Prípad zmiznutého dievčaťa so zápalkami | Enola Holmes 2 RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Enola Holmes 2 RECENZIA – Príbehov s najznámenjším viktoriánskym detektívom máme neúrekom. Režisér Harry Bradbeer sa rozhodol pre iný prístup a vybral si postavu, ktorá nemá predlohu z pera sira Arthura Conana Doyla, čo už je samé o sebe majstrovský kúsok. Tak sa už po druhý raz na Netflix vrátila Millie Bobby Brown ako Enola Holmes s jej prvým reálnym prípadom. Ako vyzeral a dopadol?

enola holmes 2
Zdroj: king5.com

Prípad dievčaťa so zápalkami

Už z prvého filmu nám bolo jasné, že ju ľudia vnímajú v tieni jej brata Sherlocka, ktorého tu hrá Henry Cavill. Ani to jej však nezabráni, aby si otvorila svoju vlastnú detektívnu kanceláriu. Po sérií neúspechov ju oslovuje mladé dievča z továrne na zápalky, aby našla jej stratenú „sestru“ Sarah Chapman.

Dostáva sa tak do siete podvodov, temných zákutí spoločnosti a aj problémov so zákonom. Jej brat pritom prechádza nielen osobnými problémami, ale aj vlastným prípadom. Narážame tak konečne na jeho najväčšieho súpera, v podstate jeho úhlavného nepriateľa. Ale čo je zaujímavejšie, čoraz viac to vyzerá, že vyšetrovania spolu súvisia…

enola holmes 2
Zdroj: wallpapersden.com

Vyšetrovania sa prepletajú

Súrodenecká dvojica mala už predtým komplikovaný vzťah, ktorý balansoval medzi vzájomnou pomocou a rivalitou. Tu si konečne nájde svoj smer a na ktorú stránku sa prikloní. Znamená to, že dostaneme viac Cavilla a jeho predstavenia postavy, čo nám rozhodne nevadí. Knižní fanúšikovia (či tí, čo videli viacero spracovaní) dostanú pekné bonusy v podobe odkazov.

Postava svojou genialitou ukazuje, že nemá čas na romantické zápletky. Tak necháva vikomta Tewkesburyho (Louis Patridge) stále na vážkach, keď nevie, čo od nej čakať. Táto linka nemá pre napredovanie takmer žiadnu podstatu a je z nej cítiť, že inšpiráciu čerpá z literatúry pre mladistvých.

Enola Holmes 2
Zdrj: comicbook.com

Dejom vďaka zvratom prechádza hladko

Na druhej strane je ale práve preto hlavná príbehová linka tak skvele spracovaná. Sériou kreatívnych zvratov, napínavých háčikov, ktoré nám hádže a nápaditého strihu nás ľahko prevádza cez vyše dve hodiny tejto snímky. Už len škoda, že niektoré minúty vypĺňa až prílišné pozeranie do kamery, ktoré nie je najvydarenejším pokusom o búranie štvrtej steny.

Je ich tu menej ako v prvej časti, ale stále… Avšak nápadmi, ich spracovaním a rozmotávaním tajomstva (a dokonca aj prepojením prípadov) ľahko prekoná prvý film. Nesie sa v neustálom nabaľovaní momentov, ktoré nenechajú divákov chladných, či už ide o bál, ktorý je celý braný ako hra najmocnejších alebo napínavý útek z väzenia.

enola holmes 2
Zdroj: digitaltrends.com

Slizký záporák aj tradičná Bonham Carter

V ňom sa vám možno až príliš zdá, že záporné zložky majú nejako nepochopiteľne navrch a vždy sú tam, kde ich treba, úplnou náhodou. Podľa mňa (a z časti aj neskoršími vysvetleniami vo filme) je to, aby sa ešte viac podčiarkla slizkosť a vtieravosť jedného so záporákov, Graila (ktorého v ďalšej výbornej roli stvárnil David Thewlis).

Prial som si, aby to bol práve on, kto by ku koncu dostal viac pozornosti v konečnom rozuzlení. To však samozrejme patrí Moriartymu, pre ktorého je vodenie detektívov za nos ohromnou zábavou. Na jednej strane dokázali aj v celej rade spracovaní zachovať pri postave originalitu, na druhej strane služba opäť stavila na kartu politickej korektnosti…

enola holmes 2
Zdroj: gamesradar.com

Sociálny komentár s reálnym historickým základom

Podobne je to aj s inou postavou, ktorá sa nám kreatívne predstavuje v potitulkovej scéne. Pritom tu už máme silné postavy inej pleti či národnosti. Krásnym príkladom môže byť Edith (Susan Wokoma), ktorej rola rebelky je totálne stotožniteľná. K nej sa samozrejme vráti aj Helena Bonham Carter ako Eudoria, Enolina mama. A tá je klasicky… Carterovská…

Silné ženské hlasy a volanie po ich rovnakom zaobchádzaní by sa mohlo zdať nejednému človeku nútené. Tu ale vychádza zo skutočnej histórie (aj keď mierne alternovanej a romantizovanej…), ako nám záver filmu ukazuje. Sarah Chapman skutočne viedla prvé veľké ženské povstanie v roku 1888, ktoré bolo zároveň najúspešnejším štrajkom viktoriánskej éry.

Enola Holmes 2 prvý trailer
Zdroj: gamesradar.com

Enola Holmes 2 RECENZIA – Zhrnutie

Enola Holmes 2 tak kreatívne čerpá s knižnej predlohy od Nancy Springer a vie ju prepletať s klasickými doylovskými motívmi. Poskytuje nám tak príjemné napätie a podnecuje v nás neustálu zvedavosť, ako bude prípad ďalej vyzerať. Pritom dokáže čerpať aj z reálnych udalostí a jej sociálne motívy dostávajú ešte väčšiu váhu.

Škoda stále nevyšperkovanej snahy rozhovoru hlavnej postavy s divákom. Tiež rýchlo omrzí jej večná uplakanosť. Na druhej strane dokazuje, že sa stáva výbornou detektívkou, ktorá by mohla raz dorovnať svojho brata. Skvele sú napísané aj ďalšie postavy, pri niektorých však neladia ich prílišné zmeny. Málokedy sa stane, že pokračovanie prekoná jednotku, tento prípad to však dokázal. Preto si odnáša hodnotenie 7/10.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -