Začína nová éra: Ikonické pirátske weby Slovákov končia. EÚ spúšťa historicky najväčšiu ofenzívu

Nenechajte si ujsť

Koniec zlatej éry pirátstva? Tvrdý zákon EÚ prináša prvé výsledky

Na konci novembra slovenskou a českou scénou otriasla správa o konci známeho portálu Ulož.to. Samotné Ulož.to síce nekončí v pravom slova zmysle, keďže iba mení systém svojho fungovania na tradičné online úložisko. Pre tisícky používateľov zo Slovenska a Českej republiky je však táto zmena prakticky rovnaká, akoby portál úplne skončil. Ikonický web totiž návštevníkom po novom zabraňuje vyhľadať uložený obsah od iných používateľov a zásadne mení spôsob svojho fungovania.

Pre používateľov to znamená, že od 1. decembra 2023 už viac nemajú voľný prístup k uloženému obsahu, ktorý vo veľkom tvorili nelegálne kópie filmov, seriálov, kníh či hudby, a vlastne audiovizuálnych diel ako takých. Ulož.to sa, nakoniec, preslávilo práve bohatou ponukou svojho pirátskeho obsahu, kvôli čomu sa neraz dostalo do právnych prestreliek, predovšetkým s českými filmovými distribútormi a umelcami.

Doposiaľ Ulož.to útokom vždy odolávalo a v súdnych sporoch jeho právnici argumentovali právom na slobodu v online priestore. Známy portál dokonca sám aktívne prechádzal do ofenzívy, keď napríklad zažaloval spoločnosť CinemArt za to, že musel vo vyhľadávaní na svojom webe mazať slovo Šarlatán a požadoval mastné odškodné. Niekoľkoročné súdne naťahovanie, opakované odvolania, ale tiež rôzne verdikty jednotlivých súdov ukázali, aká je legislatíva voči pirátskemu obsahu bezzubá.

uloz to
Zdroj: Rewind / Screenshot

Zdá sa však, že týmto časom postupne predsa len odzvoní a používatelia sa k pirátskemu obsahu čoskoro dostanú omnoho ťažšie. Do platnosti v totiž vstúpila nová smernica DSA (Digital Services Act), ktorá zásadne mení spôsob fungovania online úložísk. Čo nová smernica znamená pre bežného používateľa a je koniec Ulož.to prvou kockou reťazového efektu, ktorý bude nasledovať? Rewind.sk oslovil odborníkov, ktorí sa zhodujú na jednom – zlatá éra pirátstva sa pravdepodobne skončila.

Vo februári 2024 začne platiť pre všetkých

Akt o digitálnych službách bol zo strany EÚ prijatý v novembri 2022 a vstúpil do platnosti v auguste tohto roka. Zatiaľ nie pre všetkých, ale iba pre veľké vyhľadávače a online platformy. Pre ostatných prevádzkovateľov začne platiť už vo februári budúceho roka. 

Patrik Baltazarovič a Tomáš Melišek z advokátskej kancelárie IN FORO-AYRUMYAN vysvetľujú, že zmyslom prijatej smernice nie je priamy boj s pirátstvom, ale regulácia online sprostredkovateľov a platforiem v podobe sociálnych sietí, online trhovísk, platforiem na zdieľanie obsahu a ďalším. Hlavným cieľom je predovšetkým boj proti nezákonným a škodlivým aktivitám a šíreniu dezinformácií.

Mohlo by sa ti páčiť

2 COMMENTS

  1. Páčia sa mi tie kecy o šírení dezinformácií, samotná eu a komerčné médiá sú ich najväčšími šíriteľmi, skrátka a dobre eu papaláši chcú ľuďom prikazovať čo je a čo nieje pravda a to, že chcú brániť v slobodnom šírení informácií knihy, videá len jasne hovorí o tom, že o nejaké autorské práva absolútne nejde, ide o informácie, keď sa totiž k niektorým informáciám skrátka nedostanete zostane vám veriť tomu, čo vám budú hovoriť, skrátka vygumovaná ovca bez možnosti vytvorenia vlastného názoru.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -