Ich významu dodnes nerozumiete. Tieto pojmy a slová musí poznať každý divák (filmový slovník)

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Filmový slovník: Čo znamenajú cudzie výrazy?

Filmová terminológia môže byť pre niektorých divákov mätúcou a dokážu sa v nej pri sledovaní svojich obľúbených noviniek stratiť. Prinášame preto vysvetlenie kľúčových výrazov z nej pre jej ľahšie pochopenie. Náš filmový slovník vám vysvetlí, čo znamenajú pojmy ako spin-off, jump scare, plot twist alebo cliffhanger, aj s praktickými príkladmi použitia v konkrétnych filmoch.

Prequel, sequel, spin-off

Prequel a sequel – Ako sequel býva označované jednoducho filmové pokračovanie alebo jeho ďalšia časť. Naopak, prequel je príbeh, ktorý sa odohráva pred pôvodným filmom alebo filmovou sériou a berie nás do minulých udalostí. Skvelým príkladom je sága Star Wars – pôvodné tri časti sú hlavnou sériou, vysvetlenie ako sa z Anakina Skywalkera stal Darth Vader sú prequelové časti a príbehy Rey sú sequelmi, teda pokračovaniami.

star wars acolyte
Zdroj: X / @StarCouncils

Spin-off – veľmi blízko k nim má spin-off, tak je pomenovaný samostatný príbeh (prípadne séria príbehov), ktorá sa odohráva mimo hlavnej dejovej linky. Môže dopĺňať rozprávanie alebo sa zamerať na vedľajšie postavy a lokality. Hovoriac o Hviezdnych vojnách, vhodným príkladom sú súčasné seriály ako Mandalorián alebo Ahsoka.

Reboot, remake, remaster

Reboot – ak sa nejakej značke príliš nedarí alebo sa dostala do slepého konca, zväčša dostane svoj reštart. Škrtnú sa tak známe postavy, príbehové linky aj prostredia a začína sa úplne od začiatku. To sa už opakovane stalo Batmanovi v DC svete.

Remake – ide o novú verziu už predtým spracovaného materiálu (to sa netýka novej adaptácie knižného diela). Buď môže ísť o úspešný kúsok, ktorý dostane novú podobu alebo naopak, zaujímavý námet, ktorý nedostal riadne spracovanie a tak prichádza druhý pokus. Často sa nanovo adaptujú cudzojazyčné diela (ako japonský horor Kruh), dobrým príkladom však môže byť Karate Kid. V súčasnosti je trendom aj prevádzanie animovaných filmov do hranej podoby (naposledy Malá morská víla).

Remaster – tento termín častejšie nájdeme spojený s hrami, týka sa však aj filmovej tvorby. Ide o vylepšenie kvality obrazu a zvuku pôvodného diela, buď nájdeným nových, lepšie zachovaných kópií alebo čoraz častejšie digitálne. Takto bol upravený napríklad Terminátor 2, ktorý bol v roku 2017 dokonca prevedený do 4K kvality.

terminátor 2 deň zúčtovania
Zdroj: themoviedb.org

Tento plot twist bol ale cliffhanger!

Plot twist – tento výraz by sa dal preložiť ako nečakaný zvrat. Ide o moment počas trvania filmu alebo seriálu, v ktorom nás dej prekvapí momentom, ktorý celé smerovanie úplne otočí či posunie iným smerom, ktorý divák nečaká. Zažiť sme ho mohli napríklad vo filme Planéta opíc, kde sme sa dozvedeli, že danou planétou je vlastne naša Zem.

Cliffhanger – nie, nehovorím o dobrodružnom filme z roku 1993, v ktorom hral Sylvester Stallone. Tento výraz by vedel doslovne nechať lezca na okraji útesu, rovnako tak obrazne necháva diváka na pokraji priepasti. Film má totiž záver s otvoreným koncom, ktorý nás podnecuje k tomu, aby sme netrpezlivo čakali na ďalšiu časť. Napríklad posledný animovaný Spider-Man sa skončil poriadnym cliffhangerom…

Filmový slovník – mal tento blockbuster nejaký jump scare?

Blockbuster – v tomto prípade ide o komerčný úspech a poriadny hit. Ten prinesie z tržieb v kinách výšku výrobných nákladov (teda „vráti“ rozpočet) už za niekoľko týždňov, či v posledných prípadoch dokonca dňoch. Jednoznačným blockbusterom sa stal napríklad Oppenheimer, ktorý je momentálne najzárobkovejším životopisným filmom.

oppenheimer
Zdroj: themoviedb.org

Jump scare – metóda najčastejšie využívaná v hororoch (a žánrovo rovnako ladených videohrách). Ide o scénu, pri ktorej na diváka niečo na plátne alebo obrazovke vyskočí, najčastejšie sprevádzané hlasným zvukom či krikom. Cieľom je vyľakanie. Výborným príkladom je objavenie sa červeného démona vo filme Insidious – v tomto prípade ide aj o rekord – najvyššie vystúpenie tepu divákov.

V mockumentary často búrajú štvrtú stenu

Mockumentary – od hororov si nachvíľu vydýchnime pri komédii. Práve na ňu je zameraný tento žáner. Vychádza z anglických slov mock, s významom falošný alebo nepravý, a documentary, teda logicky, dokument. Vymyslené udalosti tak spracováva do formátu, ktorý vyzerá ako dokumentárny materiál. Sem patria známe seriály The Office či v súčasnosti Čo robíme v temnotách.

Štvrtá stena – vystúpenie herca alebo skupiny hercov sa najčastejšie odohráva medzi „tromi stenami“. Od publika alebo diváka ho oddeľuje myslená, štvrtá stena. Preto sa niekedy stáva, že charaktery dokážu priamo komunikovať s divákom, ako by si boli vedomí jeho prítomnosti. Tomuto sa hovorí búranie štvrtej steny. A kto ho zvláda lepšie ako Deadpool?

deadpool variant
Zdroj: 20th Century Fox

Filmový slovník – Blue screen vs. Green screen

Blue screen – Ide o spôsob ako nakrúcať triky. Herci sú snímaní pred vysokoreflexným modrým plátnom. Následne sa nahradí v postprodukcii iným pozadím, aby sa zdalo, že sa postava nachádza vo fantasy alebo sci-fi svete. Túto techniku využíva séria Star Trek, aby dala aj viacerými vrstvami plátna divákovi pocit, že sa lode naozaj nachádzajú v hlbokom vesmíre.

Green screen – modré plátno však čoraz viac nahrádza to zelené. Ide o rovnaký princíp, s touto farbou sa však lepšie pracuje digitálne, pretože necháva menej zrnitosti a rozlievania farieb. Naopak však modrá odráža menej svetla, ktoré by museli odstraňovať v postprodukcii. Na silne farebné a živé scény je tak lepšie zelené plátno.

VFX a CGI

VFX je skratka pre vizuálne efekty. Ide o prácu grafikov, ktorí prostredníctvom počítačov upravujú už kamerou natočené obrazy. Takto môžu pracovať s 2D aj 3D modelmi a napríklad aj priniesť pohyb neživej veci. Jej súčasťou je napríklad kompoziting, teda skladanie viacerých obrazov do jedného (v takom filme Avatar: Cesta vody tvoril jeden let na „vtákoch“ až 3 240 samostatných záberov) alebo Motion Capture, kedy sa sníma pohyb ľudí, ktorý sa následne prenesie na iný objekt či bytosť. Vďaka nemu sa mohol Andy Serkis stať Glumom v Pánovi prsteňov.

CGI je skratkou pre Computer Generated Imagery, teda obrazy vytvorené počítačom. Je to teda kompletne a od základu programom vytvorený obraz či scéna. Prvým celovečerne naanimovaným filmom týmto spôsobom bolo Toy Story, dala „život“ Shrekovi a dnes vďaka nej môžu aj omladnúť herci (napríklad Harrison Ford v poslednom Indiana Jonesovi).

indiana jones 5
Zdroj: qc-magazine.co.uk

Pre maximálny zážitok navštívte IMAX alebo Megaplex

IMAX – ide o označenie formátu veľkorozmerného kinematografického systému. Je založený na použití 70 mm formátu negatívu namiesto klasického 35 mm formátu. Tak je možné dosiahnuť vyššie rozlíšenie a väčší obraz. Aj u nás máme kiná využívajúce túto technológiu s plátnom veľkosti 22×16 metrov a rozlíšením 10000×7000 bodov.

Megaplex – v 90. rokoch uchvátili divákov multiplexy, rozsiahle kiná s aspoň 8 kinosálami a 1 500 miestami na sedenie. Nová éra patrí ešte väčším gigantom. Už onedlho bude aj v bratislavskom nákupnom centre otvorený prvý megaplex, ktorý bude disponovať 17 sálami, z toho 4 budú VIP s kapacitou 300 miest.

Divákov uchváti Stop Motion alebo One Take

Stop Motion – Filmová terminológia by sa nemohla zaobísť ani bez tohto špecifického spôsobu animácie (označovaná aj ako fázová či okienková). Pri nej je medzi každým jedným záberom snímaný objekt ručne posúvaný alebo inak upravovaný, vždy je pohyb iba tak malý, aby sa vyvolal dojem plynulosti. Jeho nevýhodou je časová náročnosť. Napríklad filme Wallace & Gromit sa takýmto spôsobom vyrábal neuveriteľných 5 rokov. Obľúbenou u divákov je hlavne Nočná mora pred Vianocami od Tima Burtona.

One Take – označovaný aj ako one-shot alebo single-take. Ide o spôsob točenia scény, či dokonca v niektorých prípadoch celého filmu, kde dostávame jeden nepretržitý záber nakrúcaný jednou kamerou (alebo v nás minimálne vyvolajú dojem, že to tak je). Nemá teda žiaden strih. Takto bola vytvorená napríklad vojnová snímka 1917, pôsobivé one take akčné scény sme mohli vidieť v oboch dieloch Extraction.

George MacKay
Herec George MacKay vo filme 1917; zdroj: theronin.org

Box office niekedy nezachráni ani dobrý soundtrack…

Box office – pôvodne išlo o miesto, kde sa v kine (či ešte pôvodnejšie divadle) dali kúpiť lístky na predstavenie. Teraz sa viac používa, aby sa určil úspech filmu. Ak ho navštívil očakávaný počet divákov a film si dokázal zarobiť viac ako boli jeho rozpočtové náklady, hovoríme o box office hite.

Soundtrack – Ide o hudobné skladby, ktoré sprevádzajú film a dotvárajú tak jeho atmosféru. Môže byť zloženou hudbou, v čom sa vyznamenali Hans Zimmer či Ennio Morricone alebo novým, originálnym materiálom. Tu sú dobrými príkladmi kúsky pre film Barbie, ktoré priniesli Dua Lipa či Lizzo. Bývajú vydávané na samostatných albumoch, ktoré si môžu fanúšikovia pridať do svojich zbierok.

Ako sa vám páčil náš filmový slovník a vysvetlenie terminológie, ktoré sme vám priniesli? Pomohol vám článok pochopiť viac výrazov, s ktorými sa stretávate? Dajte nám vedieť v komentároch.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -