Ocenenia BAFTA 2022 sú rozdané. Večer ovládli Sila psa a Duna

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Ocenenia BAFTA 2022

Vcerajší večer patril v Royal Albert Hall v Londýne oceneniam BAFTA 2022. Ide o každoročné ceny Britskej akadémie filmových a televíznych umení. Moderátorkou bola pre túto veľkolepú udalosť Rebel Wilson a samozrejme nechýbala ani prítomnosť veľkých celebrít a mimoriadnych otváracích čísel.

Jedno za všetky – otváracie číslo k filmu Nie je čas zomrieť neuviedol nikto iný, ako teraz 85-ročná diva a dáma Shirley Basey. Naspievala upravenú verziu svojej skladby k filmu Diamanty sú večné, ktorá je rovnako večne zapísané do bondovskej histórie. Úprava pochádzala od Toma Crossa, ktorý bol práve strihačom zvuku pre najnovší film s agentom 007. Za túto úlohu si odniesol ocenenie. Rovnako cenu získala aj Lashana Lynch ako vychádzajúca hviezda.

Favoritmi boli od začiatku Duna, Sila psa a Belfast

Najväčšími favoritmi pre odovzdávanie prestížneho ocenenia boli Duna, Sila psa a Belfast. Sci-fi veľkofilm mal 11 nominácií, western s Benedictom Cumberbatchom ich mal 8 a dráma od Kennetha Branagha bola nominovaná na 6 cien.

Belfast nakoniec premenil jednu – za Najlepší britský film. Sila psa si odniesla dve EE ocenenia. Najlepší film a najlepšia režisérka pre Jane Campion. Vo Warner Bros. môžu oslavovať, pretože Duna si ich odniesla viac ako ktorýkoľvek iný film. 5 ocenení za produkčný dizajn, špeciálne vizuálne efekty, kinematografiu, zvuk a pôvodný soundtrack.

bafta favoriti 2022
Zdroj: theguardian.com

West Side Story či CODA boli dvojcenové

Najlepší scenár podľa Britskej akadémie priniesol Paul Thomas Anderson s jeho filmom Licorice Pizza. Špeciálnu kategóriu získala satira Don’t Look Up od Netflixu. Najlepší adaptovaný scenár mal naopak film CODA. Tu získal aj ocenenie za najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe Troy Kotsur.

Podobná dvojcena bola aj pri muzikáli West Side Story. Ariana DeBose získala cenu za najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe a ďalšia soška poputovala pre snímku za kasting. Najlepším hercom sa stal Will Smith za jeho úlohu vo filme King Richard a najlepšou herečkou Joanna Scanlan za film After Love.

bafta 2022
Zdroj: ew.com

Kompletný prehľad ocenení

Kompletný prehľad víťazov ocenení BAFTA 2022 si môžete pozrieť tu:

Najlepší film: Sila psa

Najlepšia herečka v hlavnej roli: Joana Scanlan – After Love 

Režisér: Jane Campion – Sila psa

Najlepší herec v hlavnej roli: Will Smith – King Richard

Animovaný film: Encanto: Čarovný svet

Produkčný dizajn: Duna 

Najlepší dokumentárny film: Summer of Soul (…Or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Originálny scenár: Paul Thomas Anderson – Licorice Pizza

Adaptovaný scenár: Siân Heder – CODA 

Najlepší britský film: Belfast 

Najlepší herec vo vedľajšej úlohe: Troy Kotsur – CODA

Film v inom ako anglickom jazyku: Drive my Car (Ryûsuke Hamaguchi, Teruhisa Yamamoto)

Kostýmový dizajn: Cruella

Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe: Ariana DeBose – West Side Story

Ocenenie EE za vychádzajúcu hviezdu: Lashana Lynch

Najlepší debut britského scenáristu, režiséra alebo producenta: Jaymes Samuel (scenárista/režisér) – The Harder They Fall 

Casting: West Side Story 

Make Up a Účesy: Očami Tammy Faye

Originálny soundtrack: Duna 

Zvuk: Duna 

Strih zvuku: Tom Cross, Elliot Graham – Nie je čas zomrieť 

Britský krátky film: The Black Cop 

Britský krátky animovaný film: Do Not Feed the Pigeons 

Kinematografia: Duna 

Špeciálne vizuálne efekty: Duna 

Ako sa vám pozdávajú ocenenia BAFTA 2022? Sú podľa vás víťazstvá správne rozdelené alebo ste si ich predstavovali inak? Dajte nám vedieť v komentároch.

Zdroj: deadline.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -