Site icon REWIND.sk

Vydesia vás viac ako horory. Toto sú tie najlepšie psycho-trilery na svete

Zdroj: TMDB

Reklama

Kvalitných psychologických filmov je na svete veľmi málo. Vďaka ich tvorbe sa preslávili režiséri ako Jordan Peele, David Fincher, David Lynch či Alfred Hitchcock. Každý z týchto pánov natočil pár brilantných filmových diel, na ktoré dodnes spomíname. Ktorý z ich filmov je však najlepší, najdrsnejší a najnapínavejší? Dnes vám to ukážeme, pretože toto sú tie najlepšie psycho-trilery na svete.

Najlepšie psycho-trilery na svete

7. Barbarian (Barbar) – 2022

Zdroj: TMDB

Toto je relatívna novinka. O vznik tohto filmu sa postaral režisér a scenárista Zach Cregger a odviedol skvelú prácu. Dej sa začína tým, že mladá žena prichádza do Detroitu kvôli pohovoru. Má objednané ubytovanie, avšak keď tam dorazí, zistí, že už tam istý muž býva. Napokon, keďže jej prakticky nič iné nezostáva, príjme ponuku dotyčného muža, aby na danom mieste zostala. Čoskoro však zistí, že sa bude báť iného neželaného hosťa.

Reklama

Film Barbar prekvapil hlavne svojou originalitou a skvelými hereckými výkonmi. Výborne sa predviedli herci, ako sú Bill Skarsgård (To) či Justin Long (Stiahni ma do pekla). Takisto veľmi dobrý výkon predviedla aj herečka Georgina Campbell v hlavnej úlohe.

Reklama

6. Mullholland Drive – 2001

Zdroj: TMDB

David Lynch je jedným z najznámejších režisérov. Jeho filmy však nie sú pre každého. Nie každý im totiž rozumie. Podobne to je aj v prípade filmu Mullholand Drive s Naomi Watts v hlavnej úlohe. Vo filme sledujeme sled udalostí okolo dvoch žien. Jedna z nich sa túži stať herečkou, tá druhá je po autonehode a netuší, o čo vlastne ide. V skutočnosti je to však úplne inak a divák v priebehu sledovania zisťuje, že to, čo doposiaľ videl, je len čistý výmysel devastačne chorej mysle.

Práve vďaka tomuto filmu sa preslávila dnes už jedna z najznámejších herečiek Naomi Watts. Tá chápala, čím si prešla jej postava, pretože ona sama kedysi prišla z Austrálie do Los Angeles, aby sa stala herečkou. Jej výkon bol skutočne impozantný. Určite preto patrí medzi hercov, ktorí sa prakticky z ničoho vypracovali na hviezdy. Vďaka Mullholand Drive si neskôr zahrala vo filmoch ako sú Kruh (2002) či King Kong (2005).

Svoje uznanie ale získal aj David Lynch, ktorému akadémiu udelila nominácia na Oscara za réžiu.

Reklama

5. Prisoners (Unesené) – 2013

Zdroj: TMDB

Dennis Villeneuve dnes patrí medzi najznámejších režisérov. Známe sú hlavne jeho komerčné hity, akčný film Sicario (2015) a epický fantasy príbeh Duna (2021). Ešte niekoľko rokov predtým však natočil nenápadne vyzerajúci, ale pritom fantastický triler Unesené. V ňom si hlavne úlohy zahrali Hugh Jackman a Jake Gyllenhaal.

Dej sa začína únosom dvoch malých dievčat, ktorý vyšetruje ambiciózny detektív v podobe Jakea Gyllenhaala. Otec jedného z unesených dievčat, ktorého stvárnil Jackman, však neponecháva nič náhode a sám riadi svoje vlastne vyšetrovanie. Neštíti sa pritom mučiť svojich podozrivých, čím sa dostáva na pokrútenú cestu spravodlivosti.

Ako jeden z mála filmov o únosoch sa tento film opiera o postavu otca, ktorý sa v zúfalej situácii mení na bezohľadného násilníka, ktorého čaká veľmi škaredý koniec. Celkovo má film extrémne ponurú atmosféru, plnú sychravého počasia a, samozrejme, skvelých výkonoch od oboch slávnych hercov.

Reklama

4. Get Out (Uteč) – 2017

Zdroj: TMDB

Určite aj tento skvost patrí medzi tie najlepšie psycho-trilery na svete. Režisér Jordan Peele bol vždy skôr známy ako herec (aj vďaka memes), avšak po tomto filme už ho každý vnímal ako úžasného režiséra. Dej filmu Get Out alebo Uteč je o zmiešanom mladom páre. Rose (Allison Williams) je biela ako stena a Chris je zase afro-američan. V súčasnej dobe by to nemalo byť nič zvláštne, avšak, skutočne, to tak je? Skutočne sa už v tejto civilizovanej spoločnosti nikto nedotýka témy rasizmu? Cestou na ranč Roseiných rodičov sa na to chudák Chris spolieha. Pravda je však taká, že ho tam čaká niečo neúprosné, drastické a deštruktívne.

Film Get Out sa pozrel na tému rasizmu takým spôsobom, že to ohúrilo aj Akademikov. Tí mu udelili Oscara za scenár a pridali aj ďalšie tri nominácie. Jednu z nich si svojím bezchybným výkonom zaslúžil aj herec Daniel Kaluuya. Get Out taktiež zaujal svojím skvelým marketingom, s rozpočtom 4,5 milióna dolárov sa tvorcom od spoločnosti Blumhouse podarilo zarobiť 197 miliónov dolárov.

3. The Silence of the Lambs (Mlčanie jahniat) – 1991

Zdroj: TMDB

Toto je zrejme ten najslávnejší triler všetkých čias. A tento status má rozhodne právom. Film sa zameriava na vraha zvaného Buffalo Bill, ktorý svoje obete sťahuje z kože. Nie však kompletne. Vždy si vezme jeden kúsok kože, ako by mu chýbal do jeho skladačky. S týmto takmer neriešiteľným prípadom má agentke Clarice Starlingovej pomôcť bývalý psychiater Hannibal Lecter, prezývaný tiež Hannibal-Kanibal.

Reklama

Toto meno dostal, pretože mu raz „preskočilo v hlave“ a začal pojedať svojich pacientov. Jedným z nich bol aj Buffalo Bill, ktorého Lecter liečil, ešte kým sa on sám nestal bláznom. Agentka Starlingová sa musí s touto obludou stretávať v maximálne stráženej väznici, aby od neho získala odpovede o Buffalo Billovi. Každé ich stretnutie je nesmierne vypäté, ale zároveň príťažlivo agresívne. Lecter je totiž majstrom manipulácie a zdá sa, že agentka Starlingová je presne tam, kde ju šialený vrah chcel dostať.

V roku 1991 sa bestseller autora Thomasa Harrisa snažil čo najlepšie sfilmovať dnes už zosnulý režisér Jonathan Demme. Tomu sa podarilo vytvoriť atmosféru, ktorú už v ďalších pokračovaniach nedokázali napodobniť režiséri Ridley Scott a Brett Ratner. Film bol skvostom aj na udeľovaní Oscarov. Tvorcom sa podarilo získať zlatú sošku v 5 hlavných kategóriách a prestížnu cenu si odniesli ako úžasná Jodie Foster, tak aj fenomenálny Anthony Hopkins.

2. Se7en (Sedem) – 1995

Zdroj: TMDB

Na druhom mieste je film, ktorý rozhodne patrí medzi tie najlepšie psycho-trilery na svete. Najslávnejším filmom režiséra Davida Finchera (Stratené dievča) je práve tento triler s hereckými esami Morganom Freemanom a Bradom Pittom v hlavných úlohách.

Reklama

Detektívovi Williamovi Somersetovi zostáva už len pár dní do dôchodku. Najradšej by ich prežil v maximálnom možnom pokoji, lenže niekto s tým ma problém. Začínajú sa objavovať bizarné vraždy a na miestach činu sa objavujú slová ako „pýcha“ či „obžerstvo“. Zdá sa, že to má kresťanský podtón. Po vyriešení tohto prípadu túži mladý detektív David Mills, ktorý chce chytiť nepolapiteľného vraha zvaného John Doe. Všetko nasvedčuje tomu, že tento psychopat vraždí svoje obete podľa siedmich smrteľných hriechov a zdá sa, že mu nič nezabráni v tom, aby svoje zvrhlé dielo dokončil.

Brilantný scenár Andrew Kevina Walkera dokázal David Fincher priviesť do dokonalosti. Vytvoril tak ponurú atmosféru, že dokázala konkurovať aj spomínanému Mlčaniu jahniat. Skvelými výkonmi to podtrhli aj spomínaní Freeman a Pitt, ktorých ale brutálnym spôsobom doplnil úžasný Kevin Spacey v úlohe psychotického vraha. Nepochopiteľne tento kultový triler získal len jednu nomináciu na Oscara a aj to za Najlepší strih.

1. Shutter Island (Prekliaty ostrov) – 2010

Zdroj: TMDB

Tak a máme tu číslo jedna. Tým sa stal film Prekliaty ostrov, v ktorom si hlavnú úlohu zahral Leonardo DiCaprio, ktorému skvelo sekundoval Mark Ruffalo. Dvaja detektívi sa trajektom plavia na takzvaný Prekliaty ostrov. V ňom je totiž postavená psychiatrická liečebňa pre tých najnebezpečnejších a maximálne nepríčetných väzňov. Jedna „pacientka“ však z tohto zariadenia utiekla a práve to budú vyšetrovať agenti FBI Edward Teddy Daniels a Chuck Aule. Ako sa mohla z ostrova dostať, ak ho dookola obklopuje oceán? Alebo žeby bolo už dávno po nej?

Reklama

Okrem toho sa v tejto nemocnici skrýva aj Andrew Laeddis, ktorý kedysi podpálil Teddyho dom a tým zabil aj jeho manželku. Alebo žeby to bolo všetko inak?

Prekliaty ostrov je extrémne temný a nepríjemný film, ktorý svojou záverečnou pointou pripomína majstrovské dielo M. Night Shyamalana Šiesty zmysel (1999). Brilantné výkony podávajú ako DiCaprio, tak aj Ruffalo, ku ktorým sa pridal aj uznávaný Ben Kingsley (Iron Man 3). Najväčšiu chválu si však zaslúži režisér Martin Scorsese (Vlk z Wall Street), ktorý z danej témy a knižnej predlohy Dennisa Lehaneho (Gone baby) vyťažil maximum.

Toto sú podľa nás tie najlepšie psycho-trilery na svete. Ktorý temný príbeh tu podľa vás chýba?

Reklama

Zdroj: csfd.sk

Exit mobile version