Režisérka novej Ospalej diery si odmieta pozrieť Burtonovu klasiku. Fanúšikovia sa pripravujú na najhoršie

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Novej verzii filmu Ospalá diera hrozí katastrofa

Johnny Depp ako Ichadob Crane, ktorý prichádza vyšetrovať vraždy od obávaného Bezhlavého jazdca. To je absolútna klasika. Mnohými milovaný kultový príbeh, ktorý si užívajú najmä počas Halloweena, však dostane novú verziu. Postará sa o neho režisérka a scenáristka Lidsey Anderson Beer. Tá v nedávnom rozhovore pre The Wrap prezradila, že jej reboot filmu Ospalá diera má byť úplne iný, a tak odmieta verziu od Tima Burtona pozerať.

Pôvodný nápad pochádza z krátkej knihy Legenda o ospalom jazdcovi, ktorú napísal ešte v roku 1820 Washington Irving. Zaujímavé je, že počas minulého storočia sa jej dostalo iba troch spracovaní. Prvým bol nemý film The Headless Horseman (Bezhlavý jazdec) z roku 1922, druhým animovaná disneyovka The Adventures of Ichabod and Mr. Toad (kde Cranea daboval známy Big Crosby). Tretím bolo práve Burtonovo dielo z roku 1999.

sleepy hollow johnny depp
Zdroj: themoviedb.org

Prečo nechce pozerať Burtonovu verziu?

Po prelome milénia dostala Ospalá diera hneď niekoľko verzií. Je tu napríklad krátky animovaný film z roku 2002, veľkej obľube sa však tešil kreatívne pojatý seriál, ktorý vychádzal na stanici Fox v rokoch 2013 až 2017. Teraz ale má prísť úplne nová verzia, ktorú autorka okomentovala takto:

„Vždy, keď adaptujem niečo, čo už bolo predtým spravené ako film, nepozriem si ho znovu. Nemôžem, iba znovu čítam knihy. Ako dieťa som veľmi milovala film Tima Burtona, pozerala som ho znovu a znovu. Piliere tohto príbehu – romantika a desivosť žijú v mojom srdci. Nepotrebujem to vidieť znovu, aby som to vedela. Radšej som sa ponorila do reálnej mytológie Hudson Valley, odkiaľ Jazdec pochádza. Robím veľa výskumu, nielen o tej oblasti, ale aj ére. Začnete s realitou a potom idete tam, kam vás myseľ zavedie.“

Odklony od pôvodnej verzie chce zmenšiť

Pravdou je, že aj keď sme dostali za vyše 200 rokov niekoľko adaptácií, žiadna z nich nebola úplne verná originálu. Dokonca aj v Burtonovom príbehu bol Crane od začiatku detektívom a nie učiteľom a samotný Bezhlavý jazdec dostal viac mystickosti, keď sa stal skutočným pomstychtivým duchom. Reboot filmu Ospalá diera by to chcel napraviť.

Beer sa vyjadrila, že jej verzia by mohla nabrať unikátnejšiu cestu ako adaptovať Irvingov príbeh. V nej bol Jazdec najprv miestnym hrdinom, ktorý však žiarlil na náklonnosť, ktorú Katrina vyjadrovala voči Ichibaldovi. Rozhodol sa tak vytvoriť príšeru, ktorá by ho vyhnala preč. Prvky z tejto originálnej zápletky nájdeme aj u verzii od Burtona, v nej však prichádza do hry aj kliatba od čarodejnice.

per sematary bloodlines
Zdroj: themoviedb.org

Stačí viac vernosti na úspech?

Väčšia vernosť zdrojovému materiálu, do ktorého sa pridajú vlastné prvky, však nemusí byť hneď zárukou úspechu. Dokazuje to aj predošlá snímka a prvý režisérsky počin tejto filmárky Pet Sematary: Bloodlines. Snažila sa síce pridať nejaké odpovede do klasiky od Stephena Kinga, tým si však priazeň divákov nezískala. Dokazuje to aj hodnotenie 42 % na ČSFD. Na mieste je tak veľká miera obáv, ako nová verzia Ospalej diery dopadne.

Čo hovoríte vy na samotný fakt, že vzniká reboot filmu Ospalá diera? Robí podľa vás režisérka správnu vec, že sa vyhýba predošlej verzii a chce zachovať vernosť knihe, alebo skôr máte obavy? Dajte nám vedieť v komentároch. 

Zdroje: thewrap.com; screenrant.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -