Súboj Titánov, aký sme doteraz nevideli… s jedným veľkým ale – Recenzia Godzilla a Kong: Nová Ríša

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Recenzia filmu Godzilla a Kong: Nová Ríša

Spoločnosť Legendary Pictures priniesla do ich Monsterverse už piaty film v poradí. Po tom, ako si v predošlej snímke z roku 2021 zmerali sily dvaja najväčší Titáni, privádza ich režisér Adam Wingard pred nové výzvy. Čelia doteraz nepoznaným hrozbám a nás podľa marketingových materiálov čakalo vyvrcholenie doterajších projektov. Podarilo sa ich kvalitne spojiť a priniesť divákom žiadaný zážitok? To vám prezradí táto recenzia na film Godzilla a Kong: Nová Ríša.

Film sa v podstate odohráva v dvoch rovinách – Kong zostal žiť v Dutej Zemi a skúmať ju, Godzilla zostáva na povrchu a ľudstvo dúfa, že si poradí s Titánmi, ktoré ich ohrozujú. Obaja však čoskoro zistia, že musia čeliť niečomu, čo predtým nepoznali. Odluke, samote a záhadnému volaniu o pomoc.

godzilla a kong
Zdroj: Legendary Pictures

Veterinár Titánov si kradne pozornosť

Pridáva sa aj tretia línia, ktorá sa zameriava na ľudskú výskumnú skupinu do Dutej Zeme. Osobne som uvítal odklon od až prílišného sústredenia sa na organizáciu Monarch, ktorá tento raz mala skôr výskumnú a podpornú funkciu.

Ústrednou postavou by síce mala byť Rebeca Hall ako doktorka Andrewsová, všetku pozornosť si však kradne Dan Stevens. Jeho postava Trappera ako titánieho veterinára pridáva nejeden zaujímavý moment, komické prvky a hlavne máte pocit, že herec si rolu vychutnával naozaj tak naplno, ako si jeho postava vychutnávala neprebádaný svet.

Netreba určite zabudnúť ani na konšpirátora Bernieho v podaní Briana Tyree Henryho, ktorý sa opäť za každú cenu snaží zachrániť svet (alebo oba svety).

godzilla a kong rebecca hall dan stevens
Zdroj: Legendary Pictures

Výborne vybraní záporáci

Úlohu opäť zohráva aj kmeň Iwiov, ktorých sme prvýkrát stretli vo filme Ostrov lebiek a taktiež ich posledná členka Jia. Vďaka tomuto národu narazí skupina na starý príbeh, v ktorom sa snažilo vládu nad povrchom získať hrozivé monštrum menom Scar King. Nanešťastie sa s nim Kong onedlho stretáva osobne…

Nový záporák (alebo teda záporáci, okrem nových opíc aj ľadový jašter) sú skvele prepracovaní. Ak sa niekoho obávajú aj samotní Titáni, viete, že ide o poriadne desivého súpera. Spolu s nimi prichádza nejeden epický moment, ktoré sa ešte umocnia, keď spojenci načerpajú nové sily. A pri plne nabitej Godzille vám iste nebude vadiť, že je ružová.

godzilla a kong scar king
Zdroj: Legendary Pictures

Súboje a ďalšie súboje so skvelými vizuálmi

Súboje sú presne také, ako by ste od kaiju filmu očakávali a ešte o niečo lepšie. Rozdávané rany neraz prekvapia a pristihnete sa pri tom, že nervózne chytáte sedačku pri očakávaní, ako dopadnú. Filmári sa nehanbili použiť farby a ich intenzitu, čo iste nie je na škodu a pri nápaditosti si nekládli medze. Za bitku v stave bez gravitácie dávam jednotku z hviezdičkou.

Jediným problémom pre mňa bolo občas sledovať dianie pri priveľmi roztrasenej kamere.

Kvalitné vizuály boli neraz ako stránky komiksu prevedené na plátno (a nakoľko nejde o materiál z komiksovou predlohou, je to umenie). Koniec koncov, na vizuáloch pracovali Weta Workshop, ktorí pripravili aj prostredie pre Pána prsteňov. Skvele ich však dopĺňala aj hudobná stránka.

Soundtrackový sprievod so synthpopovými tónmi mi ulahodil. Používanie pesničiek z 80. rokov sa môže zdať v dnešnej tvorbe už otrepané, sem však skvele sadlo.

Godzilla a Kong Dutá Zem
Zdroj: Weta Workshop

Funguje pre nových divákov, je milostným listom pre stálych

Áno, ide o vyvrcholenie smerovania z predošlých 4 filmov. Ak ste ich videli, máte výhodu pri pochopení odkazov. Film si však dal za úlohu presvedčiť aj nových divákov o svojej kvalite. Všetky dôležité veci dokáže vysvetliť a tak niekto, kto sa na Monsterverse pozerá prvýkrát, netápe v tme.

Zároveň je však odmenou pre stálych divákov aj rozsiahlejšie budovanie mytológie. Je vidieť, že sme vo filme Godzilla vs. Kong iba načali povrch a teraz spoznávame Dutú Zem viac do hĺbky (obrazne aj doslovne).

Baby Konga budete milovať, elektrických vtákoplazov si obľúbite a prítomnosť ďalších Titánov je však ešte len tým pravým lákadlom a skvelým prvkom. Dokonca až milostným listom pre klasickú japonskú éru týchto monštier.

baby kong
Zdroj: TMDB

Kvôli stopáži zakopával pri rozprávaní

Pred filmom som bol prekvapený zo stopáže, ktorá činí 114 minút, teda 1 hodinu a 54 minút. Bál som sa, či sa podarí kvalitne priniesť všetko, čo sme videli v traileroch (ktoré miestami prezradili trochu viac, ako museli).

Takmer by to nebol problém, miestami sa mi však film zdal až príliš uponáhľaný, inokedy zase zvoľnil tempo tam, kde nemusel. Rozumiem, že sme potrebovali rozoberať vzťah doktorky a Jie, nemuselo sa mu však venovať toľko priestoru

Dej síce išiel viac-menej priamočiaro a miestami sa mohol zdať až plytký, ale je jasné, čomu sa venuje a komu patrí tento film. Godzilla a Kong tak boli presne tým, čo chceme od kaiju filmu. Gigantickou titánskou jazdou a napínavým dobrodružstvom, v ktorom vidíme epické súboje a dynamickú akciu. Zároveň dokázali dať aj monštrám emočnú hĺbku, za čo skladám pomyselný klobúk.

godzilla a kong trailer
Zdroj: Legendary Pictures

Recenzia na Godzilla a Kong: Nová Ríša – Zrhnutie

Schopnosť osloviť aj zaujať nových divákov sa mi rátala, tých pravidelných však mohlo miestami opätovné vysvetľovanie otravovať. Avšak aj na miestach, kde film zakopne možno až naivnými momentami, vždy sa vyšplhá naspäť rovnako, ako povstávajú Titáni po prvotných prehrách. A vidieť opäť dohromady Konga a Godzillu pri ich prvom opätovnom strete mi navodilo skutočne zimomriavky. Preto udeľujem hodnotenie 8/10.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -