10 najobľúbenejších spisovateľov a ich 10 zaujímavých faktov, ktoré ste (určite) nevedeli!

Nenechajte si ujsť

Ondrej Surmai
Ondrej Surmai
May the Dark Side be with you, Anakin!

Kde by bol svet kinematografie bez šikovných spisovateľov, že? Viackrát sme vyhlásili, že tie najlepšie filmy vznikli podľa skvelých kníh a za tým si stojíme. Preto vám prinášame 10 zaujímavých faktov, ohľadom známych spisovateľov, ktorým sa čiastočne podarilo zmeniť svet kinematografie. 

Stephen King / To

Režisér Andy Muschietti napísal Stephenovi Kingovi správu, v ktorej ho žiadal o odpustenie za všetky zmeny, ktoré neboli v predlohe. King mu odpísal, že sú všetky zmeny schválené a že sa mu páčia.

Zdroj: static.iris.net

Mario Puzo / Krstný Otec

Mario Puzo si počas písania románu predstavoval Marlona Branda ako jediného herca, ktorý by v prípade sfilmovania dokázal zahrať hlavnú postavu Dona Vita. Po vydaní románu mu sám napísal list.

Zdroj: cde.publimetro.e3.pe

C. S. Lewis / Narnia

C. S. Lewis, ktorý napísal knihu Narnia, bol blízkym priateľom autora ságy Pán prsteňov J.R.R. Tolkiena.

Zdroj: brickshow.com

Sir Athur Conan Doyle / Sherlock Holmes

Sir Arthur Conan Doyle, tvorca postavy Sherlocka Holmesa, je vzdialeným bratrancom Benedicta Cumberbatcha (seriálový predstaviteľ Sherlocka).

Zdroj: s3.cashify.in

F. Scott Fitzgerald / Podivúhodný prípad Benjamina Buttona

Autor o svojej poviedke povedal:“  Je to najzábavnejšia poviedka, aká bola kedy napísaná a idejeden z dvoch mojich najobľúbenejších príbehov“.

Zdroj: www.thinkingfaith.org

George R. R. Martin / Game of Thrones

Je dobre známe, že George R.R. Martin sa pre zápletky vo svojich knihách rád inšpiruje históriou. Pri písaní neslávne známej zrady v epizóde The Red Wedding sa inšpiroval hneď dvoma udalosťami zo škótskej histórie. Prvou bola tzv. Čierna večera (24.11.1440), kedy iba 10-ročný škótsky kráľ Jakub II. pozval do Edinburgu na večeru 2 bratov, grófov z Douglasu (mali 16 a 11). Na záver večere bola podávaná hlava čierneho býka ako symbol blížiacej sa smrti bratov Douglasovcov. Obaja boli sťatí. Hlavný prívrženec bratov Douglasovcov, Malcolm Fleming, bol sťatý rovnako o 3 dni neskôr. Druhou bol Glencoeský masaker (13.2.1692) v rokline Glen Coe, s počtom mŕtvych 78.

Zdroj: nerdist.com

William Shakespeare / Rómeo a Júlia, Hamlet, Ohtelo, Macbeth

S istotou sa dá povedať, že William Shakespeare bol v rodnom meste v kostole Holy Trinity pokrstený 26. apríla 1564. Po ukončení kariéry dramatika sa v roku 1611 opäť usadil v rodnom meste, kde aj zomrel v deň svojich narodenín 23. apríla 1616 a dožil sa 52 rokov. V kostole je pochovaný vedľa manželky Anne Hathawayovej. Herečku Anne Hathaway tento príbeh inšpiroval natoľko, že vo svete filmov vystupuje práve pod týmto menom.

Zdroj: nerdist.com

Agatha Christie / Hercule Poirot

V roku 1920 publikovala prvý román Záhada na zámku Styles a v ňom čitateľov zoznámila so šarmantným belgickým detektívom Herculom Poirotom. Elegán s neuveriteľne bystrou šedou mozgovou kôrou vystupuje celkom v 33 jej románoch a mnohých poviedkach.

Zdroj: nerdist.com

J. K. Rowlingová / Harry Potter

Dnes už nebohý Alan Rickman vedel jediný ako jeho postava skončí skôr ako vyšla kniha. Povedala mu to autorka.

Zdroj: www.barnesandnoble.com

J. R. R. Tolkien / Pán Prsteňov

Príbeh Pána Prsteňov vlastne nemal byť nikdy sfilmovaný. Tolkien totiž filmárov nemal veľmi v láske – hlavne tých z Hollywoodu. K zmene názoru ho donútila až finančná tieseň.

Zdroj: static6.businessinsider.com
ZDROJcsfd

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -