Tvrdá rana pre pirátov. Náhrada Ulož.to definitívne končí so zdieľaním filmov a seriálov

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

„Nové Ulož.to“ má problém, tento obsah tu už nenájdete

Koncom minulého roka pre väčšinu ľudí definitívne skončilo ikonické Ulož.to, na ktorom sa často dali nájsť filmy a seriály na nelegálne stiahnutie. Služba ako taká funguje naďalej, avšak už len ako súkromné cloudové úložisko podobné Google Drive. Internetoví piráti v snahe pokračovať so zdieľaním ilegálneho obsahu našli alternatívnu webstránku, lenže tej podľa informácií Mediára klepla po prstoch Asociácia komerčných televízií.

Mediálnym skupinám, vydavateľstvám ani televíznym staniciam sa pochopiteľne nepáči, keď ľudia ilegálne šíria ich obsah zadarmo. Spoločnosti, ktoré dané programy produkujú a licencujú, tým v podstate prichádzajú o peniaze. Každý nelegálne stiahnutý film totiž mohol byť kúpený aj oficiálnou cestou.

V snahe chrániť svoje záujmy sa české televízie Nova, Prima a Óčko združili v organizácii Asociácia komerčných televízií (AKTV).

AKTV teraz oznámila, že ešte v novembri 2023 uzatvorili dohodu s prevádzkovateľom webstránky Fastshare.cloud, spoločnosťou Inside Invest a bývalým prevádzkovateľom Fusion Media.

fastshare
Zdroj: Fastshare.cloud

Fastshare mnohí začali vnímať ako istého nástupcu alebo náhradu za Ulož.to, a preto sa aj na tejto platforme vyskytoval pirátsky obsah. Organizácia AKTV sa s nimi teda dohodla na podmienkach, pri ktorých bude Fastshare.cloud zaisťovať, že na webe sa nebudú nachádzať diela daných televízií. Ak tieto podmienky nesplnia, AKTV „bude pokračovať v súdnom a exekučnom riadení,“ informovala asociácia.

Predmetom dohody je aj prípadná náhrada nákladov na právne zastúpenie TV Nova a FTV Prima v súvisiacich sporoch.

Potrebné páky poskytol nový autorský zákon

Vymáhanie práv televízie dokázali uskutočniť vďaka novému autorskému zákonu v Česku. AKTV prevádzkovateľovi Fastshare.cloud poskytuje zoznam chránených diel, ktorý priebežne aktualizujú. Ďalej je už na samotnej webstránke, aby zabezpečili, že takéto videá sa u nich nebudú dať stiahnuť.

Po šesťmesačnom skúšobnom období vidíme, že naše požiadavky ako držiteľa autorských práv nie sú prehnané a dajú sa bez problémov splniť, rovnako ako to robia prevádzkovatelia služby Fastshare.cloud,“ hovorí Klára Brachtlová, predsedníčka Asociácie komerčných televízií. „V súčasnosti je v službe minimum nášho obsahu a ak nájdeme naše diela, ktoré ešte filtrovanie nezachytilo, operatívne komunikujeme a spoločne filtrovanie postupne vylepšujeme.“

uloz to
Zdroj: Rewind / Screenshot

Slovenskí a českí piráti to nikdy nemali ťažšie

V súvislosti so smernicou Digital Services Act (DSA) Európska únia taktiež spustila ofenzívu voči pirátstvu. Primárnym účelom smernice je síce regulácia online sprostredkovateľov a platforiem. Garantuje však aj nástroje na vymáhanie autorských práv voči obsahu šírenému na internete.

Kľúčovou súčasťou novej smernice EÚ je, že prevádzkovatelia internetových portálov alebo vyhľadávačov sú po novom kompletne zodpovední za obsah, ktorý u nich používatelia nájdu. Online úložiská mohli doteraz argumentovať, že obsah ku nim nahral niekto iný, a teda zaň nenesú zodpovednosť.

Aj z tohto dôvodu môžeme očakávať, že podobné dohody, ako uzatvorila AKTV s Fastshare.cloud budú len pribúdať. Niektoré online platformy sa určite podvolia, no časť úložísk bude naďalej hľadať cestičky, ako sa novej legislatíve vyhnúť. Ide teda o tvrdú ranu pre českých a slovenských pirátov, no jeho definitívny koniec je stále v nedohľadne.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -