Videli ste na YouTube tieto videá? Môžete byť podozriví z prania špinavých peňazí

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Google odovzdal údaje desaťtisícok používateľov vláde

Odborníci na ochranu súkromia sú pobúrení a vyjadrujú svoje obavy kvôli aktuálne prebiehajúcemu vyšetrovaniu. Pri ňom totiž stačí, že osoby v online priestore sledovali isté videá na YouTube a ich najcitlivejšie informácie sú v ohrození. Ako odhalil magazín Forbes, federálna vláda si vyžiadala od Google údaje o desaťtisícoch používateľov.

Patrí medzi nich nielen odhalenie IP adresy a celková aktivita na platforme s videami, ale tiež mená, adresy aj telefónne čísla. Úrady sa tak odhaliť kriminálnu aktivitu, ktorá sa týka prepierania kryptomeny bitcoin.

bitcoine hotovosť
Zdroj: Facebook / Bitcoine Paradise

Odovzdať môžu informácie o 30 000 užívateľoch

Užívateľ vystupujúci pod prezývkou elonmuskwhm sa snažil predávať virtuálnu menu za hotovosť. Tým porušil zákon o praní špinavých peňazí a pravidlá týkajúce sa prevodu finančných prostriedkov bez príslušnej licencie, ktoré určuje legislatíva Spojených štátov. Do prípadu boli zapojení agenti vystupujúci anonymne v online priestore.

Použili neštandardnú metódu – podozrivému poslali linky na niekoľko videí na YouTube. Týkali sa mapovania priestoru pomocou dronov alebo softwaru virtuálnej reality. Problémom je, že v dátumoch 1. až 8. januára, kedy boli potencionálnemu páchateľovi videá zasielané, si ich pozrelo až 30 000 užívateľov. Teraz sú v ohrození súkromné údaje všetkých z nich.

Nútené odovzdanie dát sa môže zdať problémovým samým o sebe, tu však odborníci na bezpečnosť súkromia ešte viac dvíhajú varovný prst. Kontrujú im však federálni vyšetrovatelia, ich komentátor uviedol, že „dáta budú relevantné a materiály z prebiehajúceho vyšetrovania sú cenné pre prebiehajúce vyšetrovanie, môžu poskytnúť identifikačné informácie vedúce k páchateľovi.“

youtube dron
Zdroj: Youtube / Aviation Authority

Prepieranie kryptomien Google netoleruje, je však opatrný

Nie je známe, či Google tieto dáta federálnym službám odovzdá. Ich hovorca Matt Bryant pre Forbes poskytol iba nasledujúci komentár:

„Pri každej legálnej požiadavke máme prísne procesy, pri ktorých dbáme na súkromie a ústavné práva užívateľov, ale zároveň chceme podporiť vymožiteľnosť práva. Každý prípad skúmame na základe jeho legálnej závažnosti a pri viacerých namietame, ak ide o nevhodné požiadavky o dátach užívateľov alebo takéto požiadavky úplne zamietneme.“

Myslíte si, že Google zverejní údaje všetkých 30 000 používateľov, ktorí sledovali videá na YouTube? Ako sa vy staviate k takejto požiadavke? Dajte nám vedieť v komentároch. 

Zdroje: forbes.com; mashable.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -