Google odovzdal údaje desaťtisícok používateľov vláde
Odborníci na ochranu súkromia sú pobúrení a vyjadrujú svoje obavy kvôli aktuálne prebiehajúcemu vyšetrovaniu. Pri ňom totiž stačí, že osoby v online priestore sledovali isté videá na YouTube a ich najcitlivejšie informácie sú v ohrození. Ako odhalil magazín Forbes, federálna vláda si vyžiadala od Google údaje o desaťtisícoch používateľov.
Patrí medzi nich nielen odhalenie IP adresy a celková aktivita na platforme s videami, ale tiež mená, adresy aj telefónne čísla. Úrady sa tak odhaliť kriminálnu aktivitu, ktorá sa týka prepierania kryptomeny bitcoin.
Odovzdať môžu informácie o 30 000 užívateľoch
Užívateľ vystupujúci pod prezývkou elonmuskwhm sa snažil predávať virtuálnu menu za hotovosť. Tým porušil zákon o praní špinavých peňazí a pravidlá týkajúce sa prevodu finančných prostriedkov bez príslušnej licencie, ktoré určuje legislatíva Spojených štátov. Do prípadu boli zapojení agenti vystupujúci anonymne v online priestore.
Použili neštandardnú metódu – podozrivému poslali linky na niekoľko videí na YouTube. Týkali sa mapovania priestoru pomocou dronov alebo softwaru virtuálnej reality. Problémom je, že v dátumoch 1. až 8. januára, kedy boli potencionálnemu páchateľovi videá zasielané, si ich pozrelo až 30 000 užívateľov. Teraz sú v ohrození súkromné údaje všetkých z nich.
Nútené odovzdanie dát sa môže zdať problémovým samým o sebe, tu však odborníci na bezpečnosť súkromia ešte viac dvíhajú varovný prst. Kontrujú im však federálni vyšetrovatelia, ich komentátor uviedol, že „dáta budú relevantné a materiály z prebiehajúceho vyšetrovania sú cenné pre prebiehajúce vyšetrovanie, môžu poskytnúť identifikačné informácie vedúce k páchateľovi.“
Prepieranie kryptomien Google netoleruje, je však opatrný
Nie je známe, či Google tieto dáta federálnym službám odovzdá. Ich hovorca Matt Bryant pre Forbes poskytol iba nasledujúci komentár:
„Pri každej legálnej požiadavke máme prísne procesy, pri ktorých dbáme na súkromie a ústavné práva užívateľov, ale zároveň chceme podporiť vymožiteľnosť práva. Každý prípad skúmame na základe jeho legálnej závažnosti a pri viacerých namietame, ak ide o nevhodné požiadavky o dátach užívateľov alebo takéto požiadavky úplne zamietneme.“
Myslíte si, že Google zverejní údaje všetkých 30 000 používateľov, ktorí sledovali videá na YouTube? Ako sa vy staviate k takejto požiadavke? Dajte nám vedieť v komentároch.
Zdroje: forbes.com; mashable.com