Ako sa nakrúcal fenomén Krstný Otec (1972)? Nahliadnite spolu s nami do zákulisia Hollywoodu!

Nenechajte si ujsť

Ondrej Surmai
Ondrej Surmai
May the Dark Side be with you, Anakin!

Ako sa nakrúcal fenomén Krstný Otec?

V roku 1972 sa svet dočkal vôbec najlepšieho gangsterského filmu všetkých čias a jedného z najlepších filmov vôbec. Krstný otec sa stal neskutočným kultom a zarobil veľmi veľa peňazí. Dokonale skĺbil komerciu s umením a preslávil dovtedy neznámych hercov ako Al Pacina či Jamesa Caana. Bol to práve film Krstný otec, ktorému sa podarilo zachrániť vtedy krachujúce štúdio Paramount Picture. Začiatky tohto fenoménu však vôbec neboli ľahké. Rozpočet filmu bol veľmi nízky, režisér pod tlakom a herci mleli z posledného aby sa film vôbec dokončil. Začnime však od začiatku.

Zdroj: www.indiewire.com

Knižný bestseller

Krstný otec vznikol najprv ako knižný román z pera spisovateľa Maria Puza. Išlo o neobyčajný román plný násilia, sexu či drog. Pod touto pokrývkou v sebe však skrýval úctu k rodine a súdržnosť najbližších. V podstate išlo o gangstrov, ktorí však držali pri sebe. Len málokto veril, že sa z knihy stane bestseller, avšak stalo sa. Práve tento fakt podnietil producentov z Paramountu, ktorí sa rozhodli, že si táto kniha zaslúži filmové spracovanie.

Film nechcel nikto natočiť!

Štúdio potrebovalo nájsť režiséra, ktorý by dokázal spracovať toto rozsiahle dielo. Bohužiaľ, alebo skôr našťastie, žiadny režisér nesúhlasil s nakrúcaním, až taliansko-americký režisér Francis Ford Coppola, ktorý tak dúfal, že tým zachráni svoje krachujúce štúdio. Tie pravé problémy však nastali pri samotnom nakrúcaní. Al Pacino, ktorý stvárnil Michaela Corleonea sa štúdiu vôbec nepáčil. Nedokázali si predstaviť, že by tak dôležitú postavu mal hrať akýsi „trpaslík“. Ďalej sa im nepozdával ani skúsený Marlon Brando, ktorý stvárnil Dona Vita. Herec bol totiž známy svojím neúctivým správaním, navyše jeho predchádzajúci film sa stal prepadákom a práve tomu sa chceli predstavitelia Paramountu vyhnúť. Keď však videli Marlona na pľaci a v plnej paráde pochopili, že našli toho pravého.

Zdroj: tbrnewsmedia.com

Problémy na pľaci

Režisér F. F. Coppola napísal scenár spolu s autorom románu Mariom Puzzom. Už prvé zábery však boli komplikované. Denné rozdelenie práce štáb doslova desilo a všetko sa vyostrilo v momente, keď sa o nakrúcanie filmu začali zaujímať skutoční mafiáni. Tým sa nepáčilo vykreslenie postáv vo filme či v knihe a chceli, aby štúdio Paramount tento projekt ukončilo. Došlo na výhražne listy či rozbité autá. Nakoniec sa štáb s mafiánmi dohodol a dal im ponuku, ktorá sa neodmieta. Miesta v komparze. Tým sa tento problém vyriešil.

Predpremiera nedopadla práve najlepšie

Film sa dokončil a štúdio tak prvýkrát videlo film, na ktorý stavilo svoje „posledné prachy.“ Finálny produkt sa im však nepáčil. Jeden z producentov doslova zreval na Coppolu toto:

„Nakrútil si skvelý film, ale kde je do pekla?! Zostal v kuchyni so špagetami?!“

Zdroj: youtube.com

Všetko zmenili nadšení diváci

V roku 1972 má premiéru film Krstný otec s hlavnou hviezdou Marlonom Brandom. A diváci sú nadšení. Ľudia platiaci dane pri pozeraní fandili zabijakom a násilníkom túžiacim po moci a peniazoch. Výkony hercov ako Marlon Brando či Al Pacino si nevedeli vynachváliť a ľahko v kinách utrácali milióny dolárov po celom svete. Štúdio Paramount Picture tak bolo zachránené a z F. F. Coppolu sa stal jeden z najobľúbenejších tvorcov vôbec. Neskutočný úspech spôsobil, že sa natočili ďalšie dve pokračovania, ktoré boli v podstate rovnako úspešné, samozrejme prvý diel série sa pokladá za vôbec najlepší.

Aj takto vznikali Hollywoodske filmy, ktoré sa zapísali do dejín kinematografie. Za celým týmto megahitom stojí tvrdá drina a neskutočná snaha dosiahnuť niečo neobyčajné práve to sa tvorcom dokonale podarilo.

ZDROJsme

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -