Oscary budú mať tento rok kategóriu „Fanúšikmi obľúbené“. Ktoré filmy v nej vedú?

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Oscary sa budú udeľovať aj za fanúšikmi obľúbené filmy

Tento rok sa rozhodli pridať medzi Oscary aj kategóriu „Fanúšikmi obľúbené“. Obľúbenú snímku si tu vyberú fanúšikovia na sociálnej sieti, čo je zaujímavým protipólom proti Akadémii. Pokus o niečo podobné bol už v roku 2019, keď bola soška takmer odovzdaná za Najviac populárny film.

Porota však s takýmto ocenením nesúhlasila a preto sa na ďalšie roky neudeľovala. Celkovo Akadémia nesúhlasí s tým, aby takto prestížnu cenu dostávali veľké blockbustery a filmy, ktoré sú kasovými trhákmi. Uprednostňujú skôr snímky s menšími rozpočtami, komornejšie či viac umelecké. Takéto dostávajú ocenenia pravidelne.

Nominácie na Oscary 2022
Zdroj: Warner Bros. Pictures; Netflix

Ľudia volajú po modernizácii

Čoraz viac hlasov sa ale ozýva, že je pekným prvkom, že sa ceremónia snaží byť tradičná a držať sa historických základov, avšak mala by byť relevantnejšia aj pre moderného diváka. Medzera medzi návštevníkmi kina a porotou sa čoraz viac prehlbuje, čo dokazuj aj fakt, že sa v novej kategórii zhodli iba v dvoch filmoch. Preto 94. ročník udeľovania Cien Akadémie čakajú viaceré zmeny.

Jednou z nich je napríklad to, že bude udeľovaný moment za scénu vo filme, ktorej fanúšikovia najviac fandili. Nemusí to byť pritom iba film z posledného roku, môže sa sem dostať akýkoľvek. Preto je v tejto kategórii naraz najnovší Spider-Man aj pôvodný Matrix. Bez domova je za svoju scénu, kde sa stretne viac Parkerov, Matrix za ikonické uhýbanie sa guľkám.

Spider-Man: Bez domova hodnotenia
Zdroj: collider.com

Hlasovanie na Twitteri za obľúbené filmy

Teraz dostali fanúšikovia možnosť hlasovať aj za ich obľúbený film prostredníctvom Twitteru. Hodnotenie má ešte prebiehať do 3. marca, Akadémia však už teraz prostredníctvom oficiálneho účtu zverejnila tabuľku filmov, ktoré vedú. Dva filmy, v ktorých sa zhodujú diváci aj porota sú Duna a The Power of the Dog.

Zvyšok tabuľky tvorí už spomenutý Spider-Man: Bez domova, ale aj komiksovka od konkurenčného štúdia, The Suicide Squad: Samovražedná misia. Ďalšími sú Army of the Dead, najnovšia Popoluška, horor Vtelenie zla, dráma Minamata, rodinný animák Spievaj 2 či muzikál Tick, Tick…Boom!.

The Power of the Dog a Duna stále vedú

Nevieme, nakoľko sa ešte poradie stihne za dva dni premiešať, v každom prípade je skvelou správou, že aj takéto filmy zabojujú o Oscary v kategórií „Fanúšikmi obľúbené“. Niektoré by si zaslúžili aj iné ocenenia, napríklad je veľa otázok, prečo Duna nebola nominovaná aj za najlepšieho režiséra. Denis Villeneuve totiž odviedol skvelú prácu pri prenesení „nesfilmovateľnej“ knihy Franka Herberta na plátno.

Medzi najlepších režisérov sa ale napríklad dostala Jane Campion, ktorá priniesla film The Power of the Dog. Ten je absolútnym favoritom a nominovaný je na deväť sošiek. Ďalšími filmami, ktoré majú šancu stať sa najlepšou snímkou, sú okrem spomenutých dvoch aj Coda, Don’t Look Up, Drive My Car, Kráľ Richard, Licorice Pizza, Ulička nočných môr a West Side Story.

oscary 2022 moderatorky
Zdroj: ew.com

Po žiadnom moderátorovi hneď tri

Víťazov jednotlivých kategórií sa dozvieme 27. marca. V ten deň sa odohrá 94. ročník udeľovania Cien Akadémie. Po niekoľkých ročníkoch bez moderátora dostanú diváci teraz hneď troch. Pôjde o komičky a herečky Amy Schumer, Wanda Sykes a Regina Hall.

Ako sa vám pozdáva, že tohtoročné Oscary budú mať kategóriu „Fanúšikmi obľúbené“? Je to podľa vás dobrým krokom alebo by malo ocenenia zostať v svojej tradičnej podobe? Je niektorý z filmov vaším favoritom? Dajte nám vedieť v komentároch.

Zdroj: gamespot.com, screenrant.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -