Mohlo to byť najlepšie sci-fi desaťročia, v jednej veci pohorelo. Tvorca RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Tvorca RECENZIA – Gareth Edwards, režisér snímky Rogue One zo sveta Star Wars, prináša veľkolepý film zameriavajúci sa na čoraz pálčivejšiu tému. Čo ak by sa umelá inteligencia rozhodla rozpútať vojnu proti ľudstvu? Jeho projekt si získal okamžitú pozornosť, obzvlášť vďaka jedinečným vizuálom. Dokázal naplniť svoj potenciál? Stal sa najlepším sci-fi tohto roka?

tvorca
Zdroj: hdqwalls.com

Tvorca recenzia – Sci-fi film desaťročia?

S úvodom filmu Tvorca dostávame náhľad na alternatívne odvíjanie našej histórie (pocity podobné ako s Falloutu), ktoré sa sústreďuje viac na umelú inteligenciu. Zlom však nastáva, keď sa práve tá rozhodne odpáliť nukleárnu hlavicu v strede Los Angeles. Nasleduje vojna ľudstva proti AI.

V jej strede stojí aj bývalý člen špeciálnych jednotiek Joshua, ktorého si zahral John David Washington. Počas bojov prišiel o svoju manželku (Gemma Chan). Keď sa však dozvie, že by mohla byť nažive, súhlasí s najväčšou misiou svojho života. Má nájsť samotného stvoriteľa jednotiek AI a zničiť ho. Navyše je v hre aj mocná zbraň, ktorú vytvoril a ktorá by mohla vyhrať vojnu umelej inteligencii – s obetou celého ľudstva.

tvorca john david washington
Zdroj: themoviedb.org

Ťaživosť rozhodnutí a morálne dilemy

Problém však nastáva, keď sa dozvie, že daným nástrojom je malé dieťa. Svoj debut v androidke, ktorú neskôr nazvali Alphie, si tu našla Madeleine Yuna Voyles, ktorá podala bravúrny výkon. Zdá sa, že by na ňu mohla čakať sľubná kariéra.

Takto dostáva film silné motívy morálnej dilemy, ktorá sa ním neustále preplieta. S novými a novými odhalenými skutočnosťami však pocitov ťaživosti a náročných rozhodnutí ešte viac pribúda. Po čase si uvedomíte, že by mohlo byť všetko inak, ako sa na prvý pohľad zdá a je iba málo tých, ktorým by vojna vyhovovala.

tvorca
Zdroj: themoviedb.com

Moderný svet v spojení s kultúrou a duchovnom

Skvele sú ukázané aj jej tienisté stránky a hrozná mašinéria. Celkovo dostávate až nepríjemné pocity, keď sa ukazujú čoraz väčšie a veľkolepejšie zbrane, vrcholiac s vždy zlovestne prítomnou vesmírnou stanicou. Pri nej však ešte len začínajú veľkolepé vizuály, ktoré vás uchvátia.

Celkovo dostávate perfektne vytvorený dystopický svet. Ukazuje sa aj v najmenších detailoch, pri ktorých je smerovanie deja ešte oveľa uveriteľnejšie. Tým, že väčšina príbehu sa odohráva vo fiktívnom zoskupení ázijských krajín, dostávame aj ďalší rozmer. Krásne spojenie s ich kultúrou a viacero alegorických prepojení s náboženstvom a duchovnom.

film tvorca
Zdroj: themoviedb.org

Blade Runner stretáva Akiru

Možno si poviete, že sú tu len kopírované iné ikonické sci-fi projekty. Vo svete filmu Tvorca môžete spoznať Blade Runnera alebo dokonca anime Akira z 80. rokov (niektoré vozidlá sú z neho akoby skopírované). Ak však ide o veci, ktoré fungujú a navyše ich dokážu využiť a vhodne prepojiť, nie je to niečo, čo by mi prekážalo, práve naopak.

Okrem toho, že čo i len najdrobnejšími nuansami útočí film na vaše zmysly, snaží sa robiť to aj s vašimi emóciami. Tu sa však snaží možno až priveľa. Určite má nejeden citlivý moment a jedinečný prístup k smrti, celkovým prevedením a miestami možno pri takýchto chvíľach uponáhľaným smerovaním nedokáže finálny pocit vyvolať.

gemma chan tvorca
Zdroj: themoviedb.org

(Ne)prekvapivý dej vs. originalita v sci-fi

Tu sa treba pozrieť aj na dej. Prvá polovica filmu Tvorca prichádza s prekvapivými zvratmi, ktoré udržia diváka v pozore. Potom však začnú prichádzať chvíle, kedy skúsenejší fanúšik žánru začne veci predvídať.

Občas sa zdá, že (spolu)autor scenára Chris Weitz iba narýchlo pridal scénu, aby veci na seba dynamicky nadväzovali. Navyše sa až príliš veľa náhod deje okolo hlavného hrdinu a dostávame aj istú repetitívnosť (padnutie dieťaťa do nesprávnych rúk a jeho záchrana). Ak sme videli predošlé dielo tohto režiséra, dokonca ani koniec nás nedokáže úplne šokovať.

Tieto prvky ale skvele vyvažujú novátorskými prístupmi a originalitou aj v danom žánri. Začína to technickými vychytávkami, ktoré majú k dispozícii, pokračuje cez prevedenie „umelých bytostí“ a vrcholí pri motivácii umelej inteligencie k jej konaniu.

ken watanabe tvorca
Zdroj: themoviedb.org

Audiovizuálne uchvacujúci kúsok

Prekvapilo ma, že so silnými momentami sa podaril prepašovať aj humor, ktorý naozaj fungoval. Teda, dostaneme niekoľko naozaj úsmevných momentov, ktoré sú o to vzácnejšie, že prichádzajú nečakane. Často patria zvieratám, tu zrejme prišlo k ďalšej metafore – a to, že sa vždy môžeme spoľahnúť na prírodu.

Kompletný audiovizuálny zážitok z filmu poskytuje aj zvukový sprievod, o ktorý sa postaral Hans Zimmer. Do poslednej bodky perfektnosti vystihol atmosféru a dokázal aj v hudbe spojiť dve veľké témy filmu – hypermoderné stvárnenie budúcnosti v spojitosti s tradičnými, kultúrnymi prvkami.

tvorca
Zdroj: themoviedb.org

Tvorca RECENZIA – Zrhnutie

Tvorca je kúskom, ktorý si na čoraz častejšie preberanú a zobrazovanú tému umelej inteligencie prináša vlastný, jedinečný náhľad. Dokáže vás prilepiť k plátnu veľkolepými vizuálmi a nebudete sa chcieť od neho odtrhnúť. Prináša úchvatné prevedenie sveta, ktorý priniesol. Nejeden raz vás dostanú jeho hlboké témy a zamyslenia.

Dejovo však dostanete skôr plytký kúsok, ktorý sa stane vo veľkej miere predvídateľným. Sci-fi počin roka sa tak iste nekoná, avšak určite je to viac než len zaujímavý vstup do žánru, ku ktorému vám nebude ľúto sa vrátiť ani po rokoch. Režisér sa tu hrá s témou aj formou a tak si môžete byť istí, že ste aj so zdanlivou podobnosťou iným projektom takéto sci-fi ešte nevideli. Odnáša si tak od nás hodnotenie 7/10.

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

  1. a mohola sa z toho stat kultovka ako BladeRunner.. zial.. pozriet, zabudnut. Vykon hlavnej 7rocnej predstavitelky (myslel som si ze to je chlapec, az kym jej nezacali hovorit „ona“ a aj potom som si myslel, ze to je chlapec, kym som nepozrel meno herecky na imdb) je na urovni, vsetko ostatne uz poslabsie (happyend nelogicky zaver?? wtf) Pozriet sa to dalo, bolo to lepsie ako marvelovky a mcu-cka, ale na filmy ako AI straca niekolko levelov… A nemusel :(

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -