Prvé dojmy zo seriálu WandaVision – Ako na nás zatiaľ pôsobí unikátny sitkom z dielne štúdia Marvel?

Nenechajte si ujsť

Róbert Herda
Róbert Herda
Ahoj, ako si si už mohol prečítať, volám sa Róbert. Videohrám, knihám a hlavne kinematografii ako médiám, ktoré sú určené na rozprávanie príbehov, sa venujem už nejakú tú dekádu (ak si dobre pamätám, tak vlastne od dôb, čo som začal registrovať okolie). Najmä preto sa snažím všetko, čo z týchto oblastí prichádza skúmať a nezriedka analyzovať. Momentálne pracujem aj na vlastnej tvorbe a popritom sprostredkúvam čitateľom rôzne novinky, dojmy a recenzie z týchto oblastí.

Najčítanejšie za 7 dní

Marvel je späť…

Štúdio Marvel (pod taktovkou korporácie Disney) pomaly, no isto štartuje novú filmovú fázu, ktorú bude najbližších niekoľko rokov rozširovať. Plánov a podrobných rozpisov sme sa dočkali už dávnejšie, takže nebolo veľmi prekvapujúce, že ďalší gigantický ošiaľ odštartuje práve seriál WandaVision (hoci za normálnych okolností by sme už dávno videli sólovku Black Widow).

Každopádne, na rozdiel od iných projektov spadajúcich pod kolosálne filmové a očividne už aj seriálové univerzum, dnes preberaný počin sa vybral trochu inou cestou. Už z ukážok bolo zrejmé, že na tradičné aspekty, ktoré si spájame s mocnými hrdinami, môžeme zabudnúť (minimálne teda v prvej polovici seriálu, nakoľko záverečné vyústenie je stále vo hviezdach).

WandaVision mala byť od počiatku v prvom rade poctou rôznym éram televíznej komédie, v ktorej niet priestoru pre obrovské akčné scény alebo záchranné momenty. Každopádne, funguje takýto riskantný experiment a majú filmoví hrdinovia čo ponúknuť aj mimo svojho takpovediac domáceho žánru? To jest otázka, na ktorú v najbližších mesiacoch budeme postupne nachádzať odpoveď.

WandaVision prvé dojmy - MCU
Zdroj: marvelcinematicuniverse

Prvé dojmy z nového seriálu WandaVision

Síce sa to nemusí zdať, no i tak ide o veľkú udalosť, nakoľko sa po roku absencie Marvel vracia späť medzi živých. Prestávka síce nebola dobrovoľná a jej okolnosti musia byť každému zrejmé, aj tak však ide o prvý projekt novej fázy, ktorý môžeme vidieť, analyzovať, a ktorý bude súvisieť s nadchádzajúcimi udalosťami.

Najmä preto si ho mnohí z našej redakcie nemohli nechať ujsť a do prvých dvoch zverejnených epizód sa pustili ihneď v deň ich vydania, ktorý mimochodom pripadol na 15. januára 2021. Názory sú, pochopiteľne, rôznorodé a každý z nás vníma svojský dvojdielny pilot odlišne a preto vám prinášame prvé redakčné dojmy zo seriálovej prvotiny nového MCU, ktorá nesie názov WandaVision.

Adam Martiš

Vidieť a počuť úvodnú animáciu Marvel Studios po viac ako roku a pol bolo magické. Rovnako magické ako prvé dve epizódy WandaVision, ktorým sa podarilo naplniť moje už tak vysoké očakávania. V prvom rade bolo funkčným nápadom vydať naraz dve časti, pretože pilotná osamote by od sledovania mohla odradiť väčšie spektrum divákov.

Na bežného konzumenta alá víkendového kinodiváka tu totiž zaútočí hneď niekoľko nových faktorov. Čiernobiely vizuál vo štvorcovom formáte či neprítomnosť klasickej šablóny Marvel veľkofilmov niekoho určite dokázali zaskočiť. Veľmi pomalý rozbeh seriálu zapríčinil, že by pilotná epizóda sama o sebe nemusela fungovať tak skvele.

Úvodné epizódy sú očividným ľúbostným listom pre klasické americké sitkomy ako Očarovaný alebo I Love Lucy. Stále nám ostáva sedem častí, počas ktorých sa dostaneme od pôvodného Zlatého veku televízie až po sitkomy zo začiatku 21. storočia. A spolu s nimi sa okrem farebnosti bude meniť aj produkčná kvalita a vizuálne efekty, ktoré majú napodobňovať dané éry.

wandavision prvé dojmy
Zdroj: popsugar.co.uk

Danú dobu odráža aj spôsob písania scenáru, ktorý sa na prvý pohľad môže zdať ako plytký ale vtipný. Primitívne sitkomové frky ale z času na čas preruší temná vsuvka reálneho sveta, ktorá sa pokúša preniknúť do sveta vymysleného Wandou. V týchto bodoch dostáva seriál váhu a pravdepodobne sa s každou ďalšou časťou môžeme tešiť na stále viac podobných momentov.

Až vtedy si človek uvedomí, že sa nakoniec môže jednať o zatiaľ najtemnejší projekt z produkcie Marvel Studios. Zároveň mu prináleží určitá dôležitosť, keďže bude priamo napojený na film Doctor Strange in the Multiverse of Madness. Predsa len je príbeh inšpirovaný komiksovou sériou, v ktorej Wanda trpí absolútnym psychickým zrútením formujúcim realitu.

Za mňa teda veľký palec hore. Jediné mínus patrí krátkej polhodinovej dĺžke epizód, no aj tá sa snaží podobať tej v sitkomoch. Nakoniec mi nedá nespomenúť úžasnú chémiu medzi ústrednou dvojicou, Olsenovej a Bettanymu to spolu jednoducho sekne. Konečne sa pozeráme na originálnejšiu tvorbu od Marvelu, ktorá nie je iba recykláciou klasickej superhrdinskej šablóny.

wandavision
Zdroj: nbcnews.com

Ondrej Kačkoš

WandaVision je podľa mňa zatiaľ zaujímavý projekt, odlišný oproti zvyšným marvelovkám. Prvé dve epizódy na mňa pôsobili trochu nudne, pretože tam nebola akcia a išlo v podstate o romantický sitkom. Avšak boli tam scény, ktoré ma pobavili svojou originálnosťou a tiež sa mi páčili scény, ktoré nám ukazovali, že idylický život zjavne nie je reálny. Sitkomové spracovanie je ale fajn, spojenie starého a nového tu ide dokopy. Herci svoje úlohy hrajú bravúrne. Seriál sa mi zatiaľ páči a som zvedavý na to, čo nám v najbližších mesiacoch prinesú ďalšie epizódy.

Erik Košťany

Najzásadnejšia otázka, ktorú som si po dopozeraní WandaVision pokladal bola, prečo nás Marvel tak hrozne trápi a priniesol nám iba tak krátke epizódy. Zasadenie ako z tradičných sitkomov je niečo absolútne nové, originálne, veselé, hravé a poteší to fanúšikov.

Samozrejme, sme zvyknutí, že Marvel prináša do svojich projektov dostatok komédie, toto bol úplne nový level. Absolútne som cítil atmosféru situačných komédií tých rokov. Zrazu však spravili presne to, čo sme očakávali. Začali do toho vkladať veci, ktoré nás donútia zamyslieť sa a začnú nám zamotávať hlavu (komunikácia s Wandou, agent SWORDU, neočakávaný príchod farby a podobne).

Akcie sme sa zatiaľ nedočkali nejakej výraznej, ale vôbec to v tomto prípade nevadilo, dokázalo to baviť a prinútiť ma, aby som neodtrhol oči od obrazovky. Oceňujem krásne easter eggy počas „reklám“, ktoré vsúvajú akože medzi epizódu (toaster od Starka, hodinky Strücker). Už pri druhej časti začína hlava pracovať na plné obrátky a človek si hľadá vlastné vysvetlenia, riešenia a hypotézy.

Hodinky Strucker
Zdroj: screenrant.com

Netvrdím, že nutne by museli byť zlé, ale aj tak mám pocit, že dosť z nich bude ďaleko od pravdy a autori nás dostatočne prekvapia. Samotná myšlienka vlastnej Wandinej reality, ktorú si vytvorila, je zaujímavá. Bolo naznačené, že to bude zrejme kvôli tomu, že sa nevie vyrovnať so stratou Visiona. Súčasne to vyzerá tak, že v tom bude aj niečo iné. Preto je asi niekde zatvorená a snažia sa ju privolať späť, prípadne ju prebudiť.

A tu sa vynárajú ďalšie otázky. Čo sa deje? Kto jej to spravil? Kto za to môže? Ťažko povedať, či sa dej rozbehne poriadne už teraz (ale dávalo by to zmysel vzhľadom na veľký cliffhanger z konca druhej časti) alebo až tak okolo štvrtej či piatej epizódy. V každom prípade odviedli tvorcovia veľmi dobrú prácu a na to najlepšie nás s najväčšou pravdepodobnosťou ešte len nechávajú čakať.

organizácia SWORD
Zdroj: screenrant.com

Róbert Herda

Tak a je to tu. Marvel sa k nám opätovne vrátil a musím sa priznať, že už od samotného začiatku som si nebol tak úplne istý, čo od tohto konkrétneho projektu čakať. I napriek určitému strachu, že nie som cieľovou kategóriou WandaVision, prvé dojmy som si napísať chcel. Koniec koncov, MCU mám relatívne rád, aj keď som mu nikdy úplne neprepadol. To je aj dôvod prečo ma predstava desiatok a desiatok seriálov i filmov skôr desí než by vo mne vzbudzovala nadšenie.

Tak či onak, sitkomová novinka je po formálnej stránke výborná. Vizuálne spracovanie pripomína žánrové klasiky, zvuková stránka taktiež pôsobí autenticky a nie celkom moderne, pričom do toho všetkého vstupuje i infantilné hudobné podkreslenie. Keďže obľubujem dobovú kinematografiu, ide pre mňa o jasný zásah do čierno-bieleho.

V mojom prípade je ale problémom obsah, ktorý, minimálne v príležitostne ubíjajúcom pilote, pôsobí riedko. Z moderných televíznych komédií ako Priatelia alebo Ako som spoznal vašu mamu sme zvyknutí na svižné tempo humoru a úderné narážky, ktoré fungujú vďaka dobre napísaným postavám. WandaVision sa zatiaľ snaží zavďačiť televíznym klasikám, v ktorých boli žánrové pravidlá predsa len trochu iné. Respektíve, diváci a filmári si predstavovali komédiu trochu inak než je dnes štandardom.

wandavision prvé dojmy 3
Zdroj: cbr.com

Ústredné charaktery nie sú príliš výrazné a nesekundujú im ani žiadne extravagantné karikatúry, ktoré by stáli za zapamätanie. Úprimne, ak by nešlo o dobre známe postavičky z komiksového univerza, len ťažko by som si na hlavné duo spomenul. Je to milé a srdečné? To nepochybne. Stačí mi to ale v dobe zmienených seriálov, ktoré na humornú strunu brnkajú častejšie a efektívnejšie? Rozhodne nie.

Prvé dva diely sú prijemné retro, ktoré oceňujem najmä vďaka filmovej stránke (podobne ako snímku Mank), nakoľko audiovizuálne spracovane bravúrne evokuje konkrétnu éru. Aj fiktívne reklamy medzi epizódami fungujú a potešia fanúšikov.

Druhá časť dokonca prišla s výborným nápadom, ktorý autori i herci náležite využili, avšak aj napriek tomu som z kresla takpovediac nespadol. Temnejšie prepojenia sú zatiaľ chabé a nič viac nám seriálový úvod momentálne neponúkol. Že moje prvé dojmy z WandaVision pôsobia príliš negatívne?

Môže sa to tak javiť, avšak osobne seriál nezavrhujem. Aktuálne ho vnímam ako mierne nadpriemernú záležitosť, ktorá má potenciál a najmä s pribúdajúcimi epizódami by mohla vyniknúť. Či sa tak stane a či tvorcovia využijú možnosti neskorších komediálnych ér je iba vo hviezdach. Ja každopádne dúfam, že k tomu dôjde a taktiež verím v to, že jednotlivé náznaky zla sa nakoniec spoja vo funkčné finále, ktoré bude adekvátnou bodkou za experimentálnym seriálom.

wandavision 2
Zdroj: screenrant.com

Čo nás ešte čaká?

Najbližšie dva mesiace sa máme každý piatok dočkať novej epizódy, ktorá bude pravdepodobne rozširovať nastolenú zápletku a posunie sa v komediálnych érach dopredu (ktovie, možno naozaj dôjde aj na spomínaných Priateľov a ďalšie moderné televízne sitkomy).

Už v samotných zárodkoch je však vidieť, že tvorcovia pracujú s určitým konceptom a nechávajú priestor pre početné hypotézy, ktoré si fanúšikovia horlivo a s nadšením vytvárajú.

V prípade, že vás zaujímajú rôzne odkazy a potenciálne vyústenia tohto príbehu, odporúčame vám náš článok, ktorý sa seriálovým „veľkonočným vajíčkam“ podrobne venujeme.

To boli naše prvé dojmy z komediálneho MCU seriálu menom WandaVision. Ako na vás zatiaľ pôsobí táto novinka? Už ste ju videli alebo sa na jej prezretie ešte len chystáte? Určite nám dajte vedieť v dostupnej komentárovej sekcii.  

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -