Bezprecedentný krok na spadnutie. Budeme každý mesiac platiť za používanie Windowsu?

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Bude za Windows 12 predplatné?

Microsoft ešte v roku 2017 po prvý raz priniesol mesačné spoplatnenie svojich služieb. Priniesol službu s názvom Windows 365, zatiaľ iba pre firmy. Uvažuje sa však aj o zavedení medzi bežných užívateľov, obavy sú však o to, či by poplatok prijali. Teraz portál Mashable upozornil na to, že je možné, že Windows 12 bude od svojho počiatku za predplatné. Prezrádzať to majú súčasti jeho zdrojového kódu.

Ako prvý si túto skutočnosť všimol nemecký web Deskmodder. Cez kanál Canary, čo je vývojárske prostredie pre operačný systém, mali prístup ku konfiguračnému súboru s názvom slmgr.ini. Autor zverejnil aj snímku, kde porovnáva rovnaký súbor s Windowsom 11. V novom prostredí sa pravidelne  opakuje slovo „Subscription“, teda predplatné.

windows canary zdrojový kód preplatné
Zdroj: deskmodder.de

Chystajú už aj viac druhov spoplatnenia?

Konkrétne riadky majú popisy, ktoré dokážu byť pomerne zrozumiteľné aj bežnému užívateľovi. L_MsgSubscriptionType odkazuje na druh predplatného, teda či je na báze užívateľa alebo zariadenia. L_MsgSubscriptionStatus ukazuje, či je predplatné aktívne, neaktívne, deaktivované alebo mu vypršala platnosť.

Portál Windows Central sa však začal venovať téme tiež a prináša pre užívateľov viac upokojujúce správy. Hovoria, že informácia sa nemusí viazať k samotnému operačnému systému, ale skôr k účtom a službám. Takto si spoločnosť buduje hlbšiu podporu pre Windows 365, ktorý by tak mal mať v nasledujúcom Windowse rozšírenú podporu.

Windows 365 Cloud PC
Zdroj: Microsoft

Viac pozornosti na cloud či hybridný model

To znamená, že by sme mohli mať, rovnako ako majú teraz iba veľké spoločnosti, prístup k operačnému systému iba z cloudu. Prostredie by sa však mohlo zmeniť aj na hybridný systém. To by znamenalo, že by sa samotný užívateľ mohol rozhodnúť, či nainštaluje aplikácie na cloud alebo lokálne na svoj počítač. Všetky by však mohol mať k dispozícii pri prihlásení iba do jediného Microsoft účtu.

Mesačné spoplatnenie samotného operačného systému by pre Microsoft určite nebolo dobrým krokom. Apple si za macOS (alebo iPadOS) nič neúčtuje, rovnako ani Google za Chrome OS a Android. Takto by len ťažko objasnili tento krok pred zákazníkmi. Jedna možnosť ale stále do úvahy prichádza – nakoľko sa Windows čoraz viac plní reklamou, nie je vylúčené, že by časom mohli poskytnúť možnosť takýto obsah nezobrazovať za určitý poplatok.

Používali by ste Windows 12 aj keby bol za mesačné predplatné? Myslíte si, že tento scenár naozaj hrozí, alebo sa novoobjavený kód týka podpory služieb pre Windows 365? Chystáte sa používať cloud pre aplikácie? Dajte nám vedieť v komentároch. 

Zdroje: mashable.com; deskmodder.de; windowscentral.com

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -