Veľký spor je na konci. Hollywoodske štúdiá sa dohodli so scenáristami, škody budú fatálne

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Nezhodám je možno koniec

Štrajk hollywoodskych scenáristov by už čoskoro mohol byť minulosťou. Nespokojní scenáristi zastavili práce na filmoch a seriáloch ešte v máji tohto roka, čo sa podpísalo aj na viacerých filmových odkladoch. Na sklamanie mnohých sa posunu nevyhla napríklad ani Duna, skutočný efekt odkladov však ešte len pocítime. Momentálne sa zdá, že v kauze konečne prichádza k posunu. Po 146 dňoch, počas ktorých štrajk trval, je na stole prvá dohoda.

Organizácia WGA (Writers Guild of America) je v stávke už 5 mesiacov proti Alliance of Motion and Pictures Producers, teda spoločnosti s filmovými producentami a štúdiami. Počas minulého týždňa sa zástupcovia oboch strán stretli, aby obnovili vyjednávania a dospeli k finálnej dohode. WGA pre túto príležitosť založili Negotiating Comitee, teda vyjednávací výbor.

Stret vyjednávačov a najväčších hláv štúdií

Výbor v stredu večer začal stretnutia so zástupcami veľkých hollywoodskych štúdií a streamovacích služieb. Vyjadnávaní sa zúčastnili napríklad Ted Sarandos za Netflix, Bob Iger ako šéf Disney, za Warner Bros. Discovery sa dostavil David Zaslav a prišla aj Donna Langley, vedúca obsahu pre Universal. Jednania prebiehali až do soboty a zdá sa, že boli úspešnými.

WGA zverejnila, že medzi scenáristami a štúdiami prišlo k predbežnej dohode. Finálne potvrdenie návrhu ešte len musí prísť a čoskoro o ňom bude hlasovať viac než 11 000 členov spoločenstva scenáristov. Dokument sa pripravuje od nedele večera a jeho finálna verzia by mala prísť v utorok. Na detaily dohody si preto musíme počkať.

K práci sa zatiaľ nevracajú

Na sociálne siete bol medzi tým od WGA pridaný príspevok, v ktorom organizácia hovorí o jedinečnej dohode a víťazstve pre všetkých scenáristov. Zdôrazňujú tu však, že predbežná dohoda ešte neznamená, že sa vracajú k svojej práci. Tento návrat bude potvrdený až po odsúhlasení podmienok všetkými členmi, dovtedy zostávajú v štrajkovej pohotovosti. Štrajk hercov, ktorí rovnako bojujú za lepšie podmienky, je stále v platnosti.

Štrajk scenáristov naposledy v roku 2007 trval 100 dní a pre filmový i televízny priemysel znamenal rozsiahle škody. Kvôli štrajku boli vtedy posunuté premiéry mnohých seriálov, približne 60 z nich bolo umelo skrátených alebo úplne zrušených. Škody vtedy NBC News vyčíslilo na 2,5 miliardy dolárov, aktuálne bude účtenka ešte výrazne vyššia.

Myslíte si, že štrajk skončí po tom, čo bude podpísaná daná dohoda? Čo podľa vás bolo sľúbené scenáristom? Kedy podľa vášho názoru príde aj k jednaniu s hercami? Dajte nám vedieť v komentároch.

Zdroj: collider.com, Writers Guild of America West, Deadline

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -