Posledná epizóda Lokiho: Kto je „He Who Remains“ a ako finále navždy ovplyvní MCU?

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

POZOR: Článok obsahuje spoilery k finálnej časti seriálu Loki. Ak ste ju ešte nevideli, ďalej čítajte len na vlastné riziko.

Finále seriálu Loki navždy zmení budúcnosť MCU

Disney+ nás zásobilo už tretím seriálom od Marvelu. Skôr proklamovali, že budú riadnou súčasťou ich filmového vesmíru a udalosti tam ovplyvnia ďalšie smerovanie. Áno, koniec WandaVision nám v podstate ukázal prerod v Scarlet Witch, pripomenul Skrullov a naznačil Doctora Strangea. The Falcon and the Winter Soldier predstavil nového Captaina Americu a potvrdil ďalšie pokračovanie. Ale toto finále bolo niečo úplne iné (a že o 10 000 úrovní iné). Loki navždy zmenil smerovanie MCU.

Nielenže nám tu bola potvrdená druhá séria, ale pekne sme si našliapli aj na ďalšie filmy. Udalosti sa odrazia aj v chystanom Spider-Man: No Way Home a Doctor Strange veru bude mať čo robiť v Multiverse of Madness. Epizódu viacerí odsúdili za to, že sa tam v podstate iba rozprávalo. Ale tá dôležitosť! Ak prišlo k nepochopeniu, zostaňte s nami a čítajte pozorne ďalej. Pozrieme sa na to, čo všetko sa vlastne stalo.

Loki
Zdroj: withashleyandco.com

Áno, He Who Remains je Kang the Conqueror

Tak v prvom rade, tu na nás nezahrali žiaden špinavý trik, ale predstavili záporáka tak, ako zneli tipy fanúšikov a ako sa to predpokladalo. Loki a Sylvie navštívili Citadelu na konci času a objavili tam niekoho, kto sa označuje iba ako He Who Remains (Ten, ktorý zostal). Hral ho Jonathan Majors a v celom rade mien, ktorými ho nazývali (tyran aj idiot), spomenul to najdôležitejšie – conqueror. Áno, dámy a páni, TEN Kang the Conqueror. Nemal sa ale objaviť prvý raz v Ant-Man and the Wasp: Quantumania?

Áno aj nie. V prvom rade, Kang je komplikovaný. Vlastným menom Nathaniel Richards, pochádza z 31. storočia. V komiksoch sa upriamil na technológiu cestovania časom, ktorú vynašiel Doctor Doom a stretával iné verzie samého seba. V seriáli na to išli podobne, avšak trochu inak, aby to riadne zapadalo do deja. V seriáli objavil možnosť cestovania medzi rozličnými realitami.

jonathan majors kang
Zdroj: meaww.com

V seriáli to s ním bolo trochu inak

Časom sa stretol s inou svojou verziou, ktorá dokázala niečo podobné. A ďalšou. A ďalšou. Niektorí z nich ale nemali práve priateľské úmysly a chceli si podmaniť úplne všetko. Tak začali medzi nimi boje, ktoré mohli zničiť úplne všetko – známe ako multiverzálne vojny. Preto „náš“ Kang trval na jednej (posvätnej) časovej línií a vytvoril TVA.

Takto zabraňuje prípadnej katastrofe a udržuje poriadok. Lebo akokoľvek sa nám mohol zdať zloduch mimo a šialený, tak si to povedzme takto. Ide o verziu, ktorá si hovorí Immortus – a to je jeho milá verzia. Jediná dobrá verzia. Znamená to teda, že prichádza poriadny záporák, ktorý je mnohonásobne silnejší ako Thanos.

loki kang
Zdroj: screenrant.com

Budúcnosť MCU sa ešte len teraz formuje

Správne, znamená to teda, že Loki zmenil MCU navždy. Zloduch sa prvý raz ukáže zrejme naozaj až v Ant-Man and the Wasp: Quantumania, tentoraz ako poriadne zlý Kang. Dovtedy nás ale čaká viacero projektov, ktoré podľa všetkého ukážu, čo sa deje s multiverzom.

Toto bolo zrejme aj dôvodom, prečo sme ešte nedostali žiaden trailer na Spider-Man: No Way Home. Časti by mohli prezradiť koniec Lokiho a to by nám určite nechceli ukázať. Vieme, že tento film bude obsahovať skákanie medzi realitami. Máme potvrdených zloduchov z iných, predošlých Spider-Man filmov (a neveríme, že nie aj pavúčích mužov samotných). A vieme, že ešte viac sa tomu budeme venovať vo filme Doctor Strange in the Multiverse of Madness. Predsa len, máme to v samotnom názve.

spider-man 3 doctor strange
Zdroj: cgmagazine.com

What If…? teraz nadobúda úplne iný rozmer

Ale prvá vec, ktorá nás čaká, bude animovaný seriál What If…?. Ten sa má dostať na stremovaciu službu Disney+ od 11. augusta. V ňom nám Uatu the Watcher bude rozprávať o alternatívnych časových líniách. Peggy Carter dostane sérum a ona bude supervojak, Star-Lord nebude Peter Quill, pretože Yondu zoberie T’Challu, Barton sa stane Hulkom a tak ďalej.

A teraz dostávame aj na seriál úplne iný pohľad. Alternatívne udalosti a otázka „čo keby“ perfektne vyplní miesto medzi seriálom a ďalšími projektami. Tieto scenáre budú platné a budú kánonom. Jednoducho preto, lebo He Who Remains zomrel na konci Lokiho a tak mohlo vzniknúť multiverzum.

Rozdielne motivácie Lokiho a Sylvie

A musíme sa samozrejme povenovať aj spomenutému. Sylvie sa rozhodla pre slobodnú vôľu a pre zabitie tyrana. Môže sa to zdať ako aj tak krutý čin bez rozmyslu, avšak má to svoje dôvody. Bola zobraná už ako malé dieťa, pretože bola variantom a teda odchýlkou od časovej línie. Celý život (a to vážne nevieme, ako je dlho) sa musela skrývať a pritom plánovala svoju pomstu voči TVA.

TVA jej totiž doslova zobralo život. A zosobnenie našla v He Who Remains, čo znamenalo jeho smrť a rozštiepenie časovej línie. Zároveň to slúži aj ako protipól k nášmu originál Lokimu, ktorý prešiel počas seriálu dlhú cestu. Doslovne aj obrazne, ako vývoj postavy. Od záporáka, ako sme ho poznali v Avengeroch, sa stáva hrdinom.

Loki a Sylvie
Zdroj: gamerant.com

Čo bude s Lokim ďalej?

Samozrejme, aj on chcel zrovnať TVA so zemou a vládnuť. Na konci je mu táto voľba ponúknutá a on by si ju rád vybral. Avšak nie kvôli tomu, že túži vládnuť za každú cenu. Teraz je to zo strachu. Z multiverza a čo skrýva, z ďalších Kangov. Jednoducho by sa radšej vzdal zvyšku svojho života, aby ochránil to, čo mu je vzácne (a hlavne osobu, kvôli ktorej sa nemusí pretvarovať a klamať).

Finále seriálu Loki mení celý ďalší vývoj v MCU, ale o jeho osude samotnom nevieme. Vieme, že dostaneme druhú sériu, čo nás neskutočne teší, pri tom, akým cliffhangerom sa skončila táto. Loki bol poslaný naspäť do TVA a rád by všetkým vysvetlil, čo sa deje, avšak keď sa dostane k Mobiusovi a Hunter B-15, nespoznávajú ho.

Loki druhá séria
Zdroj: see.news

Zameranie TVA je iné, ako sme ho poznali

Hneď pochopí prečo. Vidí, že namiesto Time Keeperov zdobí chodby TVA socha Kanga. A tentoraz v plnom brnení. Takže on sám teraz stojí za spoločnosťou, respektíve opačná verzia He Who Remains. Tento chce, aby sa časové línie čo najviac rozvetvovali, čo potvrdzujú aj dialógy. Máme teda odlišnú realitu, v ktorej Kang vládne. A vyzerá to, že viac otvorene ako jeho predošlé robotické bábky.

Jasné nám nie je ani čo sa stalo s Ravonnou Renslayer. V komiksoch bola žena s týmto menom manželkou Kanga. V tomto prípade jej He Who Remains zverejnil informácie, ktoré jej odoslal na tempad. Nedozvedeli sme sa ich obsah, avšak stále sa tvárila, že je verná TVA, pričom odchádzala so slovami, že ide hľadať slobodnú vôľu.

Socha Kanga v TVA
Zdroj: polygon.com

Resetovaný Mobius, stále rovnaká Ravonna

To znamená, že sudkyňa Renslayer môže byť jedinou súčasťou TVA tak, ako ju poznáme. Ide stále o tú istú verziu, ktorá má nejaký základ v Ohiu v roku 2018. Takže kým sme tu mali „nášho“ Mobiusa a „našu“ Hunter B-15, ktorí sa zmenili (resetovali, ak chcete), novou časovou linkou, Ravonna tu je zatiaľ iba jediná. Znamená to teda, že bude mať nejaký pomer s Kangom ako v predlohe? Uvidíme.

Ako vidíte, rozhodne sa toho nestalo málo, ako by sa mohlo zdať z epizódy, ktorá bola primárna „dialógová“. Veľa nám toho zostáva otvoreného a nevysvetleného, ale našťastie dostávame okrem chystaných projektov aj druhú sériu. A predsa len má o čom hovoriť. Nezabúdajme na to, že tu máme napríklad ešte Void, ktorému vládne Kid Loki (spolu s aligátorom, samozrejme).

kid loki
Zdroj: titra24.com

Thanos bol oproti tejto hrozbe zanedbateľným

A ak by ste náhodou ešte stále nechápali, ako dôležité bolo finále seriálu Loki pre budúcnosť MCU, zopár ďalších príkladov. Trailer na Eternals sa stal terčom vtipov, pretože tieto bytosti nepovažovali Thanosa za hrozbu a nezasiahli ani keď bola vymazaná polovica vesmíru. Vieme však, že teraz sa plánujú zapojiť do udalostí. Aj to je len ďalším potvrdením, že Kang the Conqueror je násobne väčšou hrozbou.

Záporák je vlastným menom Nathaniel Richards a je vzdialeným potomkov Reeda Richardsa a Sue Storm. Áno, správe, Mr. Fantastica a Invisible Woman z Fantastickej štvorky. Často prichádza do rozporu či spojenectva s Doctorom Doomom, takže to znamená jediné. Príchod týchto postáv, skôr či neskôr, do MCU.

mcu fantasticka stvorka
Zdroj: thedirect.com

Čo ďalšie v MCU to môže ovplyvniť?

Takže nielen v tomto budú odlišné časové línie (iný Black Panther, ktorého nehrá Chadwick Boseman? Sú vďaka tomuto bohovia iného panteónu v Thor: Love and Thunder?). Zároveň nám konečne dávajú aj priestor na to, aby mohli iné značky, tímy, postavy, a tak ďalej prechádzať do oficiálneho sveta Marvelu. Takže presne ako vám hovoríme celú dobu. Vďaka finále seriálu Loki už nebude MCU ako nikdy predtým.

Vedeli ste od začiatku, že finále seriálu Loki zmení celé MCU, alebo vám to ozrejmili až tieto vysvetlenia? Ste teraz ešte viac nadšení, čo všetko prichádza do filmového sveta Marvelu? Dajte nám vedieť do komentárov.

Zdroj: denofgeek.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -