôňu ženy, až po Zoznámte sa, Joe Black, všetky jeho filmy boli vynikajúco prijaté. V roku 2003 sa ale snažil o stvorenie romantickej komédie s rozpočtom 75,6 milióna.

Do hlavných rolí si zobral Jennifer Lopez a Bena Afflecka. Ich kariéry sa dokázali po tomto počine pozviechať, režisérova však už nie. Táto filmová katastrofa (ktorá „zarobila“ celkovo 7 milónov) dostala 6 Zlatých malín a bola označená za najhorší film odkedy sa tieto anticeny začali rozdávať. A pre zaujímavosť – obsahuje najhoršiu „predsexuálnu“ hlášku všetkých čias. Jennifer láka Bena do postele slovami „Je čas na moriaka!“

Batman & Robin (1997)

Nebudeme si klamať, čakali ste, kedy to uvidíte na tomto zozname. Kde v tomto prípade začať? Clooneyho batmanovské bradavky, Schwarzeneggerove (Mr. Freeze) lacné hlášky alebo Robin na kolieskových korčuliach. Scény ako vystrihnuté z Batmana zo 60. rokov. Komiksové adaptácie neboli vždy kvalitné, táto sa ale považuje za jednu z najhorších.

Reklama

Pre Batmana to bola stopka a nepokračovalo sa ďalej v plánovaných scenároch, pre režiséra Joela Schumachera tiež. Už jeho Batman navždy nebol žiadnou výhrou, to ľudia ale ešte nevedeli, čo ich čaká. O to väčšia rana od tvorcu, ktorý nám priniesol hity ako Voľný pád či Nebezpečný klient.

Miami Vice (2006)

Jeden z mála prípadov, keď film, o ktorom sa hovorí v negatívnom svetle, nie je až tak nekvalitným a vôbec nie prepadákom. Túto adaptáciu s Colinom Farellom Jamie Foxxom mnohí považujú za oveľa vydarenejšiu ako seriál, z ktorého vychádzala. Avšak reč je tu o samotnom režisérovi Michaelovi Mannovi.

Aj napriek úspechu filmu mu bolo vyčítané, že nedosiahol kvalít svojich predošlých diel. A tie sú skutočnými skvostami – Insider, Ali, Letec či Collateral. Jednoducho jedna trefa do čierneho za druhou. Takže aj keď natočil nadpriemerný snímok, nedosiahol svojho úspechu, lebo nebol rovnako dobrý ako predošlé. No, vyhovieť ľudom…

Reklama

Dáma vo vode (2006)

Kariéra M. Night Shyamalana je ako horská dráha. Priniesol hity s obrovskými zvratmi  ako Šiesty zmysel či Vyvolený, potom ale u neho nastal úpadok. Áno, stvoril horšie filmy (Posledný vládca vetra alebo Po zániku Zeme), jeho zostup ale začal práve Dámou vo vode.

Kritici ho nazvali sebestredným a pretiahnutým dielom a myslím, že s nimi môžeme súhlasiť. Dokonca bol viacerými označený aj ako filmová katastrofa. Režisér odvtedy tvoril nekvalitné snímky (za zmienku stojí aj Udalosť), ktoré však konečne začal prekonávať svojimi najnovšími dielami Rozpoltený a Glass. Dúfame, že tým opäť nakopol svoju kariéru.

Hviezdne vojny: Epizóda I – Fantómová hrozba

Filmy slávnych režisérov, ktoré boli vážnymi prešľapmi, neobídu ani takú legendu, akou je George Lucas. Prequelovú trilógiu Star Wars nenaštartoval práve najlepšie. Fanúšikmi aj kritikmi mu bolo vyčítaných viacero krokov, či už viac politiky alebo prinesenie otravnej postavy Jar Jar Binksa.

Reklama

Film neodrážal plný potenciál Lucasovej geniálnej práce, z čoho sa, ale vďakabohu poučil. Nasledujúce časti trilógie mali väčšiu kvalitu aj úspech. Aj keď vyjadrenia kritikov neboli úctivé ši lichotivé, je pravdou, že film zarobil takmer trojnásobok svojho rozpočtu, nakoľko na neho čakalo množstvo nadšených fanúšikov.

Freaks (1932)

A na záver jedna lahôdka staršieho dáta. Opäť nejde o nekvalitný snímok, ale práve naopak. Obludy majú už kultový status, z ktorého čerpajú aj viaceré smery popkultúry (napríklad aj jedna zo sérií American Horror Story), či dokonca hudobné hviezdy (The Ramones znova spopularizovali hlášku „gabba gabba hey„).

Avšak na rok 1932 bolo dielo o cirkusových obludách silným sústom. Vyvolalo obrovskú vlnu kontroverzie a ľudia sa búrili proti jeho premietaniu, lebo vraj odpadávali v kinách. Štúdio MGM (ktoré ho prinieslo ako jeden zo svojich prvých ozvučených filmov) to takmer položilo. Režisér Tod Browning (ktorý priniesol o rok skôr jedno z najlepších spracovaní Draculu doteraz) musel presviedčať štúdia nasledujúce tri roky, aby mohol ďalej natáčať.

Reklama

Videli ste tieto filmy slávnych režisérov, ktoré boli prepadákmi? Ktorý z nich považujete za najhorší krok vedľa? Dajte nám vedieť v komentároch.

Zdroj: watchmojo.com

Exit mobile version