Spravili to inak ako ostatní: Túto romantickú komédiu budete chcieť vidieť znova (Miluje ma, nemiluje ma RECENZIA)

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Recenzia na film Miluje ma, nemiluje ma

Romantických komédií ste možno za svoj život videli dostatok a poviete si, že vás v nich už nič nedokáže prekvapiť. Raz za čas však príde film ako Miluje ma, nemiluje ma, ktorý jasne dokazuje, že stále sa to dá robiť inak. A už len obsadenie Sydney Sweeney a Glena Powella do hlavných úloh stojí za pozornosť diváka…

Dvojica, ktorú môžeme poznať zo seriálov Eufória a pokračovania Top Gunu sa tento raz stáva tradičným párom z podobného žánru. Zažijú spolu nádherný večer, pri ktorom však obaja spadnú na osobné dno. Najprv sa kvôli tomu nenávidia a vedia sa do krvi pohádať a vyhodiť si na oči akýkoľvek nedostatok. Keď však musia na svadbe predstierať, že sú pár, aby im dali všetci z rodiny pokoj, zdá sa, že mohla medzi nimi naozaj preskočiť iskra.

Miluje ma, nemiluje ma
Zdroj: tmdb.org

Tradičné klišé romantických filmov, ale…

Sám som sa pred návštevou kina obával všednosti tohto námetu, ktorý sme už videli na 100 spôsobov. Tu sa však s nim tvorcovia pekne vyhrali a aj napriek tomu, že ste vedeli ako celá romanca dopadne a kam bude smerovať, bavila vás samotná cesta.

V prvom rade si perfektne vychutnáte chémiu, ktorá medzi postavami funguje. Dokonca som mal pocit, že samotní herci sa museli na pľaci nesmierne baviť a nakrúcanie v Austrálii si užívať. To platí nielen o hlavnej dvojici, ale aj ostatných členoch, ktorí sa ceremónie zúčastňujú. Tiež som nemal pocit, že všetko bolo súčasť scenára a niekedy tak dobre zaimprovizovali, že sa to rozhodli vo finálnom filme ponechať.

miluje ma nemiluje ma sydney sweeney glen powell
Zdroj: tmdb.org

Inteligentné postavy a otáčanie stereotypov

Neduhom podobného druhu filmov býva, že sa postavy správajú naivne, niekedy až vyslovene hlúpo. To dokázal tiež tento film spraviť inak. Postavy sa vedia vynájsť v nejednej situácii a v scénach, kde sa nutne niečo pokazí sa nachádzajú obyčajné riešenia. Snímke to dáva uveriteľnosť a dokonca aj stotožniteľnosť. Prichytíte sa pri tom, ako si poviete, že niečo z toho by sa pokojne mohlo stať aj vám.

Dokonca je aj hlavná hrdinka Bea napísaná ako ambiciózna mladá žena, ktorá síce možno nevie, čo chce, ale iste vie, čo nechce. Oproti iným protagonistkám jej to dáva väčší presah aj hĺbku. Vďaka tomu dokonca tvorcovia dokážu pretočiť aj nejeden stereotyp, skvelým príkladom je scéna zo záchranárskeho vrtuľníka (tu nebudem prezrádzať, poviem len, že skladba Unwritten od Natashy Bedingfield sa vám bude ťažko dostávať z hlavy).

romanticka komedia miluje ma nemiluje ma
Zdroj: tmdb.org

Flegmatická koala aj Hemsworth z Wishu

Druhou časťou spojenia rom-com je práve komédia. Uvažoval som nad tým, kedy som sa naposledy dokázal v kinosále tak príjemne a úprimne pobaviť. Humorné momenty vyplývali úplne prirodzene aj z tradičných interakcií medzi postavami a dokonca aj s prostredím. O scéne s pavúkom sa v súvislosti s filmom hovorilo dlhšie, viac pozornosti si ale jednoznačne zaslúži flegmatická koala.

Samozrejme, film sa nevyhol istým klišé, ktoré so žánrom prichádzajú. Dávanie sa dohromady a rozchádzanie sa, snaha o vyvolanie žiarlivosti u ex či až príliš starostliví rodičia. Dovolil by som si však povedať, že si film našiel vlastnú cestu a hromadu detailov, ktorými to dokázal vyvážiť. Paródia na Titanic či príliš nadšený Austrálčan (pardon, Hemsworth z Wishu) sú určite niektorými z nich.

film miluje ma nemiluje ma
Zdroj: Sony Pictures

Feel good atmosféra a charizma hercov

Vedľajšie postavy síce fungovali niekedy len ako ozdoba filmu (a áno, sme predsa na pláži, každú chvíľu tu je niekto v plavkách), inokedy ste boli zase prekvapení, ako dokážu povedať ich príbeh iba na zopár replikách alebo krátkom náhľade do ich spomienok. Práve tie prinesú aj smerovanie k veľkému gestu, ktoré aj napriek nadužívaniu v žánri pohne srdcom nejedného romantika.

Celková feel good atmosféra, ktorá sa okolo filmu vznáša vám dokonca dovoľuje zabudnúť na to, že vlastne aj viete, ako sa film skončí. Jednoducho idete s plynutím deja a užívate si momenty, ktoré sa tam dejú. A samozrejme aj charizmu (alebo 10 tehličiek Powella a celkový šarm Sweeney) hereckých predstaviteľov.

miluje ma nemiluje ma sydney sweeney glen powell
Zdroj: tmdb.org

Recenzia na Miluje ma, nemiluje ma – Zhrnutie

Nie je veľa romantických komédií, ku ktorým by som sa rád vrátil, táto sa však stáva jednou z nich. Za predpokladu, že by som si pretočil niektoré scény s prehrávajúcimi hercami (napríklad Beiných rodičov) alebo už po štvrtýkrát sa opakujúcimi rovnakými urážkami medzi ústrednou dvojicou.

Prekvapuje ma stále, ako si popri svojej všednosti a klišé dokázala zachovať originalitu, novátorské nápady, nejeden neopozeraný humorný moment a vlastne celkovo príjemné tempo. Preto filmu Miluje ma, nemiluje ma udeľujem hodnotenie 7/10.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -