Vo veku 71 rokov zomrel oscarový herec William Hurt. Naposledy sme ho mohli vidieť v Marvel filmoch

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Zomrel herec William Hurt

Iba týždeň pre svojimi 72. narodeninami zomrel herec William Hurt. Bol ocenený Oscarom za film Bozk pavúčej ženy a štyrikrát bol na sošku nominovaný. Vo svojich neskorších rokoch popisovaný ako tichý intelektuál, svoje role si skôr volil v sci-fi a superhrdinských filmoch. Preto sme ho naposledy videli aj v univerze Marvelu.

Ešte v roku 2018 jeho rodina oznámila rakovinu prostaty, ktorá sa postupne rozšírila do kostí. Jeho syn Will teraz však prehlásil, že zomrel pokojne, prirodzenou smrťou, obklopený svojou rodinou. Rodina si v tomto momente žiada súkromie a ďalej záležitosť nechcú komentovať. S veľkým zármutkom iba oznámili jeho odchod na druhý svet.

william hurt
Zdroj: bbc.co.uk

Trikrát po sebe nominácia na Oscara

Je jeden z mála hereckých talentov, ktorému sa podarilo tri roky po sebe získať nomináciu na Oscara. V roku 1985 to bolo za spomínanú adaptáciu knihy Manuela Puiga, Bozk pavúčej ženy. Toto ocenenie aj ako najlepší herec získal. Následne to bolo rok na to za film Bohom zabudnuté deti. Ocenenie Akadémie si síce neodniesol, ale zato si vyslúžil cenu BAFTA a cenu z festivalu v Cannes.

Tretia nominácia prišla za snímku Vysielame správy v roku 1987. Ďalšia však prišla až v roku 2005 za film Dejiny násilia. Tu bol nominantom na získanie ocenenia za najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe. Nepremenil ju síce na sošku, ale v roku 2009 získal Emmy za seriál Damages – V ohrození života. Rovnaké ocenenie si odniesol aj v roku 2011 za sériu Veľká kríza.

william hurt bozk pavucej zeny
Zdroj: imdb.com

Generál Ross z Marvel filmov

Okrem toho bol aj častým javiskovým hercom. Celé 80. roky vystupoval na Broadwayi. V roku 1985, teda rok pred prvým Oscarom, získal aj cenu Tony za hru HurlyburlyK tejto úlohe sa rád vracal aj v neskorších rokoch.

Mladšiemu publiku (a priznáme sa, že aj nám) môže byť viac známy z Marvel filmov. Stvárnil úlohu Thaddeusa Rossa, generála, ktorý bol prítomný pri tom, ako sa Bruce Banner stal Hulkom vo filme Neuveriteľný Hulk. Celkovo sa objavil v piatich filmoch v rámci MCU, vrátanie najväčšieho dvojdielu Infinity War a Endgame, posledným bol zatiaľ Black Widow. Svoj hlas postave prepožičal aj pre animovaný seriál What If…?.

william hurt marvel
Zdroj: reddit.com

Práce s veľkými režisérmi

Fakt, že zomrel William Hurt, je smutným pre celý filmový svet. Počas svojej bohatej kariéry pracoval s veľkými režisérskymi menami. Medzi nimi James L. Brooks, Woody Allen, David Cronenberg, Steven Spielberg, M. Night Shyamalan či Ridley Scott.

Priniesol role do ich veľkofilmov ako Syriana, A.I.Umelá inteligencia, Osada, Útek do divočiny či Robin Hood. Jeho kariéra, ktorá začala v roku 1977, mu priniesla viacero ocenení a pre fanúšikov ikonické úlohy. Bude si ho pamätať celý Hollywood.

Ako reagujete vy na správu o úmrtí tohto talentovaného herca? Vďaka ktorej úlohe ste ho poznali vy? Dajte nám vedieť v komentároch.

Zdroj: deadline.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -