Toto sú tie najhoršie filmové pokračovania v histórii kinematografie!

Nenechajte si ujsť

Ondrej Surmai
Ondrej Surmai
May the Dark Side be with you, Anakin!

Natočiť dobré pokračovanie, to je skutočne umenie. Svoje by o tom vedel povedať kráľ druhých dielov James Cameron (Terminátor 2: Deň zúčtovania, Avatar: Cesta vody). Väčšinou si však tvorcovia nevedia poradiť s tým, aby aj pokračovanie malo rovnakú kvalitu ako jeho predchodca. Preto vám dnes ukážeme tie najhoršie filmové pokračovania, ktoré zrejme nikdy nemali vzniknúť.

Najhoršie filmové pokračovania v histórii

1. Matrix: Reloaded a Revolutions (2003)

najhoršie filmové pokračovania
Zdroj: myvue.com, mubi..com, csfd.sk

Matrix (1999) patrí medzi vôbec najznámejšie filmy všetkých čias. Dodnes ho fanúšikovia považujú za ikonu akčného žánru. To sa však nedá povedať o dvoch ďalších pokračovaniach tejto série. V nich už diváci nevideli tú originalitu a dravosť, ktoré sršali z prvého dielu.

Podľa režiséra Quentina Tarantina, filmy Matrix: Reloaded a Revolutions prakticky zničili všetku tú mytológiu, ktorú tak precízne budoval prvý diel. A k týmto dvom takpovediac nie príliš vydareným kúskom sa pridáva aj v podstate neúspešný brak s názvom Matrix: Resurrections (2021). Napriek účasti Keanu Reevesa a Carrie-Anne Moss to bol pre divákov aj kritikov neskutočný prepadák.

2. Nebezpečná rýchlosť 2: Zásah (1997)

najhoršie filmové pokračovania
Zdroj: imdb.com, tvonic.apkpure.com/

Film Nebezpečná rýchlosť (1994) taktiež patrí medzi tie najznámejšie akčné filmy. Aj v tomto trháku hrá hlavnú rolu Keanu Reeves, ktorý chce za pomoci Sandry Bullock ochrániť ľudí v autobuse. Pod ním je totiž bomba, ktorá môže kedykoľvek vybuchnúť.

Precízne vystavaný príbeh, skvelý záporák a chémia medzi Reevesom a Bullockovou divákov ohromili. Druhé pokračovanie už také šťastie nemalo. Predstaviteľovi hlavnej postavy sa scenár nepáčil a preto od tohto projektu radšej odstúpil. Tvorcovia tentokrát vymenili autobus za jachtu a na divákov to nefungovalo. A to aj napriek tomu, že sa Sandra Bullock snažila, ako len mohla.

3. Miss špeciálny agent 2: Krásna a nebezpečná (2005)

najhoršie filmové pokračovania
Zdroj: hollywoodlife.com, nathanzoebl.com

Vo filme Miss špeciálny agent (2000) si Sandra Bullock zahrala agentu FBI Grace Hartovú, ktorá sa v prestrojení za modelku vydá na súťaž Miss USA, aby mohla zabrániť teroristickému útoku. Znie to šialene, ale celkovo pôsobí táto komédia veľmi zábavne a nenútene. Navyše Sandre Bullock to v tomto filme naozaj pristane.

Lenže to, čo bolo v tomto filme nenútené a originálne, bolo v druhom pokračovaní neskutočne silené. Film vznikol len preto, aby si tvorcovia ešte niečo zarobili, ale takpovediac bez žiadneho účelu. Väčšina kritikov označila tento film za odpad.

4. Mulan 2 (2004)

Mulan
Zdroj: imdb.com, telegraph.co.uk

Mulan (1998) patrí medzi najuznávanejšie animované filmy od Disney. Príbeh o mladej žene, ktorá sa prezlečie za chlapa, aby mohla vstúpiť do armády namiesto svojho chorého otca, divákov uchvátil. To sa už ale nedá povedať o pokračovaní, ktoré divákov prinajmenšom zmiatlo.

Mulan je v tomto príbehu skôr záporákom, čo fanúšikovia populárnej „disneyovky“ skrátka nechápali. Dej bol príliš zamotaný a skrátka väčšinu divákov či kritikov vôbec nepotešil.

5. Exorcista 2 (1997)

Exorcista
Zdroj: alternateending.com, tcm.com

Exorcista (1973) režiséra Williama Friedkina patrí medzi najuznávanejšie horory všetkých čias. Takže pokračovanie v réžii Johna Boormana malo čo robiť, aby sa priblížilo k tejto kvalite. A samozrejme, že to nevyšlo.

S odstupom času diváci označili pokračovanie tohto kultového hororu za jeden z najhorších filmov na svete. Chýba tomu precízny dej, dobré postavy a takisto strach, ktorý z prvého dielu vytvoril dokonalý hororový zážitok. Jediným plusom tohto filmu je snáď len hudba legendárneho skladateľa Ennia Morriconeho.

6. Maska jr. (2005)

Maska
Zdroj: variety.com, tvguide.com

Jim Carrey sa preslávil prevažne vďaka kultovej fantasy komédii Maska (1994). V tomto úspešnom filme predviedol jeden zo svojich najlepších výkonov, a to ako plachý zamestnanec banky Stanley Ipkiss, ktorý raz nájde legendárnu masku. Vďaka nej získa schopnosti, o ktorých ani nesníval.

Pokračovanie utrpelo hlavne neúčasťou slávneho herca, pričom tvorcovia zistili, že práve jeho úžasný výkon bol koreňom úspechu prvého dielu. Každopádne je Maska jr.(2005) v podstate jeden z najhorších filmov všetkých čias, ktorému sa rozhodne treba vyhnúť, a to hlavne ak ste fanúšikom pôvodnej prvej časti.

7. 96 hodín: Odplata (2012)

96 hodín
Zdroj: insider.com, rogerebert.com

V roku 2008 vytvorili kultový scenárista Luc Besson (Taxi) a režisér Piere Morrel (Okrsok 13) jeden z najpôsobivejších akčných filmov všetkých čias. V ňom si hlavnú rolu zahral Liam Neeson, ktorý sa všemožne snažil zachrániť svoju dcéru z rúk albánskej mafie. Perfektný scenár, skvelé obsadenie a výborná réžia z tohto filmu vytvorili kult, ktorý sa tešil aj veľkej diváckej úspešnosti. Vďaka tomu vznikol aj druhý diel, ktorý však ani zďaleka nedosahuje úroveň svojho predchodcu.

Divákov sklamalo hlavne to, že Besson neprišiel s ničím novým, len opakoval overený koncept prvej časti, vymenil lokácie a pridal pár ďalších zlosynov, ktorých mohol Neeson poprehadzovať cez rameno. Rovnako dopadla aj tretia časť série, ktorá už bola skôr na smiech. Sám Neeson povedal, že ak by aj v tomto príbehu niekoho uniesli, určite by do tretieho pokračovania nešiel.

Toto sú tie najhoršie filmové pokračovania, ktoré sklamali ako divákov tak kritikov. Ktorý druhý či tretí diel úspešných filmov tu podľa vás chýba?

Zdroj: collider.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -